yeniloji.com
Sağlık

Küçük Dil Nedir? Neden Şişer? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Küçük Dil Nedir? Neden Şişer? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 218 görüntüleme

Küçük dil; ağzın arka kısmında bulunan, ağız boşluğunun yutak ile birleştiği bölgede yer alan etli bir dokudur. Tıp dilindeki adı ise uvula olarak isimlendirilmektedir.

Küçük Dil Nedir? Nerededir?

Dilin üzerinde ve ağzın arka tarafında yer alan küçük dil, damağın arka kısmında asılı bir şekilde durmaktadır. Kas dokusu, mukoza, bağ ve tükürük salgılayan kısımlardan meydana gelmektedir. Küçük dil, besinlerin ağızdan yutağa doğru ilerlemesini sağlamaktadır. Bazı zamanlarda bu organda meydana şişme meydana gelebilmektedir. Şişmenin neden ise genel olarak iltihabi şekilde nitelendirilmektedir. Bu organda meydana gelen şişme, yutkunurken ağrı hissetmeye neden olabilir. Ayrıca boğazda yabancı bir cisim varmış gibi bir hissiyatta verebilmektedir.

Küçük Dil Neden Şişer?

Pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen küçük dil şişmesi, genel olarak enfeksiyon ve tahrişe bağlı olarak meydana gelmektedir. Küçük dilde oluşan iltihap, yutma ve soluk alma gibi eylemlerin yerine getirilmesi konusunda rahatsızlık ve zorluk vermektedir. Bu iltihabın tıptaki adı Uvulit olarak isimlendirilir. Bu rahatsızlık genel olarak çok ciddi bir durum değildir ve evde alınabilecek basit önlemler ile iyileşme sağlanabilmektedir.

Küçül diş şişmesi genel olarak hafif şekilde gerçekleşse de bazı durumlarda yemek yemeyi ve nefes almayı oldukça sancılı ve zor bir duruma getirebilmektedir.

Küçük dilde meydana gelen iltihabi durumlar genel olarak birtakım tetikleyiciler sonucunda oluşmaktadır. Alerjik etkiler bu duruma neden olabilir. Toz, polen, hayvan kılı ve bazı yiyecekler alerjik etkiler meydana getirebilmektedir. Bu tarz durumlar küçük dilde şişme oluşturabilir. Bunun yanı sıra birtakım ilaçlar da bu duruma neden olabilir. Bir başka etki ve neden olarak dehidrasyonu sayabilir. Vücudun susuz kalması küçük dilde şişmeye neden olabilir. Çok fazla alkol almak ve birtakım kimyasal maddeler dehidrasyona neden olabilmektedir. Nasir olarak horlama küçük dilde tahrişe neden olabilmektedir. Enfeksiyon, travmalar, genetik birtakım faktörler, nezle, ağız açık uyumak, kronik öksürük küçük dilin şişme nedenleri olarak nitelendirilmektedir.

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Küçük dil yutma ve konuşmada etkili olan bu organ, konuşurken ya da yutkunurken hareket etmektedir. Bu hareket kapakçık görevi olarak belirtilir ve bu da buruna ve nefes borusuna bir şey kaçmasını önler. Sesi titreştirme görevi bulunan küçük dil, bazı yabancı dillerin konuşulmasında da etkili olmaktadır. Özellikle Fransızca de İspanyolca gibi diller küçük dil ünsüzünün kullanılmasında etkilidir. Eğer ki küçük dil doğru bir şekilde işlev göstermezse sesin burundan çıkması ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesi gibi etkiler oluşabilir. Ayrıca birtakım incelemelere göre fazla tükürük salgılanmasının önlenmesine de katkı sağlamaktadır. Küçük dilin düzgün çalışmaması kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Küçük Dil Şişmesi Nasıl Geçer?

Eğer küçük diliniz şişmişse ve boğaz ağrısı da varsa bazı yöntemler uygulayarak tahriş etkisini azaltabilirsiniz. Soğuk meyve suları içmek ve dondurmalar bu konuda etkili olabilir. Yeterince sıvı almak şişmenin geçmesini sağlayabilir. Dengeli uyumak, tuzlu su ile gargara yapmak aynı şekilde küçük dilin şişmesini geçirebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Öpücük Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Öpücük Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Öpücük hastalığı; Epstein-Barr virüsünün neden olduğu, tıp dilinde enfeksiyöz mononükleoz olarak isimlendirilen, tükürük yolu ile bulaşan bir rahatsızlıktır...

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight watchers diyeti; 1 haftada 1 kilo vermeye yardımcı olan ve puanlama esasına dayanan bir beslenme programıdır...

Saç Neden Yağlanır? Saç Neden Dökülür?

Saç Neden Yağlanır? Saç Neden Dökülür?

Saç yağlanması, cilt tipi, vücut yapısı hormon sağlığı gibi birçok etkene bağlı olarak yağlanabilmektedir...

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir? Bitkisel Çözümü Nasıl Olur?

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir? Bitkisel Çözümü Nasıl Olur?

Vajinal kaşıntı ve yanma durumu birçok sebebe bağlı olarak oluşan ve kişiyi oldukça rahatsız eden bir rahatsızlıktır...