yeniloji.com
Beslenme

Balık Yağı Ne İşe Yarar? Boy Uzatır mı? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Balık Yağı Ne İşe Yarar? Boy Uzatır mı? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 252 görüntüleme

Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan balık yağı, balık dokusundan elde edilen ve sağlık açısından pek çok faydası bulunan bir yağdır. Uzmanlara göre beynin gıdası olan bu besin günümüzde özellikle çocuklar için sıklıkla kullanılmaktadır.

Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Ton balığı, ringa balığı, hamsiz ve uskumru gibi balıklardan elde edilen balık yağı, omega-3 yağ asidi, D vitamini ve DHA içeriğine sahip hayvansal bir gıda takviyesidir. Balık dokusundan elde edilen bu besin bazen balığın karaciğerinden elde edilmektedir. Kalitesini ise elde edildiği balığın cinsi belirlemektedir. Vücut işlevlerinin kusursuz bir şekilde sürdürülmesi için bu yağın içerisinde yer alan bileşenlere ihtiyaç vardır. Genel olarak sıvı kapsül ya da tablet şeklinde alınan balık yağı uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Balık yağının faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. İçerisinde yer alan omega-3 sayesinde kolesterolün dengelenmesini ve damar sağlığının korunmasını sağlamaktadır. Böylece damar sertliği, yüksek kolesterol, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı korumaktadır. Kalpte ritim bozukluğu, hipertansiyon, aterom plaklarının oluşumu gibi rahatsızlıkları önler.
  • Bilişsel fonksiyonları güçlendiren balık yağı zihinsel işlevlerin artmasını sağlamaktadır. Özellikle demans ve alzheimer gibi hastalıkların gelişme olasılığını düşürür. Düzenli olarak bu yağdan tüketen kişilerde yaşlılık döneminde bilişsel fonksiyonların daha aktif olduğu gözlemlenmiştir.
  • Kemik sağlığını destekleyen omega-3 yararlarına baktığımızda vitamin yetersizliği ve kalsiyum eksikliği nedeniyle meydana gelen kemik kaybının önlenmesini sağlar. Kolajen üretiminin artmasına destek olur.
  • Karaciğer yağlanmasının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek miktarda yağlı besin tüketimi ya da obezite sonrası görülen karaciğer yağlanması problemlerinin giderilmesi için etkilidir. Alkole bağlı olarak meydana gelen yağlanma problemlerinde balık yağı kullanılması hastalığın iyileştirilmesi için etkili olmaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan balık yağı faydaları arasında enflamasyonun azalmasını sağlaması bulunmaktadır. Bu sayede enfeksiyon, romatoid artrit gibi hastalıkları da önlemektedir. Ayrıca düzenli bir şekilde tüketildiği zaman göz sağlığının korunması konusunda da etkili olmaktadır.

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

İştah açıcı özelliği bulunan balık yağı çocuğun daha iyi beslenmesini sağlar. Bu da yeterli düzeyde vitamin ve mineral alımını destekler. Gelişme ve büyüme çağında olan çocuklarda bu boy uzaması meydana getirir. Yapılan birtakım inceleme ve araştırmalara göre kemik sağlığını desteklediği için çocuklarda boy uzama konusunda yardımcı olduğu belirtilmiştir. Ergenlik dönemine henüz girmemiş çocuklarda daha fazla etki göstermektedir. Ergenlik sonrasında boy uzamasını sağlayan hormonlar daha yavaş çalışmaktadır. Bundan dolayı uzama daha yavaş olur ve hatta ilerleyen yaşlarda durur. Balık yağı ile boy uzatanlar genel olarak egenlik çağına henüz ulaşmamış çocuklardır. Ayrıca kemik gelişimi henüz gelişmemiş çocuklarda da etkili olur.

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Omega-3 takviyesi için başvurulan balık yağı kilo aldırır mı sıklıkla merak edilmektedir. Yağ olarak düşünüldüğü için kilo almaya neden olabileceği belirtilmektedir. Fakat bu doğal besin asıl olarak kilo aldırmamaktadır. Spor ve egzersiz yapan kişilerde düzenli kullanım dahilinde zayıflama etkisi meydana getirebilmektedir. Her yaş grubundaki kişiler bu yağı rahatlıkla tüketebilir. Kilo alımına dair bilinen bir etki yoktur. Hatta metabolizmanın hızlanmasına destek olması gibi birtakım etkileri bulunmaktadır.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Genel olarak piyasada balık yağları çiğneme tableti, kapsül ya da hap şeklinde satılmaktadır. Genel olarak çocuklar için daha eğlenceli olması bakımından çiğnenen jeller halinde de bulunmaktadır. Balık yağı kullanımı öncesinde uzman bir doktora danışmalı ve ona göre kullanmalısınız. Bilinçsizce kullanılmaması gereken bir üründür. Doktorun bu besin takviyesine ihtiyaç görmesi durumunda kullanım sağlayabilirsiniz. Balık yağı aç mı tok mu içilir diye merak ediyorsanız daha çok tok karnına alınması tavsiye edilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saçların Daha Hızlı uzaması İçin Ne Yapmalı?

Saçların Daha Hızlı uzaması İçin Ne Yapmalı?

Saçların hızlı uzaması için; saç köklerinin beslenmesine yardımcı olan doğal yöntemler uygulanmalı ve saçların kırılmalara karşı korunması gerekmektedir...

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

İltihaplı sivilce, hemen hemen her yaşta görülebilen ve ciltte leke bırakabilen ağrılır akneler olarak isimlendirilmektedir...

Bel Fıtığı Korsesi Ne İşe Yarar? Nasıl Takılır?

Bel Fıtığı Korsesi Ne İşe Yarar? Nasıl Takılır?

Bel fıtığı; omur kemiklerinin arasında vücudun esnek kalmasına yardımcı olan disklerin yırtılması ve buradaki sinirleri sıkıştırması sonucunda ortaya çıkan ağrılı bir rahatsızlıktır...

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Kronik midir?

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Kronik midir?

Koroner arter hastalığı; kalbi besleyen damarların, damar sertleşmesi veye tıkanması sonucunda meydana gelen iskemik kalp hastalığı olarak da nitelendirilebilen bir rahatsızlıktır...