yeniloji.com
Beslenme

Yemekte Su İçmek Sağlıklı mı? Kilo Aldırır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Yemekte Su İçmek Sağlıklı mı? Kilo Aldırır mı?
Yeniloji 12 görüntüleme

Yemekte su içmek hemen her birimizin uyguladığı bir alışkanlıktır. Peki yemekte su içmek zararlı mı ve kiloya neden olur mu? Oldukça merak edilen bu soruları sizler için araştırdık ve makalemizin içeriğinde detaylandırdık.

Yemekte Su İçmek Sağlıklı mı?

Dünya üzerinde birçok yerde yemekte su içme alışkanlığı bulunmaktadır. Bizde de aynı şekilde yemek yerken su içmek alışkanlığı vardır. Japonya'da insanlar yemek yerken su içmektedir. Genel olarak Japonya'da bir restorana gittiğinizde yemek sırasında su istemek çok fazla mümkün değildir. Bunun nedeni Japonların suyun sindirim gücünü etkilediğini ve yemeğin sindirilmesinin zorlaştırdığını belirtmesidir. Yani gene sağlık için su içmek önemli olsa da yemek arasında içildiği zaman vücuda çok faydalı olmamaktadır. Fakat bazı görüşlere göre su sindirimin daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Hatta yemek yerken su içtiğimizde katı gıdaların daha rahat sindirildiği belirtilmektedir.

Yemekte Su İçmek Zararlı mı?

Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan su yemekte içildiğinde sanıldığı kadar masum olmayabilir. Yemekte su içmek faydalı mı yoksa zararlı mı diye bakacak olursak eğer;

  • Yemek sırasında su içtiğiniz zaman ağız kuruluğu oluşabilir. Yemek yerken içtiğiniz 1 bardak su tükürüğü kurutabilir. Bazı insanlar suyun içine 1 dilim limon eklerler. Bu suyu asitli yapar ve tükürük salgısını etkiler. Ağız kuruluğu ağız kokusu meydana getirebilir. Limonlu su ise reflüye neden olabilir, diş minesine zarar verebilir.
  • Yemekte su içtiğiniz zaman tükürük seyrekleşmektedir. Bu durum sindirimi olumsuz etkilemektedir. Besinlerin sindirilmesinden sorumlu olan mide enzimleri bu durumdan etkilenir ve mide rahat bir şekilde sindirim sağlayamaz. Bu durum şişkinliğe neden olur.
  • Midenin doğal asit seviyesini etkileyen yemekte su içme alışkanlığı sindirim olumsuz yönde etkiler ve vücudun daha az vitamin, besin emmesine sebebiyet verir.
  • Yemek yerken su içmek midenin genişlemesine sebep olur. Midede çok yemiş gibi bir his meydana gelir. Bu da reflüye neden olabilir.

Tüm bu olasılıklar nedeniyle yemek yerken su içmemelisiniz. Az yemek çok su içmek de midede tokluk hissi yaratı ve besinlerin tam alınmamasına neden olur. Bundan dolayı suyu daha sonra içmelisiniz.

Yemekte Su İçmek Kilo Aldırır mı?

Yemek sırasında su içtiğinizde besinler tam olarak sindirilemediği için yağa dönüşür ve bu da kilo almaya neden olabilir. Ayrıca bu durum insülin salgısını artırır ve yağ depolama riskini çoğaltır. Sindirimi kolaylaştıran tükürük ve mide salgıları sulanır. Yemek sırasında değil yemek yemediğiniz zaman diliminde su içmelisiniz. Tüketilen besinlerin rahat bir şekilde sindirilmesi için vücudun suya ihtiyacı vardır.

Su Ne Zaman İçilmeli?

Vücudumuzun fonksiyonları, hücrelerimizin sağlığı, organlarımızın işlevini yerine getirmesi için su oldukça önemlidir. Sağlıklı bir insan günde en az 2 litre su içmelidir. Yemek yerken değil, yemekten önce su içilmesinin vücut için daha faydalı olduğu belirtilmektedir. Yemekten önce su içmek midenin daha az yorulmasını ve kalori alımının azalmasını sağlar. Yemekten sonra ise yaklaşık 1 saat geçtikten sonra içmeniz gerekmektedir. Ayrıca uyandığınız zaman metabolizmanızın hızlanması için su içebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pancar Suyu Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Pancar Suyu Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Yetişkin bir bireyin ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasına destek olan pancar suyu, A, C, E, B12, B6 ve K vitaminlerine bir içecektir...

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut suyu; cilt güzelliğini destekleyen, ödem atmaya yardımcı olan ve vücudumuz için birçok sağlıklı etkiyi bir arada barındıran bir karışım olarak tanımlanmaktadır...

Ceviz Yaprağı Suyu Faydaları Nelerdir? Saça ve Ayak Kokusuna İyi Gelir mi?

Ceviz Yaprağı Suyu Faydaları Nelerdir? Saça ve Ayak Kokusuna İyi Gelir mi?

Ceviz yaprağı suyu; pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan, şifalı etkileri sayesinde vücuttaki bakteri, mikrop ve toksinlerin atılmasını sağlayan doğal ve bitkisel bir kürdür...

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir mi?

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir mi?

Bisiklet sürmek; çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların tercihi olan, hemen her yaşta uygulanabilen, vücudun fiziksel anlamda egzersiz yapmasını sağlayan oldukça eğlenceli bir aktivitedir...