yeniloji.com
Sağlık

Sarı Humma Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Sarı Humma Hastalığı Nedir? Tedavisi Var mı?
Yeniloji 1681 görüntüleme

Sarı humma hastalığı; haemagogus veya aedes cinsi sivrisineklerin insanları ısırması sonucunda bulaşan, karaciğer ve böbrekler için oldukça ciddi sonuçlara yol açabilen bir virüs sonucu ortaya çıkmaktadır.

Sarı Humma Hastalığı Nedir?

Ağır karaciğer hastalıklarına ve kanamalı ateşe yol açabilen sarı humma hastalığı, akut viral bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Virüs vücuda enfekte olduktan sonra yaklaşık olarak 3-6 gün içerisinde belirti meydana getirmektedir. Bazı kişilerde çok fazla belirti gözlemlenmezken bazıları için durum daha farklı ve daha ağır seyretmektedir.

Tek zincirli bir RNA virüsü olan arbovirus isimli yabancı bakterinin vücuda girmesi ile meydana gelen sarı humma hastalığı öncelikle deride kalır ve kuluçka süresinden sonra vücuda iyice yerleşir.

Enfekte olmuş sinekler tarafından bulaşan bu virüs, kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Türkiye'de görülmeyen bu virüs vakaları sıklıkla Afrika'nın tropikal bölgelerinde, Güney ve Orta Amerika'da yayılım göstermektedir. Bu ülkelerde ve lokasyonlarda ikamet eden ya da herhangi bir sebepten ötürü buralara seyahat eden kişiler oldukça risk altındadırlar. Bahsedilen sinekler tarafından ısırılma gerçekleştiğinde, eğer aşı gibi koruyucu bir bağışıklık yoksa belirtilerin kısa süre içerisinde ortaya çıkması oldukça mümkündür.

Sarı Humma Virüsü Nasıl Bulaşır?

Dünya üzerinde son zamanlarda pek çok virüs ve salgın görülmektedir. Salgınlar sadece bu yüzyılda değil eski tarihlerde de sıklıkla görülmektedir. Salgınların bulaşma nedenleri ve şekilleri genel olarak farklılık göstermektedir. Sarı humma hastalığı kişiden kişiye bulaşan bir virüs değildir. Bu virüs sivrisinekler tarafından ısırılma ile bulaşır. Bulaşma gerçekleştikten sonra belli bir süre kuluçka süresi meydana gelir. Bu süre sonrasında ise belirtiler gözlemlenmeye başlar. Belirtiler ortaya çıktığında yapılan bazı testler ile virüsü teşhis etmek ve sarı humma hastalığı tanısı koymak mümkündür.

Sarı Humma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri genel olarak ani bir şekilde yükselen ateş, titreme, sırtta görülen ağrılar, aşırı derecede baş ağrısı, kusma, bulantı ve tüm bunlara eşlik eden halsizlik, yorgunluk gibi etkiler oluşmaktadır. İlk belirtiler ortaya çıktıktan sonra hastaların birçoğunda iyileşme görülebilmektedir. Fakat % 15'lik bir kısımda bu belirtiler geçtikten sonra ikinci kez tekrarlamaktadır. İkinci kez tekrarlama gerçekleştiğinde karaciğer ve böbreklerde etki oluşmaktadır. Bu etkiler gözlerde sarılık oluşmasına neden olabilir. Sarı humma belirtileri ikinci kez tekrarladığında organ yetmezliği oluşabilir. Bu nedenle ölüm oranı daha yüksektir.

Eğer ki virüsün yayıldığı yere gidecekseniz mutlaka tedbir almalısınız. Belirtileri fark ettiğiniz anda doktora başvurulmalıdır. Erken tedavi kısa sürede iyileşmeyi beraberinde getirir.

Sarım Humma Virüsünün tedavisi Var mı?

Tam anlamı ile bir tedavisi bulunmayan sarı humma hastalığının aşısı bulunmaktadır. Hastalığın yayın olduğu yerlere gitmeden 10 gün öncesinde aşı olunması gerekmektedir. Ayrıca bu belgelenmelidir. Hastalığın tedavisi ise virüsün ilerlememesi, organlara zarar vermemesi için belirtilere yönelik ilerlemektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Termal Zayıflama Yeleği Nedir? Termal Yelek Zayıflatırmı?

Termal Zayıflama Yeleği Nedir? Termal Yelek Zayıflatırmı?

Termal zayıflama yeleği; vücudun üst bölgesini tamamen saran ve terleme etkisi sayesinde hem kilo vermeyi hem de bölgesel olarak zayıflamayı sağlayan zayıflama kıyafetidir...

Adet Olmak İçin Kür ve Çay Tarifi Nedir?

Adet Olmak İçin Kür ve Çay Tarifi Nedir?

Adet olmak için; östrojen hormonunun her ay düzenli bir şekilde salgılanması ve progesteron hormonunun kanamanın gerçekleşmesi için yeterli seviyede olması gerekmektedir...

Glutatyon Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Glutatyon Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Glutatyon; vücudun temizleyicisi olarak nitelendirilen, hastalıklardan korunmaya yardımcı olan ve sağlık kalmayı sağlayan bir moleküldür...

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda yaşanan küçük rahatsızlıklar estetik açıdan sorun yaratabilirken uçuk da bu sorunlardan birisidir ve en kısa sürede tedavi edilmesi doğru bir tercihtir...