yeniloji.com
Sağlık

Kapsaisin Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeceren Yiyecekler, Kremler ve Jeller

Henüz yorum yazılmadı
Kapsaisin Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeceren Yiyecekler, Kremler ve Jeller
Yeniloji 1821 görüntüleme

Kapsaisin; kırmızı biberin içerisinde yer alan bir bileşen olarak bilinen ve bu besine kırmızı rengini veren, faydaları sayesinde pek çok hastalık için olumlu etkileri olan bir bileşendir.

Kapsaisin Nedir, Ne Demek?

Anti-kanserojen etkisi bulunan kapsaisin maddesi, kilo vermeye yardımcı olan ve vücuttaki yağların yakılmasına destek olan bir bileşendir. Bu bileşen maddeyi içeren yiyeceklerin tüketilmesi obezite gibi problemlerin önlenmesi konusunda etkili olmaktadır. Kırmızı biberin içerisinde bol miktarda yer alan kapsaisin maddesi vücutta yağ depolanmasının önlenmesini sağlamaktadır. Kırmızı biberin kilo verme konusundaki etkisi tam olarak içerisinde yer alan bu bileşen ile ilişkilendirilmektedir.

Tokluk etkisi meydana getiren kapsaisin etki mekanizması, aynı zamanda makro besin tüketiminde birtakım değişiklikler meydana getirebilmektedir.

Bibere acı tadını ve kırmızı rengini veren kapsaisin maddesi sindirim ve boşaltım sistemi için olumlu, verimli etkiler meydana getirebilirken aynı zamanda kalp-damar rahatsızlıkları konusunda da faydalı olmaktadır. Kanser gibi hastalıklar ile mücadele konusunda oldukça etkili olan kapsaisin, pişirildiğinde ya da dondurulduğunda etkisini kaybetmemektedir. Pul biber kapsaisin barındıran bir besin olurken aynı zamanda bu bileşen krem gibi farklı malzemeler içerisinde de kullanılmaktadır.

Kapsaisin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan kapsaisin, vücuttaki sinirlerin uyarılmasını sağlamaktadır. Kronik hipertansiyon hastaları bu bileşen sayesinde kan dolaşımının düzenlenmesini ve tansiyonlarının dengelenmesini sağlayabilirler. Kandaki lipoproteinleri güçlendiren ve bu etki sayesinde kolesterolün dengelenmesine yardımcı olan saf kapsaisin düzenli olarak tüketildiği zaman kötü kolesterolün düşürülmesine destek olmaktadır.

Mide ve bağırsakta yer alan antioksidan enzimlerin çalışmasını ve güçlenmesini sağlayarak, sindirim sistemi organlarının korunmasını ve daha dengeli çalışmasını aktif hale getirmektedir. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunan bu bileşen tümörlerin büyümesini sağlamaktadır. Özellikle prostat kanseri hücrelerinin ölüm hızı kapsaisin tüketimi ile doğru orantı etkisi meydana getirmektedir. Kansere karşı iyileştirici etkisinin yanı sıra aynı zamanda koruyucu da olmaktadır. Ağrı ve acının giderilmesini sağlarken kaşıntının önlenmesine de destek olur.

Kapsaisin İçeren Yiyecekeler Nelerdir?

Vücutta yağ yakmaya yardımcı olan besinler asıl olarak kapsaisin içeren yiyecekler olarak nitelendirilmektedir. Bunların başında acı biber gelmektedir. Vücudu ıstarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Vücudumuzda enerji depolayan beyaz yağ hücreleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra termojenik etki meydana getiren kahverengi yağ hücreleri de yer almaktadır. Kapsaisin sayesinde üretilen sıcaklık ile vücuttaki yağ tabakaları eritilmektedir.

Kapsaisin Krem ve Jel Etkileri

Vücutta bölgesel olarak kilo vermeyi ve yağ yakmayı sağlayan kapsaisin jel ve kremler son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Vücudunuzu forma sokmak ve ideal vücut ölçülerine kavuşmak için sizler de bu bileşeni içeren yiyeceklerden ve ürünlerden yararlanabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Kanımızda bulunan, yaşamamız ve enerji üretebilmemiz için önem taşıyan yağ türüne trigliserid denir...

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda kişilik bozukluğu; kişinin düşünme biçiminde, çevresini algılama şeklinde, insanlar hakkındaki duygularında ve insan ilişkilerinde birtakım problemlere yol açan mental bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır...

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Zararları Nedir? Zayıflatır mı?

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Zararları Nedir? Zayıflatır mı?

Kuşburnu çayı; grip, nezle, faranjit, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar için faydalı olan, içerisinde yüksek oranda C vitamini barındıran bir bitki çayıdır...

Sıtma Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süresi Ne Kadar?

Sıtma Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süresi Ne Kadar?

Sıtma; anopheles türünde bir sivrisineğin sokması sonucunda kana bulaşan virüs ile oluşan, insandan insana bulaşan, ara ara yükselen ateş, titreme ve terleme ile kendini gösteren bir hastalıktır...