yeniloji.com
Sağlık

Klor Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Klor Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir?
Yeniloji 169 görüntüleme

Klor; Cl simgesi ile bilinen, vücutta PH dengesinin oluşmasını sağlayan, sıvı düzeni sağlayan ve aynı zamanda sinir sinyallerinin iletiminden sorumlu olan, bir tür elektrolit olarak tanımlanan bileşendir. Klor ne işe yarar, zararları var mı, yüksekliği ve düşüklüğü durumunda neler yapılmalı sorularına yanıt bulabilmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Klor Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Vücuttaki sıvı miktarının düzenlenmesine yardımcı olan klor, asit ve baz dengesi sağlayan, potasyum, sodyum ve bikarbonat elementleri ile birlikte işlev gören, negatif yükü bulunan bir moleküldür. Oldukça küçük olan elektrolitler vücut için büyük bir öneme sahiptirler. Sofra tuzu ile vücuda alınan klorun fazla miktarı bağırsak ve mide aracılığı ile vücuttan atılmaktadır. Klor özelliklerine baktığımızda vücut için önemli görevlere sahip olduğunu belirtebiliriz. Fazla ya da düşük olduğunda ise birtakım semptomlar ile kendini göstermektedir.

Klor Ne İşe Yarar?

Vücut için pek çok önemi bulunan klor havuz suyunun temizlenmesi ve genel anlamda suyun içerisindeki zararlı bakterilerin öldürülmesi için etkili olan bir moleküldür. Oldukça güçlü bir bakteri düşmanı olan klor özellikle ortak kullanım alanı olan havuzlarda çok büyük öneme sahiptir. Siyanürik asit ile kombine edildiği zaman birkaç gün boyunca stabil kalabilmektedir. Bakteri ve virüslere karşı oldukça etkili olan klor, bazı patojenlere karşı etkisiz kalabilmektedir. Zehirli bir gaz olarak tanımlayabileceğimiz bu molekül, suyun mikroptan arınması için etkili olmaktadır. Klorlu su faydaları, suyun içerisinde yer alan bakterilerin ve virüslerin önlenmesine, engellenmesine yöneliktir. Fakat klorlu suyun içilmemesi gerekir. Kısa vadede bir yan etkisi olmasa da uzun vadede insan vücudu için önemli birtakım yan etkiler meydana getirmektedir.

Klorun Zararları Nelerdir? İshal Yapar mı?

Ortak kullanım amaçlarında temizlik amacı ile kullanılan klor, çok fazla maruz kalındığı zaman yan etkilere neden olan bir bileşendir. Klorlu havuzlarda uzun süre kalınmaması gerekir. Uzun süre bu tarz havuzlarda kalmak kanser riskini artırmaktadır. Gözlerin yanmasına ve tahriş olmasına neden olan havuz suyundaki klor, uzun bir süre sonrasında cilt üzerinde de birtakım rahatsızlıklara neden olabilir. Sivilce ve akne oluşumu meydana getirebilir. Ayrıca havuz sularında kullanılan klor solunum yolu rahatsızlıkları ve astım meydana getirebilir. Akciğer hastalığı olanların semptomlarının daha da artması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra özellikle erkeklerde hormon bozukluğu oluşturabildiği gözlemlenmiştir. Mide bulantısı ve kusma meydana getirebilen klor ishal yapar mı diye soracak olursanız eğer, bu tarz bir yan etkisi de söz konusu olabilmektedir.

Cildin tahriş olmasına neden olabilen klorlu su, egzama gibi rahatsızlıklar oluşturabilir. Birtakım sindirim sorunları meydana gelebilir. Giysilerin ve saçın ağarmasına sebep olabilir. Bundan dolayı bone takılarak havuza girilmeli ve aynı zamanda gözlük kullanılmalıdır. Ayrıca kapalı havuzlar yerine açık havuzlar tercih edilmelidir.

Klor Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?

Yetişkin bireylerde klorun kandaki değeri 97 ila 107 mmol/ L arasında olmalıdır. Yeni doğan bebeklerde bu oran 96 ila 113 mmol/L' dir. Klor yüksekliği bu bahsedilen değerlerin üzerinde seyretmesi durumudur. Belirtilen seviyelerin altında olması durumu ile klor düşüklüğü olarak tanımlanır. Klor yüksekliği ya da düşüklüğü meydana geldiği zaman vücutta elektrolit dengesizliği söz konusu olur. Klor yüksekliği ya düşüklüğü söz konusu olduğu zaman nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Havuza Ne Kadar Klor Atılır?

Toplu kullanılan havuzlarda klor oranı 100 m3 için 0,5 kg olmalıdır. Ev havuzları için bu oran yeterlidir. Havuza klor atıldıktan sonra en az 4 saat girilmemelidir. Atılan klorun suya karışması için beklenmelidir. Klorlu su insan sağlığı için zararlıdır. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Karaciğer Büyümesi Neden Olur? Tehlikeli mi? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer Büyümesi Neden Olur? Tehlikeli mi? Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer büyümesi; vücudun en büyük organı olan karaciğerin normal boyutlarının üzerine çıkması, genişlemesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır...

Kemik ve Eklem Ağrılarının Sebepleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Kemik ve Eklem Ağrılarının Sebepleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Kemik ağrıları genel olarak, diz, bacak ve sırt bölgesinde meydana gelen, hem çevresel etkenlere hem de vitamin eksikliği gibi sebeplere bağlı olan bir durumdur...

Kuzu Göbeği Mantarı Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Kuzu Göbeği Mantarı Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Bahar aylarında ortaya çıkan kuzu göbeği mantarı, kansızlık problemlerinin giderilmesi konusunda yardımcı olan ve demir açısından oldukça zengin değerlere sahip olan bir besindir...

Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yüze Etkisi Nedir?

Sakız Çiğnemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yüze Etkisi Nedir?

Sakız çiğnemek; stresi azaltmak, uyanıklığı sağlamak ve konsantrasyonu güçlendirmek için tavsiye edilen bir alışkanlıktır...