yeniloji.com
Sağlık

Arı Ekmeği Nedir? Perga Faydaları, İçeriği ve Kullananlar

Henüz yorum yazılmadı
Arı Ekmeği Nedir? Perga Faydaları, İçeriği ve Kullananlar
Yeniloji 2230 görüntüleme

Arı ekmeği; perga olarak da isimlendirilen, arıların bal yaptıkları petekte yer alan bal ve balmumu karışımı ile meydana gelen bir besin kaynağıdır.

Arı Ekmeği Nedir? İçeriğinde Neler Var?

İnsan yaşamı için pek çok katkısı bulunan arılar depolamış oldukları polenleri sadece bal için dönüştürmezler. Aynı zamanda yaşadıkları kovanda kendileri için besin kaynakları da meydana getirirler. Salgılamış oldukları maddeler, petekte yer alan bal ve balmumu ile birleştiği zaman perga olarak isimlendirilen arı ekmeği elde edilir. Karabiber tanesi büyüklüğünde olan bu besinler fermente olduktan sonra tüketilebilir duruma gelmektedir. Bazı uzmanlar tarafından hücre yenileyici özelliği bulunduğu belirtilen arı ekmeği, son yıllarda popüler hale gelmiş olsa da aslında çok eski zamanlardan bu yana arı ile uğraşan kişiler tarafından bilinmekteydi.

Arı ekmeği kanser hücrelerinin giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Hücreler üzerinde sağlamış olduğu yenileyici ve onarıcı etki bu hastalıkların önlenmesi konusunda faydalı olmaktadır.

Polenler elde edilen perga içeriğine baktığımızda yüksek miktarda vitamin ve mineral barındırdığını belirtebiliriz. Lipid, karbonhidrat, protein, pantotenik asit, laktik asit, sakkaroz, amilaz, fosfataz minerallerini içeren bu doğal besin aynı zamanda C, B1, B2, E, H ve K vitaminlerini de bünyesinde bulundurmaktadır. Polenin bal ile mayalanması şeklinde ortaya çıkan arı ekmeği sentetik vitaminler içeren doğal bir besin kaynağıdır.

Perganın Faydaları Nelerdir? Arı Ekmeği Ne İşe Yarar?

Arıların kendi kışlık enerjileri için depolamış oldukları arı ekmeği, aslında arıların soğuk aylarda polen bulamadıkları zaman tekrardan bal üretmek için kullandıkları bir gıdadır. Bizler süt ile karıştırıp tükettiğimiz zaman bu besin maddesinin içerisinde yer alan vitamin ve mineralleri direkt olarak vücudumuza alabiliriz. Su ile kaynatarak da tüketim sağlanabilir. Mikropların ve virüslerin ölmesine destek olan, vücudu arındıran perga bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Arılarda olduğu gibi insanlar için de enerji kaynağı özelliğindedir.

Karaciğerin yenilenmesine yardımcı olan arı ekmeği faydalarına baktığımızda cilt sağlığının iyileştirilmesi, vücuttaki diğer organların daha verimli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan K vitamini sayesinde zihinsel fonksiyonların daha işlevsel olmasını sağlar. Sinir sisteminde deforme olan hücreleri yeniler, depresyon ve stres gibi hastalıklardan korunmaya destek olur.

Laktik asit barındıran perga, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda kemik ve kas hastalıklarının oluşmasına engel olur. Lif bakımından zengin olan arı ekmeği, sindirim sisteminin daha aktif olmasına etki eder. Metabolizmanın daha dengeli, sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına destek olur.

Arı Ekmeği Kullananlar Var mı?

Son yıllarda yeni yeni bilinmeye başlayan arı ekmeği kullananlar tarafından oldukça olumlu yorumlar alan bir besin kaynağıdır. Genel olarak bağışıklığın güçlenmesine olan katkıları ile bilinen bu şifalı besin aynı zamanda hastalıklardan korunma, zinde hissetme gibi etkiler meydana getirmektedir. Sindirim destekleyici özelliği ve hastalıklardan koruyucu etkisi sayesinde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Arı Ekmeği Nasıl Tüketilir? Fiyatı Ne Kadar?

Genel olarak perga su, süt ve yoğurt ile birlikte tüketilmektedir. Bununla birlikte bitki çayları ya da siyah çay ile birlikte de tüketimi sağlanabilmektedir. Sabah kahvaltıda tüketilmesi önerilmektedir. Böylece güne zinde başlayabilirsiniz. Yetişkin bireyler 8-10, çocuklar ise 3-4 adet kadar tüketmelidir. Arı ekmeğinin fiyatı biraz pahalıdır. Fakat sağladığı faydalar bakımından sıklıkla tercih edilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Rasta Saç Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?

Rasta Saç Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?

Rasta saç; 80'li yıllardan günümüze moda olan, sıradışı görünümü sevenler ve yenilik arayanlar için ideal olan, genel olarak yaz aylarında yapılan, bir diğer adı ile dreadlock olarak bilin bir saç şeklidir...

Aşure Tarifi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Aşure Tarifi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Aşure; yaklaşık olarak 15 malzeme ile yapılan kuru baklagiller, kuru yemişler ve meyvelerden yapılan, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan bir tatlı çeşididir...

Arnavut Biber Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kaç Scovilledir?

Arnavut Biber Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kaç Scovilledir?

Arnavut biberi; bir diğer ismi ile cayenne biberi olarak bilinen, kırmızı renkte, orta uzunlukta ve sivri bir yapısı bulunan, oldukça hafif bir aroması bulunan ve gerek yemeklere katılarak gerekse kurutulup baharat şeklinde tüketilebilen, çiçekli ve tohumlu bir bitki çeşididir...

Saç Dökülmesi Nedenleri, Çözümleri ve Önlemleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedenleri, Çözümleri ve Önlemleri Nelerdir?

Saç dökülmesi, hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilen çok ciddi bir hastalık olurken bu konuda adımların atılması çok önemlidir...