yeniloji.com
Sağlık

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 1936 görüntüleme

Menenjit; beyin ve omuriliği saran zarın iltihaplanması sonucunda oluşan, ateş, baş ağrısı ve ense sertliği gibi belirtilerle kendini gösteren oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Menenjit Nedir, Ne Demek?

Virüs, bakteri ya da parazit gibi yabancı maddelere bağlı olarak ortaya çıkan menenjit; daha çok bebeklerde, çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülen, ateşli bir hastalıktır. Tedavi edilmediği zaman işitme kaybı ve beyin hasarı gibi pek çok tehlikeli durumun oluşumuna neden olabilir. Hatta bazı menenjit vakaları ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

Menenjit; yüksek ateş, kusma, baş ağrısı, nefes almada zorlanma gibi belirtile ile kendini gösteren bakteriyel bir hastalıktır.

Vücuda herhangi bir şekilde bakteri gibi yabancı maddelerin girmesi sonucunda bağışıklık sistemi kendini savunmaya geçer ve bu durum ateşin yükselmesine neden olur. Ateş belli bir dereceden sonra sorun teşkil etmektedir. Menenjit hastalığının en önemli belirtisi yüksek ateştir. Uyku hali, bilincin net olmaması, ciltte meydana gelen lekeler, ışığa çok fazla bakamama gibi durumlar söz konusu olduğunda ve buna yüksek ateş eşlik ettiğinde acilen müdahale edilmesi gerekir. Beyinde meydana gelen iltihaplanma sinirlere ve beynin fonksiyonlarına etki ettiği için hayati bir önem söz konusu olur. Enfeksiyonel bir hastalık olarak nitelendirilen menenjit hızlı teşhis ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Belirtileri kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Menenjit Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bu hastalığın nüksettiği kişilerde ense sertliği bulunmaktadır. Ense sertliği düz bir zeminde yatarken kişinin ensesinden tutup çenesini göğsüne doğru yaklaştırmaya çalıştığınızda, hastanın bunu yapamaması durumuna denir. Eğer ki bu tarz bir durum söz konusu ise menenjit hastalığından şüphelenmelidir. Ayrıca diğer yüksek ateşle birlikte seyreden zihin bulanıklığı, mide bulantısı, kusma, havale, titreme, ellerin ve ayakların soğuk olması, eklem ve kas ağrıları menenjit hastalığının en önemli belirtileridir. Bu tarz durumlar söz konusu olduğunda mutlaka doktora gidilmelidir.

Menenjit Hastalığı Nasıl Bulaşır? Neden Olur?

Menenjit virüsler ile bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık öksürme, hapşırma, öpüşme ya da çatal-kaşık-tabak gibi eşyaların ortak bir şekilde kullanılması sonucunda bulaşabilir. Virüsler, bakteriler ya da parazitler boğaz, burun ya da kulak yolu ile vücuda girerek kana karışır ve beyne ulaşır Burada ciddi bir enfeksiyon meydana getirerek beyni koruyan zarda iltihaplanma meydana getirir ve sonrasında hastalık oluşur. Bağışıklık sistemi henüz çok fazla gelişmemiş olan çocuklarda görülme oranı oldukça yüksek olan menenjit, bağışıklığı güçlü olmayan yetişkinlerde de meydana gelebilir. Bu hastalığa neden olan mikroplar çabuk yayılma göstermektedir. Yoğun nüfusla kalabalık yerlerde görülme ve bulaşma sıklığı oldukça fazladır. Hatta salgın olarak bile yayılabilir. AIDS ya da kanser gibi hastalığı olan kişilerin bağışıklığı düşük olduğu için menenjite kolayca yakalanabilirler. Bu nedenle dikkat edilmeli ve bulaşma riskine göre hareket edilmelidir.

Menenjit Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan menenjitin tanısı hastanın belinden alınan omurilik sıvısının incelenmesi ile belirlenir. Eğer bir virüs nedeniyle oluşmuşsa buna viral menenjit denir. Bunun yanında kan testi yapılarak da bakteri ve virüs incelemesi taratılabilir. Bir diğer yöntem bilgisayarlı tomografidir. Bu yöntemle de beyindeki anormal durumlar saptanır. Menenjit tedavisi hastalığın ilerleme durumuna göre değişir. Genel olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktora belirtilere ve hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi uygulamaktadır. Bu hastalıkla istirahat oldukça önemlidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yeşil Çay Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Yeşil Çay Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Yeşil çay; antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan ve aynı zamanda sindirim sistemi üzerindeki dengeli etkisi sayesinde metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına destek olan bitkisel bir çaydır...

Sezgisel Beslenme Nedir? Intuitive Eating Nasıl Olur?

Sezgisel Beslenme Nedir? Intuitive Eating Nasıl Olur?

Sezgisel beslenme; vücudun doğal bir şekilde açlık tokluk sinyal verdiği etkiye göre beslenme yani tokluk ve açlık uyumuna bağlı olarak yemek yeme şekline verilen isimdir...

Kawasaki Hastalığı Nedir? Bulaşıcı mı? Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki Hastalığı Nedir? Bulaşıcı mı? Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda görülen kawasaki hastalığı; vücutta yer alan orta ve büyük damarlarda meydana gelen enflamasyon sonucunda oluşan, döküntü, ateş, dilde ve ağız içerisinde kızarıklık oluşması gibi belirtiler kendini gösteren bir rahatsızlıktır...

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen makyaj; yüz görünümünde erkeği andıran sert bir görünümün yakalanması için uygulnan bir trenddir...