yeniloji.com
Sağlık

Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Nasıl Toplanır?

Henüz yorum yazılmadı
Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Nasıl Toplanır?
Yeniloji 473 görüntüleme

Papatyagiller ailesine ait olan kenger otu, çok yıllık otsu bir bitki olarak tanımlanan, hem dikenleri hem de sakızı ile şifalı bitkiler arasında yer alan bir ot çeşididir.

Kenger Otu Faydaları Nelerdir?

Dikenli, sütlü ve otsu bir bitki türü olan kenger otu, morumsu ve kırmızı renkte çiçeklere sahiptir. Yüksek yerlerde ve dağların sarp kayalık kısımlarında yetişen kenger, kendiliğinden yetişme özelliğine sahip bir bitki türüdür. Kurak iklimi seven kenger otu, sıcağın bol olduğu yerlerde yoğun bir şekilde yetişmektedir. Kurak ve çakıllı bölgelerde yetişen otlar arasındadır. Kenger bitkisi nasıldır diye baktığımızda; gövde kısmı kısa olan bu bitkinin çok fazla dalı yoktur. Yapraklarında ise beyaz tüyleri vardır. Faydaları ise şu şekildedir:

Başta sert bir yapısı olan daha sonra yumuşak bir hal alan kenger otu sakızı sıklıkla tercih edilmektedir. En sağlıklı ve şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.

Kenger Otu Nasıl Pişirilir?

Genel olarak bu bitkinin taze sap bölümleri yemek olarak kullanılmaktadır. Kenger yemeği tarifi için şu şekilde bilgi verebiliriz:

Malzemeler: 1 kilo kadar kenger otu, tuz, pul biber ve karabiber, 2 yumurta, kızartmak için yağ gereklidir.

Tarifi: Kenger oldukça dikenli bir ottur. Bundan dolayı temizlerken dikkatli olmalı ve eldiven takmalısınız. Güzel bir şekilde temizleyip ardından yıkayınız. Temizleyince üzerine kaynar su koyup pişene kadar kaynatıp ardından süzünüz. Daha sonra suyunu güzelce sıkıp baharat döküp yumurtaya batırıp kızartınız. Bu hem kolay hem de lezzetli tarif ile harika bir sunum yapabilirsiniz.

Etli kenger yemeği, sulu kenger yemeği için de farklı tarifler bulunmaktadır. Vermiş olduğumuz tarif kızartmaya yöneliktir ve oldukça basit ve lezzetlidir.

Kenger Bitkisi Nasıl Yenir?

Yemeği yapılarak tüketilebilen kenger otu nasıl kullanılır diye baktığımızda aynı zamanda salatalara da eklenebilir. Çiğ ya da haşlanarak tüketilebilmektedir. Çorba ya da börek tariflerinde kullanabilirsiniz. Kenger bitkisinin içerisinde özel bir süt bulunmaktadır. Bu sütten kenger sakızı elde edilmektedir. Oldukça pahalı olan bu sakız biraz çiğnenip, bir yerde saklanıp daha sonra tekrar çiğnebilme özelliğine sahiptir. Akdeniz bölgesinde kenger bitkisinin baş kısımları toplayarak kenger kahvesi yapımında kullanılır. Dikeni ve tohumları da yararlı olan bu bitki bal ve pekmez gibi yiyeceklere katılarak da tüketilebilir.

Kenger Otu Nasıl Toplanır?

Bahar mevsiminin gelmesi ile toplanmaya başlanan kenger otu genel olarak Orta Doğu, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yetişmektedir. Dağ eteklerinde ve kayalık yerlerde kendiliğinden yetişen bu bitki, yaz döneminde sıcak ve kurak olan yerlerde bolca bulunmaktadır. Genel olarak yamaç ve zorlu bölgelerde yetiştiği için toplaması biraz güç olmaktadır. Her bölümü ile kullanılan kenger otu kökleri ile birlikte toplanmalıdır.

Kenger Otu Nasıl Temizlenir?

Eğer ki kengeri kökü ile birlikte topladıysanız, öncelikle kök kısmını kesiniz. Dışındaki kötü yaprakları kesiniz. Ayrıca dikenli yaprakları temizleyiniz. Kalan kısmındaki dikenleri de özenle temizleyiniz. Kenger temizlenmesi için bu işlemlerden sonra suda yıkayıp süzünüz. Daha sonra dilerseniz sulu kenger yemeği olarak dilerseniz kızartma dilerseniz haşlama olarak tüketebiliriz. Bazı kenger türleri yumru şeklindedir. Bunları temizleyip lavaş arasında dürüm gibi yiyebilirsiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Doğal Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Yıpranmış saçları onarmak için doğal saç maskelerini kullanmak, saçların canlı, hacimli ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır...

Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi? Oruç Tutarken Nasıl Beslenmeli?

Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi? Oruç Tutarken Nasıl Beslenmeli?

Ramazan ayında en çok merak edilen konular arasında emziren anneler oruç tutabilir mi sorusu gelmektedir...