yeniloji.com
Sağlık

Bozanın Faydaları Nelerdir? Sıcak mı Soğuk mu İçilir?

Henüz yorum yazılmadı
Bozanın Faydaları Nelerdir? Sıcak mı Soğuk mu İçilir?
Yeniloji 21 görüntüleme

Kış aylarının vazgeçilmezi olan boza, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kanser gibi pek çok hastalığa karşı vücudun korunması gibi gibi etkilere sahip bir içecektir.

Bozanın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İçerisinde yer alan fosfor, demir, A, E, B1 ve B2 vitamin ve mineral kaynakları sayesinde zengin bir içeriğe sahip olan bozanın faydaları, onun tam bir şifa kaynağı olduğunu göstermektedir. Bu lezzetli içeceğin içerisinde bulunan yararlı bakteriler kolon kanseri riskinin azalmasına yardımcı olurken, aynı zamanda bağırsakların daha dengeli çalışmasına da destek olmaktadır. Bozanın fermantasyonu sırasında bakteriler üremektedir. Bu bakteriler insan sağlığı için oldukça yararlıdır.

Vücuda enerji veren bir özelliğe sahip olan boza, aynı zamanda hazmı kolaylaştırarak sindirim sisteminin daha dengeli ve düzenli bir şekilde çalışmasına destek olur.

Vitamin açısından oldukça zengin olması sayesinde sporcular tarafından sıklıkla tüketilen boza, aynı zamanda emziren annelerin de tercihidir. Çünkü süt yapıcı özelliği bulunmaktadır. Probiyotik özelliği sayesinde bağırsaklarda iyi bakterilerin çoğalmasını sağlarken, iştah açıcı özelliği sayesinde kilo almak isteyenler için de tavsiye edilmektedir. Sinirlerin dinlenmesini ve onarılmasını sağladığı için zihin açıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca zihnin dinlenmesine de yardımcı olur. Soğuk kış günlerinde pek çok kişide görülen öksürük problemlerinin giderilmesi için faydalıdır. B12 vitamini barındıran bu içecek cildi nemlendirir ve yumuşatır. Ayrıca saç sağlığını iyileştirme konusunda da yararlı etkileri bulunmaktadır.

Boza Sıcak mı Soğuk mu İçilir?

Pek çok kişinin vazgeçilmez lezzeti olarak bilinen boza, çok eski zamanlardan bu yana tüketilmektedir. Bu içeceği tüketmek isteyen pek çok kişi boza sıcak mı soğukmu içilir diye merak etmektedir. Boza soğuk olarak içilen bir içecektir. Genel olarak içmeden önce daha da lezzetli olması için tarçın dökülmektedir. Bunun yanı sıra sarı leblebi de sıklıkla kullanılmaktadır. Bir bardağa ya da kaseye koyarak içerise leblebi atıp karıştırarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Boza Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Dışarıdan satın alabileceğimiz bu lezzetli içeceği aynı zamanda evde kendimiz de yapabiliriz. Bozanın içinde ne var diye merak ediyorsanız tarifi için gerekli olan malzemeler; 3 çay bardağı miktarında bulgur, 1 kahve fincanı pirinç, 3 çay bardağı kadar toz şeker, yarım su bardağı oranında eski boza ya da kibrit kutusu büyüklüğünde maya gereklidir. Hazırlamak için akşamdan bulguru ıslatın. Ertesi gün pirinç ile birlikte uzun süre pişiriniz. İyice ezilmiş bir hale geldikten sonra mikserle çırpıp tel süzgeçten geçiriniz. Elde etmiş olduğunuz karışımın içerisine şeker ekleyerek, şeker eriyene kadar pişiriniz. Daha sonra ocaktan alınız ve ılıyıncaya kadar ara sıra karıştırınız. Ilıdıktan sonra içerisine eski boza ya da maya ekleyiniz. Ağzını kapatın ve 2-3 kadar bekletiniz. Üzerinde kabarcıklar meydana gelmeye başladığı zaman içime hazır demektir. Sonrasında tüketim sağlayabilirsiniz.

Boza Fiyatı Ne Kadar?

Çok pahalı olmayan bozanın fiyatı satıldığı yere göre ufak değişiklikler gösterebilmektedir. Kış aylarında sokaklarda satılan bu içecek aynı zamanda marketlerde de görülmektedir. Sizler de isterseniz evde kendiniz yaparak isterseniz dışarıdan sipariş vererek bu faydalı içecekten tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Karpuz Zayıflatır mı? Karpuz Yemek Kilo Yapar mı?

Karpuz Zayıflatır mı? Karpuz Yemek Kilo Yapar mı?

Karpuz yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olmasının yanı sıra vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bir meyvedir ve diyet listelerinde çoğunlukla tercih edilmektedir...

Saç Dökülmesi Nedenleri, Çözümleri ve Önlemleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedenleri, Çözümleri ve Önlemleri Nelerdir?

Saç dökülmesi, hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilen çok ciddi bir hastalık olurken bu konuda adımların atılması çok önemlidir...

Hamilelikte Bitki Çayı Zararlı mı?

Hamilelikte Bitki Çayı Zararlı mı?

Hamilelikte bitki çayı içmek zararlı olabileceği gibi faydalı sonuçlar da meydana getirebilmektedir...

Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ilıman iklime sahip olan bölgelerde yetişen hayıt tohumu Akdeniz bölgesinde çoğunlukla bulunan ağaç türüdür...