yeniloji.com
Sağlık

Majör Depresyon Nedir, Ne Demek? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Majör Depresyon Nedir, Ne Demek? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 1879 görüntüleme

Majör depresyon; üzüntü, çaresizlik, konsantrasyon kaybı ve değersizlik gibi duygulara yol açan ve kişinin günlük yaşantısını önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlık çeşididir.

Majör Depresyon Nedir, Ne Demek?

Duygusal, bedensel ve en önemlisi zihinsel bazı etkiler ile kendini gösteren majör depresyon, kişinin kendini karamsar, mutsuz ve umutsuz hissettiği ve ruhsal olarak bir çöküntü halinde olduğu duygudurumdur. Yakın çevre ile olan iletişimi de etkileyen bu depresyon hastalığı eğer ki tedavi edilmezse daha ileri boyutlara ulaşmaktadır.

Majör depresyon her yaşta ve herkeste meydana gelebilecek bir depresyon çeşididir.

Kendini davranışsal, zihinsel, duygusal ve bedensel etkilerle belli eden majör depresyon genel olarak kişinin karamsar, ümitsiz ve mutsuz olmasına neden olur. Kişinin çevresine olan bilgisi ve beklentisi azaldığı için kendini yalnız hisseder. Kendini bir sebep yokken kötü hissedebilir ve ağlamaya başlayabilir. Kişi kendini suçlayabilir ve ruh çöküntüsü ile birlikte öfke, şüphecilik ve huzursuzluk duyguları meydana gelebilir. İnsanlar hayatlarının bazı dönemlerinde geçici bir süre bu şekilde hissedebilirim. Kişide bulunan duygudurum değişikliğinin 2 hafta ya da daha fazla sürmesi depresyon olarak nitelendirilmektedir. Uyku alışkanlığında değişme, kilo alma ya da kilo verme, halsizlik, herhangi bir şeye yoğunlaşamama, kararsızlık ve ölüm düşünceleri bu rahatsızlıkta sıkça görülmektedir.

Majör Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde birçok kişi depresyona girebilmektedir. Bu oran kadınlarda daha fazla gözlemlenmiş olsa da erkeklerde de ortaya çıkabilmektedir. Majör depresyonun belirtileri arasında kişinin günlük hayatta genel olarak kendini mutsuz ve kederli hissetmesi vardır. Bunun yanında bıkkınlık, hiçbir şeyden zevk alamama, cinsel isteksizlik ve daha önce hoşuna giden hobilerin artık çekici gelmemesi gibi etkiler bulunmaktadır. Kişide iştahsızlık ya da çok yeme isteği ortaya çıkabilir. Bu nedenle kilo alma ya da kilo verme etkileri görülebilir.

Bu rahatsızlığa sahip kişiler kendini gün boyu uykusuz hissedebilir. Aşırı uyku hali de görülebilmektedir. Kendini halsiz hisseden bu hastalar aynı zamanda kendini beğenmeme, suçlu ve günahkar görme gibi duygulara maruz kalabilirler. Ölüm düşünceleri ve intihar planları da hastalığın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık daha çok bekar ya da boşanmış kişilerde görülmektedir. Cinsiyet, din ve ırk değişimi gözlenmeksizin birçok kişide ortaya çıkabilmektedir.

Depresyon Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Kişinin yaşamış olduğu üzüntülü bir durum depresyona girmesine neden olabilir. Sadece bu şekilde oluşmamaktadır. Aynı zamanda uzun süre stres altında kalmak, boşanmak, içinden çıkamadığı bir probleme sahip olmak gibi hem dış hem de iç etkenlere bağlı olarak gelişebilir. Bazı insanların psikolojisi hassastır ve bu nedenle çöküntü yaşamaları daha olağandır. Ufak olaylar onlar için psikolojik sarsıntı meydana getirebilir. Kişinin çevresinde onun özgüvenini sarsacak olayların olması ya da kişilerin bulunması da depresyon oluşumuna neden olabilir.

Majör Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak majör depresyon tedavisi ilaçlar ya da psikoterapi şeklinde yapılır. Bazen ikisi bir arada uygulanabilmektedir. Eğer hastanın durumu çok ileri ise doktor yatarak tedavi uygulayabilir. Değilse ayakta tedavi uygulanabilir. Tedaviden tam sonuç alınabilmesi için hastanın seanslara tam katılması sağlanmalıdır. Eğer ki düzenli katılım olmazsa tedavi etkin olmayabilir. Genel olarak ilaçların etkisi kişide 2. haftadan itibaren etki göstermeye başlamaktadır. Tedavi süreci yaklaşık olarak 6-9 ay boyunca devam etmektedir. Uygulanan yöntemin hastaya etkisini anlamak için 6-8 hafta beklenmesi gerekmektedir. Sadece ilaç ya da sadece psikoterapi uygulanabilmektedir. Hastanın hızlı iyileşmesinde ve hastalığın tekrarlamamasına psikoterapi oldukça önemlidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
1 Ayda 5 Kilo Verdiren Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

1 Ayda 5 Kilo Verdiren Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Kilolu bir kişinin hızlı bir şekilde kilo kaybetmesi için uygulanan zayıflama yöntemleri arasında bulunan 1 ayda 5 kilo verdiren diyet sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur...

Homosistein Nedir? Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Homosistein Nedir? Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Balık, et, tavuk ve yumurta gibi besinlerin içerisinde yer alan homosistein; bir amino asit olarak adlandırılan metiyoninden yapılan ara maddedir...

Dukan Birası Zayıflatır mı? Tarifi Nedir? Zararlı mı?

Dukan Birası Zayıflatır mı? Tarifi Nedir? Zararlı mı?

Vücuttaki ödemi ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olan dukan birası; sarı rengi ile normal birayı andıran fakar içerisinde alkol barındırmayan ve metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermeye destek olan bir detoks içeceğidir...

Kambur Duruş Nasıl Düzeltilir? Korse ile Duruş Düzeltme

Kambur Duruş Nasıl Düzeltilir? Korse ile Duruş Düzeltme

Omurgada meydana gelen eğiklik nedeniyle ortaya çıkan kambur duruş, doğru duruş alışkanlığı ve kamburluk önleyici dik duruş korseleri ile düzeltilebilmektedir...