yeniloji.com
Sağlık

Şeker Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı ve İshal Yapar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Şeker Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı ve İshal Yapar mı?
Yeniloji 130 görüntüleme

Şeker yükselmesi; aynı zamanda hiperglisemi olarak da bilinen, susuzluk hissi, ağız kuruluğu, sık sık idrara çıkma, görme bozukluğu gibi semptomlar ile kendini gösteren bir rahatsızlık durumudur.

Şeker Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudun yeterli olarak insülin hormonu üretememesi sonrasında gelişen şeker yükselmesi; kan şekerinin olması gereken değerlerin üzerinde seyretmesi durumu olarak tanımlanır. Sağlıklı bir insanda açlık kan şekeri düzeyi 70-100 mg/dl, tokluk kan şekeri ise 140 mg/dl'yi geçmemektedir. Eğer geçerse şeker yükselmesinden söz edilmektedir. Eğer hiperglisemi belirtilerine bakacak olursak;

Diyabet hastalarında çok sık meydana gelen şeker yükselmesi, insülini ve ilacı gerektiği gibi kullanmamak, doğru bir şekilde beslenmemek, egzersiz yapmamak, aşırı stresli olmak, vücutta mikrobik bir hastalığın olması sonrasında şeker yükselmesine neden olabilir. Yemekten sonra şeker yükselmesi de söz konusu olmaktadır. Fakat bu belirtilen değerlerin üzerinde değilse sorun oluşturmaz. Açlık ve tokluk şekeri aynı değildir.

Şeker Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Kan şekeri kontrolünün sağlanması için evde şekeri düşürmenin yolları hakkında birtakım bilgiler verebiliriz:

Eğer yüksek kan şekeri belirtileri yaşamak istemiyorsanız, kilo kontrolü sağlamanız gerekir. Stresten uzak durmanız tavsiye edilir. Stres sırasında salgılanan glukagon, kortizol gibi hormonlar, kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca uyku kalitenizi artırın ve düzenli, dengeli uyku sağlayınız. Kan şekerinizi düzenli olarak açlık ve tokluk olarak takip ediniz. Tüm bunlara rağmen şekeriniz çok yüksekse mutlaka uzman bir doktora danışınız.

Şeker Yükselmesi Baş Ağrısı ve İshal Yapar mı?

Genel olarak baş ağrısı şeker yükselmesinin erken belirtileri arasında gösterilmektedir. Kan şekerinin yükselmesi sonrasında gelişen baş ağrısı birkaç gün sürebilir. Kan şekeri yükseldikçe ağrının şiddeti de artabilmektedir. Özellikle rafine şekerler, bağışıklığı olumsuz yönde etkileyerek baş ağrısına ve hatta migrene neden olabilirler. Kandaki glikoz seviyesi yükseldiğinde beyindeki oksijen seviyesi azalır ve bu da ağrıya neden olur.

Eğer ki kan şekeri kontrol altına alınmazsa birtakım sindirimsel bozukluklar oluşturarak ishale neden olabilir. Şeker yükselmesi ishal oluşturabilen bir durumdur. Şeker hastalığı diyabetik gastroparazı meydana getirerek mide hareketlerini, otonom nöropati meydana getirerek ise bağırsak hareketlerinin bozulması durumuna neden olur.

Yoğurt ve Limon Şekeri Düşürür mü?

Yapılan birtakım araştırmalara göre şeker hastalarının gün içerisinde 1 kase yoğurt yemesi hem kan şekerinin düşürülmesi hem de diyabet riskinin azaltılması konusunda etkilidir. Tarçınlı yoğurt şekeri düşürür mü diye baktığımızda tarçının bu konuda etkili olduğunu söylemekte de yarar vardır.

Peki limon şekeri düşürür mü? Birçok kişi asitli ve ekşi tadı ile limonun şekeri düşüreceğini düşünse de tam tersi olarak limon şekeri yükselmesine neden olabilir. Meyve yendiğinde şeker yükseldiği gibi aynı şekilde limon da bu etkiyi meydana getirmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ketojenik Diyet Listesi Nedir? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Tarifleri

Ketojenik Diyet Listesi Nedir? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Tarifleri

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat ve dengeli düzeyde protein içeren bir beslenme programıdır...

B6 Vitamini Ne İşe Yarar? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B6 Vitamini Ne İşe Yarar? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B6 vitamini; vücutta depolanmayan, suda eriyen, ışığa ve alkali ortama duyarlı olan ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan bir vitamindir...