yeniloji.com
Sağlık

Karaciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Karaciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1972 görüntüleme

Karaciğer detoksu; vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğerin yenilenmesini sağlayan, daha iyi çalışmasına destek olan bir karışımdır.

Karaciğer Detoksu Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücudumun en önemli organlarından birisi olan karaciğer vücudumuzdaki kan şekerinin fazlasını nişasta olarak depolama ve karbonhidratların, proteinlerin yağa dönüştürülmesini sağlayarak vücut için gerekli olan enerjinin sağlanmasını desteklemek gibi özelliklere sahiptir. Karaciğer vücudun temizleyici organıdır. Bu organın tahribata uğraması demek, kanın yeterinde temizlenememesine ve diğer organların da zarar görmesine neden olur. Karaciğer detoksu, karaciğerin temizlenmesini, tahribatın giderilmesini sağlar ve böylece vücut sağlığının korunmasın destek olur.

Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan karaciğer detoksu aynı zamanda bağışıklığın da güçlenmesine destek olmaktadır. Karaciğer detoksu yapmak karaciğerin temizlenmesini ve arınmasını sağlamaktır. Karaciğerin vücudumuzdaki rolü ve görevi oldukça fazladır. Tüketilen yiyecekler, içecekler ve bazı ilaçlar karaciğeri iflas durumuna getirebilmektedir. Karaciğerin zarar görmesi ve iflas etmesi vücudun hayati fonksiyonlarının sona ermesidir. Çünkü karaciğer olmadan yaşanması mümkün değildir. Bu nedenle karaciğere iyi bakmalı ve yağlanma gibi problemlerin ya da tahribatın engellenmesi gerekmektedir. Karaciğer detoksu yapmak bu konuda oldukça önemlidir.

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

Karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlamak amacıyla karaciğer detoksu yapmak aynı zamanda karaciğer rahatsızlıklarından kurtulmak anlamına da gelmektedir. Doğal tarifler ile bu detoksları uygulamak mümkündür. Evde basitçe uygulayabileceğiniz kür tarifi şu şekildedir:

Gerekli malzemeler: 15 tane maydanoz, 1 tane limon ve 1 bardak su.
Yapılışı: Maydanozların her birini blenderdan saplarını ayırmadan geçiriniz. Daha sonra üzerinde 1 bardak suyu koyunuz ve ardından limon suyunu ekleyiniz. Daha sonra tekrardan blenderdan geçiriniz. Bu kürü 15 gün boyunca sabah kahvaltısından yarım saat önce tüketirseniz etkisini vücudunuzda hissedersiniz. Eğer ki uygulamaya devam etmek istiyorsanız 15 gün sonrasında 5 gün ara veriniz.

Karaciğerin temizlenmesini sağlayan bazı bitki çayları da bulunmaktadır. Kolay bir tarif olarak sunabileceğimiz bu çayı şu şekilde yapabilirsiniz:

Gerekli malzemeler: 1 yemek kaşığı zencefil, 1 tatlı kaşığı bal, 2 yemek kaşığı zerdeçal, 1 tatlı kaşığı tarçın, 1 kaşığı kadar karabiber, 1 çay bardağı miktarında Hindistan cevizi sütü ve yarım su bardağı sıcak içme suyudur.

Yapılışı: Sıcak suyun içerisine zencefil ve zerdeçalı ekleyerek demlenmesini bekleyiniz. Yaklaşık 10 dakika beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra içerisine bal, tarçın ve karabiberi ekleyip 5 dakika dinlendiriniz. Daha sonra içerisine Hindistan cevizi sütünü de ekleyin. Karışım bu şekilde hazır hale gelecektir. Sabah kahvaltı yapmadan önce 1 bardak tüketebilirsiniz.

Karaciğer Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Bu doğal detokslar sayesinde karaciğerde meydana gelebilecek hastalıkların oluşma riski azalır. Yağlanma gibi problemlerin önlenmesini sağlayabilirsiniz. Karaciğer detoksları sayesinde kullanılan ilaçların karaciğerde artık olarak kalması engellenmiş olur. Aynı zamanda alkol gibi içeceklerin tüketimi sonucunda meydana gelen tahribat engellenir. Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayan bu karışımlar kabızlık gibi problemlerin önlenmesini sağlar. Aynı zamanda vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağladığı için hastalık oluşumunu da engeller. Kişinin kendini daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlar.

Karaciğer Detoksu Ne Zaman Yapılır?

Vücuttan toksin atımının sağlanmasını destekleyen karaciğer detoksu ihtiyaç duyulan her süreçte yapılır. Fakat uygulama süresine dikkat edilmelidir. 15 gün uygulayıp sonrasında mutlaka ara verilmelidir. Eğer özel bir hastalık, gebelik, emzirme durumu söz konusu ise kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ilıman iklime sahip olan bölgelerde yetişen hayıt tohumu Akdeniz bölgesinde çoğunlukla bulunan ağaç türüdür...

Işkın Otu Nedir? Uçkun Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Işkın Otu Nedir? Uçkun Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Işkın otu; dağlık ve yüksek yerlerde yetişen, C vitamini açısından zengin olan, vücuda birçok faydası bulunan doğal bir ottur...