yeniloji.com
Sağlık

Hızlı Adet Söktürücü Doğal Şeyler

Henüz yorum yazılmadı
Hızlı Adet Söktürücü Doğal Şeyler
Yeniloji 38 görüntüleme

Adet söktürücü doğal şeyler; sağlıklı bir şekilde vücudun regl periyodunu düzene sokmak ve hormonal dengenin sağlanmasına yardımcı olmak için faydalı etkiler sunan doğal yöntemlerdir.

Hızlı Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Her sağlıklı kadın ayda 1 kere adet olmaktadır. Bu bir döngü şeklindedir ve hormonları sağlıklı olan her kadında görülmektedir. Bazı zamanlarda adette düzensizlikle meydana gelebilmektedir. Gecikme, geç sökülme gibi durumlar bazen normal olabilirken bazense önemli birtakım rahatsızlıkların belirtisi olarak nitelendirilebilmektedir. Eğer tıbbi açıdan önemli bir sebebi yoksa dengeli beslenme ve doğal yöntemler ile adet döngüsü düzene girmektedir.

Ergenliğe girmiş kadınlarda rahim her ay kendini hamile kalacakmış gibi hazırlar. Döllenme gerçekleşmediği zaman ise tekrar eski haline döner ve kanı serbest bırakır. Bu durum adet dönemi olarak adlandırılır.

Eğer adetinizde gecikmeler yaşıyorsanız doğal bitkilerden faydalanabilirsiniz. Maydanoz bu konuda oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan etken maddeler rahimde uyarıcı bir etki meydana getirmektedir. Antioksidan barındıran bu bitki vücutta arındırıcı ve temizleyici bir etki meydana getirir. Bu etki sayesinde kan akışı hızlanır ve adet söktürücü etki meydana getirir. Adet söktürmek için maydanoz çiğ halde yenebilir ya da kaynatılarak da kullanılabilir. Dereotu, çemen otu, alıç, zencefil, baldırıkara, ardıç, çörek otu gibi bitkiler de adet söktürücüler arasında yer almaktadır.

Adet Söktürücü çaylar Nelerdir?

Biberiye çayı hem adet söktürücü hem de adet düzenleyici olarak kullanılan oldukça faydalı bir bitki çayıdır. Rahimdeki kistlerin atılmasına yardımcı olan bu bitki çayı, regl olmadan birkaç gün önce içilmeye başlanırsa oldukça faydalı etkiler meydana getirir. Adaçayı hem adet sancılarının giderilmesi hem de östrojen hormonunun düzenlenmesine yardımcı olması bakımında regl düzenleyici bir bitki çayı olarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra rahimde kist ve miyom oluşumu da engellenmektedir.

Kekik çayı, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve kasıklarda oluşan krampların giderilmesini sağlayan, ağrıları hafifleten ve adeti düzenleyen bir bitki çayı olarak belirtilmektedir. Regl dönemindeki sancıların hafiflemesine yardımcı olan bir başka doğal çay kantaron çayıdır. Şifalı etkileri ile bilinen kantaron aynı zamanda rahim ve yumurtalık kanserlerinin tedavisi için de kullanılmaktadır. Bu çayların yanı sıra civanperçemi çayı, hayıt otu çayı, mine çiçeği çayı, kırkkilit otu çayı ve papatya çayı da regl ağrılarından kurtulmak için faydalı olan doğal içeceklerdir.

Adet Söktürücü İlaçlar ve Haplar Nelerdir?

Doğal yöntemler kadar adet söktürücü ilaçlarla da oldukça etkilidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum, bu ilaçların doktor kontrolünde ve reçete ile kullanılmasının gerektiğidir. Çünkü rastgele kullanılan bir ilaç farklı sonuçlara yol açabilir. Adet düzensizliği sadece normal seyirde değil aynı zamanda birtakım hastalıkların sonucu olarak da oluşabilmektedir. Bu nedenle sık sık yaşanan bir düzensizlik söz konusu ise doktora başvurmanız gerekmektedir.

Adet Söktürücü Hareketler Nelerdir?

Evde basitçe uygulayabileceğiniz adet söktürmeye yardımcı olan hareketler bulunmaktadır. Mekik adet söktürücü egzersizler arasında en faydalısı olarak nitelendirilmektedir. Karın kaslarının çalışmasına yardımcı olduğu için adet düzenini de dengeler. Squat kolayca uygulayabileceğiniz bir diğer harekettir. Ayrıca koşu yapabilirsiniz. Koşu yapmak vücut sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hızlı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Hızlı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Hızlı zayıflamak için; sağlıklı ve düşük kalorili beslenmenin yanında aynı zamanda egzersiz ve spor yapılmalıdır...

Hızlı Kilo Verme Kürleri, Yolları ve Yöntemleri

Hızlı Kilo Verme Kürleri, Yolları ve Yöntemleri

Hızlı kilo verme kürleri ile birlikte insanlar kısa süre içerisinde vücutlarındaki yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayarak istedikleri fiziğe kavuşabileceklerdir...

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Çözümler

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Çözümler

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için geliştirilmiş pek çok doğal ve bitkisel yöntem bulunmaktadır...

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

İltihaplı sivilce, hemen hemen her yaşta görülebilen ve ciltte leke bırakabilen ağrılır akneler olarak isimlendirilmektedir...