yeniloji.com
Sağlık

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 429 görüntüleme

Çiftlerin korunmasız ve düzenli ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl içerisinde bebeklerinin olmaması durumu kısırlık olarak isimlendirilmektedir. Üreme çağında olan her 100 çiftten 1-15 kişide kısırlık görülebilmektedir. Üreme sistemi ile ilgili meydana gelen bir sağlık sorunu olan bu durumun belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Tek bir sebebe değil birden fazla faktöre bağlı olarak gelişen kısırlık, üreme sisteminin üreme işlemini yerine getirememesi sonucunda meydana gelmektedir. Erkeklerde kısırlık belirtileri şu şekildedir:

Bu belirtiler söz konusunda ise mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Düzenli bir şekilde ve korumasız ilişkiye girdiğiniz halde eğer ki çocuk sahibi olamıyorsanız, düşük cinsel performans ve boşalma problemleri yaşıyorsanız, testislerde acı meydana geliyorsa, prostat ve testis rahatsızlıkları varsa mutlaka uzman bir doktordan destek alınız.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak kısırlık nedenleri kadınlar ve erkekler için eşit olarak paylaşılmıştır. Birden fazla faktörün neden olduğu zayıf döllenme genel olarak erkeklerde anormal sperm üretim, fonksiyonu ve sperm yapısındaki bozukluktan kaynaklanır. Erkeklerde kısırlık nedenlerine baktığımızda

Bu tarz nedenlerden dolayı erkeklerde kısırlık görülebilmektedir. Genel olarak doktorlar nedene bağlı olarak tedavi yöntemi uygulamaktadırlar.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde olabildiği gibi aynı şekilde kadınlarda da kısırlık söz konusu olabilmektedir. Kadınlarda kısırlık belirtilerine baktığımızda:

Bu tarz belirtiler kadınlarda kısırlığın göstergesidir. Bekarken kısırlık nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız adetin 2. ya da 3. günü yapılan hormon testi ile bu durum tespit edilebilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Genel olarak kadınlarda kısırlık nedenlerine baktığımızda tüplerin tıkanık olması, yumurtlama bozukluklarının olması, çikolata kisti ve polikistik over sendromu gibidir. Genel anlamda sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Bu tarz nedenler kadınlarda doğurganlığın azalması ve kısırlığın nedenleri olarak nitelendirilmektedir. Özellikle erken dönemde menopoza girmek sık rastlanılan sebepler arasındadır.

Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak çiftlerde kısırlık söz konusu olduğu zaman tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaları sağlanabilir. Fakat bunların haricinde partnerlerin yaşı, kısırlık nedeni, daha önce gebeliğin olup olmaması gibi birtakım faktörler eşliğinde farklı tedaviler uygulanabilir. Kadınların fallop tüpleri değerlendirilip yumurta kalitesi belirlenip ve erkeklerde de sperm kalitesi belirlenip sonrasında uygun kısırlık tedavisi yapılmaktadır.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çim Suyu Faydaları Nelerdir? Kansere İyi gelir mi? Çim Suyu ile Zayıflama

Çim Suyu Faydaları Nelerdir? Kansere İyi gelir mi? Çim Suyu ile Zayıflama

Çim suyu; buğday çimi suyu olarak da belirtilen bir tür konsantre besin kaynağı olarak kullanılan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir...

Diyet Yaparken Kabızlık Neden Olur? Çözüm Nedir? Nasıl Giderilir?

Diyet Yaparken Kabızlık Neden Olur? Çözüm Nedir? Nasıl Giderilir?

Diyet yaparken kabızlık, metabolizmada meydana gelen değişiklikten dolayı meydana gelir ve giderilmesi için sıvı tüketimine özen gösterilmelidir...