yeniloji.com
Sağlık

İlikli Kemik Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
İlikli Kemik Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar
Yeniloji 58 görüntüleme

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan ilikli kemik suyu; bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan, ülkemizde ve dünya üzerinde pek çok yerde bilinen, vücudun yenilenmesine katkı sağlayan bir besindir.

İlikli Kemik Suyu Faydaları Nelerdir?

Gelişim çağındaki çocuklar, gençler ve hatta tüm yaş grupları için faydalı etkiler meydana getiren ilikli kemik suyu, bağışıklığın güçlendirilmesine destek sağlayarak zararlı etkenlere karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır. Vücudu enflamasyon kaynaklı hastalıklara karşı koruyan ilikli kemik suyu aynı zamanda kemik ve eklem rahatsızlıkları için de faydalı etkiler meydana getirmektedir. Kas sağlığını ve beyin sağlığını olumlu yönde etkileyen bu besin aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkiler de oluşturmaktadır.

İnsan vücudunun ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan ilikli kemik suyu, aynı zamanda mide ve bağırsak rahatsızlığı olanlar için de etkilidir.

İlikli kemik suyunun faydalarına baktığımızda içerisinde yer alan kolajen, kondroitin ve glokozamin sayesinde zayıflayan ve güçsüzleşen kıkırdak dokusunun güçlendirilmesi, kemik sağlığının korunmasına destek olması gibi etkilerinin bulunduğu belirtebiliriz. ameliyat ya da ciddi kazalar sonrasında meydana gelen yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesine destek olur. Bunların yanı sıra içinde yer alan kolajen ve jelatin sayesinde cildi yaşlanma etkilerine karşı korur ve saçların, tırnakların güçlenmesini sağlar.

İlikli Kemik Suyu Ne İşe Yarar?

Kış aylarında sıklıkla meydana gelen nezle ve grip gibi hastalıkların engellenmesine katkı sağlayan ilikli kemik suyu besin değerleri aynı zamanda mikroplara karşı bir kalkan görevi oluşturmaktadır. Bağırsak florasının düzenlenmesine önemli katkılar sağlayan bu besin aynı zamanda sindirim sisteminin iyileştirilmesi için de etkilidir.

Kemik suyu yararlarına baktığımızda içerisinde yer alan kolajen sayesinde temel besin maddelerinin vücuda yeterli şekilde alınmasını sağlamaktadır. İçeriğindeki arjinin isimli aminoasit sayesinde iltihaplanma gibi durumların engellenmesine yardımcı olmaktadır. Kilo alma sürecinin yavaşlamasına destek olurken, bu kilolar nedeniyle vücutta meydana gelecek zararların önlenmesini de sağlar. Ayrıca düzenli bir şekilde tüketildiği zaman tokluk hissi meydana getirir ve kalori alımını düşürerek kilo verimine destek olur.

Kadınların pek çoğunda görülen menopoz dönemi sonrası kemik erimesi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kemik suyu faydaları sayesinde kemiklerin sağlığı korunmaktadır. Sadece menopoz döneminde değil öncesinde tüketilmesi de oldukça etkili olmaktadır. Kanda trombosit, eritrosit ve lökasit hücrelerinin çoğalmasına destek olan soğuğa karşı koruyucudur ve hastalıkların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Hazır kemik suyu kullanımı sağlayabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. İlikli kemik suyu yapımı için 1-1,5 kilo kadar ilikli kemik, tuz, defne yaprağı, taze karabiber ve kireçsiz su gereklidir. Defne yaprağı yerine farklı baharatlar da tercih edilebilmektedir. Öncelikle kemikleri suda yaklaşık olarak 2 saat bekletiniz ve güzelce temizleyiniz. Genel olarak 1 gece önceden suya konulması daha doğru bir yöntem olmaktadır. Güzelce temizlenen kemikleri tencereye koyup üzerine 3-4 parmak geçecek kadar su ekleyiniz ve kaynamaya bırakınız. Kaynadığı zaman ocağın altını kısın. Kaynama sırasında hafif kahverengi köpükler meydana gelecektir. Bunları kaşıkla alınız ve hiç köpük kalmayana kadar kaynataya devam ediniz. Sonrasında üzerine tuz, karabiber ve defne yaprağı ekleyiniz. Yaklaşık olarak 6 saat kısık ateşte kaynaması gerekmektedir. Vaktiniz varsa bu 12 saate kadar uzayabilir.

İlikli Kemik Suyu Kullananlar ve Yorumlar

Özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlendirmek, hastalıkların önüne geçmek için ilikli kemik suyu yorumları neticesinde pek ok kişinin kullandığını görülebilmektedir. Sizler de yemeklerinize lezzet katmak, vücudunuza vitamin ve mineral desteği sağlamak için bu karışımdan faydalanabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Filtre Kahve Ne Demek? Yapımı ve Faydaları

Filtre Kahve Ne Demek? Yapımı ve Faydaları

Filtre kahve; metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkileri sayesinde günümüzde en fazla tercih edilen ve tüketilen kahve olarak nitelendirilmektedir...

Çelik Balenli Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Çelik Balenli Korse Nasıl Kullanılır?

Çelik Balenli Korse Nedir? Ne İşe Yarar? Çelik Balenli Korse Nasıl Kullanılır?

Korse denildiğinde akla ilk olarak ince gösteren ve kolaylıkla kullanılan ürünler geliyor olsa da çelik balenli korse gibi tedavi amaçlı kullanılan ürünler de bulunmaktadır...

Kocayemiş Nedir? Kocayemiş Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kocayemiş Nedir? Kocayemiş Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kocayemiş; diğer ismi ile dağ çileği olarak adlandırılan, C vitamini açısından zengin ve doğada kendiliğinden yetişen bir meyve çeşididir...

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Chia ile Nasıl Kilo Verilir?

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Chia ile Nasıl Kilo Verilir?

Chia tohumu, Diyet ve zayıflama denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisidir ve son derece etkili ve sağlıklı bir ürün olarak gösterilmektedir...