yeniloji.com
Sağlık

Siğil Nedir? Nasıl Geçer? Siğillerden Kurtulmanın Doğal Yolu Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Siğil Nedir? Nasıl Geçer? Siğillerden Kurtulmanın Doğal Yolu Nedir?
Yeniloji 50 görüntüleme

Derinin üst tabakasında meydana gelen siğil, HPV virüsü sonucunda meydana gelen enfeksiyonlara verilen isimdir. Vücudun herhangi bir yerinde çıkabilirler ve aynı zamanda başka bölgelere de yayılabilirler.

Siğil Nedir, Ne Demek? Çeşitleri Nelerdir?

Human Papilloma Virüs olarak isimlendirilen HPV virüsünden kaynaklanan bir tür enfeksiyon çeşidi olarak tanımlanan siğil, cilt ile temas ya da havlu ve kıyafet gibi kişisel eşyaların kullanılması sonucunda bulaşma etkisi gösteren bir cilt problemidir. Görüldükleri yere ve türlerine göre farklı çeşitlerde, boyutlarda ve renklerde ortaya çıkabilmektedir.

Siğil çeşitlerine baktığımızda; basit siğiller yuvarlak, kaba dokulu, kahverengi ya da sarımsı bir renge sahitir. Genel olarak kol, bacak ya da tırnak çevresinde çıkmaktadırlar. Bir başka çeşidi düz siğillerdir. Bu siğiller, yüz, el, bacak gibi bölgelerde meydana gelirler. Pürüzsüz ve küçük bir yapıya sahiptirler. Vücudun her bölgesinde meydana gelebilir fakat daha çok yüz, el üstü ve saçlarda meydana gelirler. Ayak tabanı siğilleri Bu hastalığın bir başka çeşidini oluşturmaktadır. ayaklarda derinin içine gömülü şekilde yer alırlar. Nasıl ile benzerlik gösterirler. Ayırt etmek için siğilin içerisinde yer alan siyah ve kırmızı noktalara bakılmalıdır. Kiloya bağlı olarak oluşan bu siğiller içe doğru gelişim göstermektedir.

Belirtilen siğil türlerinin haricinde genital siğil enfeksiyonu da bulunmaktadır. Bu daha ayrı olarak incelenebilir. Çünkü cinsel temas yolu ile bulaşır ve başlangıçta bir iki tane iken zaman içerisinde yayılarak, çoğalabilir. Bundan dolayı hemen tedavi edilmesi gerekir. Bu enfeksiyonlar kadınlarda rahim ağzı kanseri meydana getirebilir. Ayrıca erkeklerde de kanser türlerinin oluşmasına rol alabilir.

Siğil Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak siğil tedavisi kişinin bağışıklık sistemine göre değişkenlik göstermektedir. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde uzun süre ortaya çıkmayabilirken, bağışıklığı zayıf olanlarda kısa süre içerisinde kendini göstermektedir. Siğil için gerekli görülen tedavi 1-2 yıl kadar sürebilmektedir. Bu süreçte doktorun vermiş olduğu ilaçların eksiksiz ve zamanın kullanılması önemlidir. Siğil yakma operasyonu ya da salisilik asitli ilaçlar kullanılarak tedavi yapılabilir. Tedavi sonrasın tam iyileşme sağlanır. Fakat bağışıklığın zayıflaması sonucunda ilerleyen dönemlerde tekrar görülebilir.

Siğillerden Kurtulmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Pek çok kişide görülen siğillerden kurtulmak için birtakım doğal çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Aspirin ve yoğurt yöntemi bunlardan biridir. 3 adet aspirini toz haline getirip 2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırınız. Karışımı siğillere sürüp yarım saat bekleyiniz. Bunun ardından sıcak su ile durulama sağlayınız. Bu yöntem ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Karbonat ve Hindistan cevizi suyu antiviral etkilere sahip olan ve siğilleri tedavi eden bir başka yöntemdir. Ölü hücreleri gideren bu yöntem için 1 çorba kaşığı miktarındaki karbonatı ve 15 gram kadar hindistan cevizi suyunu kremsi bir yapıya gelen kadar karıştırınız. Siğillerin üzerinde 5 dakika masaj yaparak sürünüz. Sonrasında 30 dakika bekletin ve ardından yıkayınız. Siğiller tamamen geçen kadar her gün uygulayabilirsiniz.

Siğil Neden Oluşur? Neden Çıkar?

HPV virüsünden kaynaklanan siğiller, her kişide farklı bir boyutta ve türde meydana gelir. Ayrıca bazı insanların HPV ile teması siğil oluşumuna sebebiyet vermeyebilir. Bu durumun bağışıklık sistemi ile bağlantısı bulunmaktadır. Siğil bulaşıcıdır ve bundan dolayı başkasının havlusunu, kıyafetlerini giymeyiniz. Çok kişilik ortamlarda kendi kişisel ihtiyaçlarınızı kullanınız. Başkasının terliğini, çorabını ya da ayakkabısınız giymeyiniz. Ayrıca vücudunuza yayılmaması için siğilli bölgenin farklı bir bölgeye dokunmasına izin vermeyiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yüz Nasıl Zayıflar? Yüz Nasıl İncelir?

Yüz Nasıl Zayıflar? Yüz Nasıl İncelir?

Yüz bölgesinin zayıflaması için, yüz jimnastiği ve çeşitli yüz egzersizleri uygulanabilir...

Sporcu Korsesi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Sporcu Korsesi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Sporcu korsesi; sakatlanmaların önlenmesine yardımcı olan ve spor sırasında vücudun daha rahat hareket etmesini sağlayan bir korse modelidir...

Sporcu Büstiyer Nedir? Ne İşe Yarar?

Sporcu Büstiyer Nedir? Ne İşe Yarar?

Sporcu büstiyer; kadınlar spor ya da antrenman yaparken göğüslerin ağrımasını engellemek ve zarar görmesini önlemek için tercih edilen bir iç giysi modelidir...

Ayak Detoksu Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar

Ayak Detoksu Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar

Ayak detoksu; sağlıklı ayaklar için belli periyotlarla yapılan ve vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan faydalı bir uygulamadır...