yeniloji.com
Moda

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 2003 görüntüleme

Yüz hatlarını belirginleştirmeyi sağlayan kontür fırçası, makyaj yaparken en çok tercih edilen malzemelerden biridir.

Kontür Nedir? Ne İçin Yapılır?

Asıl ismi kontur olan terimden türemiştir. Kontur; resimlerde figürlerin sınırlarını belli eden, oluşturan çizgi anlamına gelir. Makyaj diline kontür olarak geçmiştir. Bu işlem öncelikle yüze uygulanır. Yüze kapatıcı sürüldükten sonra genellikle elmacık kemiklerinin hemen altına sürülen, ten renginizden oldukça koyu bir allık çeşididir. Daha sonra saç dipleri ile alının birleştiği kısma hilal şeklinde sürülür. Çene kısmına ve burun kemiklerinin kenarlarına sürme işlemini yaparak devam eder. Kontür işlemi gerekli aydınlatıcıların sürülmesi ile son bulur.

Bu işlemi yaparken yüzde bir gölgelendirme yarattığı için yüz hatlarının gözle görülür bir farkla ince görünmesini sağlar. Yüze biraz sert ama havalı bir hava verir. Son 2-3 yıla kadar bu işlem makyaj artistlerinin bir sırrı olarak biliniyordu. Şimdi ise evde kolaylıkla uygulanıyor.

Kontür Yapmak İçin Ne Kullanılır?

Günümüzde makyaj artık herkesin her yerde kolaylıkla uygulayabildiği bir yapım haline geldi. Eskiden sadece makyaj artistlerinin bildiği makyaj sırlarını çocuktan yetişkine kadar çoğu insan biliyor. Çoğu mağazalar artık pahalıdan ucuza bütün makyaj ürünlerini satıyor. İnsanlar bu ürünlere rahatlıkla erişebiliyor ve evlerinde profesyonelce makyaj yapabiliyor. Artık her yerde makyaj yapım videoları ve bu videolardan fenomen olan insanlar var. Makyaj yapacak olan kişi bu videoları seyredip evinde rahatlıkla kendi makyaj malzemeleriyle güzel bir makyaja sahip olabiliyor. Özellikle kadınlar için makyaj çok önemlidir. Daha güzel görünmek ve daha ince yüz hatlarına sahip olabilmek için makyaja başvururlar. Makyaj genellikle moda akımlarının öncüsü olur. Her sene yeni bir makyaj trendi üretilir. Bu sene üretilen ve uzun süre devam edecekmiş gibi görünen kontür modası da bunlar biridir.

Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle etkili bir güzel bir fırçaya ve kontür paletine ihtiyacınız vardır. Paleti kozmetik mağazalarından toz, sıvı ve stick halinde temin edebilirsiniz.

Kontür Fırçası Nedir? Nasıl Olmalı?

Kontür işleminin en önemli aşaması fırça ile uygulanan işlemidir. Fırçanızın kıllarının öncelikle yumuşak yüzeyli olmasına dikkat edin. Sert kıllı olursa hem cildinizi tahriş eder hem de kontürü doğal ve etkili bir şekilde yapamazsınız. Eğer kontürünüz toz halinde ise genellikle ince kalınlıkta yayvan fırçalar tercih edilir. Bu fırça kontürü bulaştırmadan ve çıkarmadan yaymanıza yardımcı olur. En çok tercih edilen fırça ise kaşık fırçadır. Bu ismi almasının sebebi, sanki bir kaşığın iç tarafına fırça kılı yerleştirilmiş gibi olmasıdır. Bu fırça, kontürünüzü rahatlıkla yapmanızı sağlar. Genellikle piyasada bulunan en yumuşak kıllı fırçasıdır. Bu yüzden cildi tahriş etmez. Kaşık fırça ile kontürü yumuşakça, bir iki el hareketiyle dağıtabilir ve cildinize tam olarak oturtabilirsiniz.

Kontür Fırçası Fiyatı Ne Kadar?

Kontür fırçasını uygun fiyatlara bulmak mümkündür. Pahalı fırçalarla pek bir farkı olmasa da belki, dayanabilme özelliği, kıl yumuşaklığı ile küçük farklılıklar oluşturabilir. Güzel bir yüze ve ince hatlara sahip olmayı herkes çok sever ve çok ister ama ne olursa olsun bir insan her zaman doğal haliyle ve doğal kontürüyle dünyalar güzelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İnsülin Direnci ile Nasıl Kilo Verilir?

İnsülin Direnci ile Nasıl Kilo Verilir?

İnsülin direnci; pankreastan salgılanan ve vücuttaki şekeri kontrol altında tutan insülinin özelliklerini ve etkisi göstermedeki zorluk olarak tanımlanır...

Çoban Çökerten Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çoban Çökerten Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Demir dikeni, çarık dikeni, çakır dikeni, deve çökerten ve domuz pıtrağı olarak da adlandırılan çoban çökerten otu, oldukça yararlı ve şifalı bitkilerden bir tanesidir...

Kozalak Macunu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Fiyatı

Kozalak Macunu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Fiyatı

Kozalak macunu; akciğerlerin temizlenmesini ve burada yer alan toksinlerin ve zararlı yabancı maddelerin giderilmesine destek olan ve detoks etkisi meydana getiren bir üründür...

Painite Taşı Ne İşe Yarar? Nasıl Anlaşılır? Çeşitleri Nelerdir?

Painite Taşı Ne İşe Yarar? Nasıl Anlaşılır? Çeşitleri Nelerdir?

Painite taşı, dünya üzerindeki en değerli taşlar arasında yer almaktadır...