yeniloji.com
Sağlık

Koltuk Altında Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Koltuk Altında Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?
Yeniloji 76 görüntüleme

Koltuk altında sivilce; sürtünme, kıl batması, temiz olmayan epilasyon aletlerinin kullanılması ya da bakteriyel enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen rahatsız edici bir durumdur.

Koltuk altında Sivilce Neden Olur?

Çoğu insanda görülen koltuk altında sivilce; genel olarak ağırılı yumrular şeklinde kendini gösteren, endişe meydana getiren, tahriş edici ve rahatsızlık verici etkiye sahip bir durumdur. Genel olarak koltuk altı sürtünmenin çok sık olduğu bir bölgedir. Bu durum, kıl köklerinde batma ve kıvrılma meydana getirerek sivilce oluşturabilir. Çok sık terleyen ve ter bezlerinin yoğun olduğu bir göle olan koltuk altı, aynı zamanda yaralanma ve enfeksiyona da maruz kalabilmektedir.

Koltuk altında sivilce gibi şişlik ya da direkt olarak kırmızı sivilceler meydana geldiği zaman bunların en yaygın görülme sebebi kıl kökünün iltihaplanmasıdır. ayrıca hassa bir bölge olan koltuk altında jilet kullanılırsa bu sürtünmeyi ve tahrişi artırır. Eğer kullanılan jilet temiz değilse ve eskiyse ya da bir başkasınınsa bakteri bulaşması sonucunda enfeksiyon kaynaklı sivilce oluşabilir.

Pek çok kişide görülen koltuk altında ucu olmayan sivilceler oldukça ağrılıdır. Bunlar kör sivilce olarak isimlendirilir ve rahatsız edicidir. Kıl dönmesi, kıl kökünün iltihaplanması, birtakım alerjik etkenler sivilceye neden olabilir. Kılın içeriye doğru büyümesi batık olarak isimlendirilir ve bu kıl dönmesi sivilce oluşumuna etkendir. Kıl kökü iltihaplanması ise saç folikülünün enfeksiyon kapması gibidir. Bunlar yumru ve akne gibidir. Alerjik etkenler ise sabun ve deterjan gibi örneklendirilebilir.

Koltuk Altında Sivilce Çıkar mı?

Hemen hemen her insanın koltuk altında sivilce oluşması mümkündür. Oldukça yaygın bir durumdur. Ter bezlerinin yoğun olduğu, sürtünmenin sık görüldüğü ve kıl köklerinin yer aldığı bu bölgede sivilce ya da kızarıklık meydana gelebilmektedir. Koltuk altının tıraş edilmesi sonrasında tahrişe bağlı olarak sivilcelenme meydana gelebilir.

Eğer ki bu tarz rahatsız edici bir durum ile karşı karşıya iseniz sivilceye dokunmayınız. Koltuk altı sivilce patlatma sonucunda bakteri yayılabilir ve başka sivilcelere neden olabilir. Dokunmayınız ve bir doktor desteği alınız.

Koltuk altında Sivilce Gibi Beze

Gele olarak koltuk altında şişlikler meydana geldiği zaman endişe yaratırlar. Çünkü meme kanseri gibi rahatsızlıklar da koltuk altı çevresine doğru beze atabilmektedir. Bundan dolayı koltuk altı sivilceler herkes tarafından korkutucudur. Fakat he şişlik ve beze kanser değildir. Sol koltuk altında şişlik ya da diğer kolda beze gibi durumlar söz konusu ise bunun yaygın nedeni furonküloz, yani kıl kökünden kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu durumda ter kökten çıkamaz ve bakteri meydana getirir. Bu da koltuk altı bölgesinde irili ufaklı şişlikler oluşturur.

Bazı durumlarda koltuk altında yağ bezesi oluşabilir ya da bazı bezeler kanserin işareti olabilir. Kan kanseri, meme kanseri, lenfoma, gibi rahatsızlıklar koltuk altında şişlik ve beze meydana getirebilirler. Eğer bu tarz bir durum söz konusu ise uzman bir doktora danışılması faydalı olacaktır.

Koltuk Altında Sivilce Nasıl Geçer?

Farklı nedenlere bağlı olarak gelişen koltuk altı sivilce bitkisel çözüm ya da doktorun vereceği bazı ilaçlar ile giderilmektedir. Eğer sivilcenin çok ağrı yapıyorsa iltihaplı olabilir. Bunun içi iltihap giderici yöntemler uygulanabilir. Ucu olmayan sivilceler için sıcak kompres yapılabilir. Elma sirkesi de sürülebilir.

Eğer ki meydana gelen sivilcede hiç ağrısı yoksa uzman bir doktora danışarak bunun nedenine göre tedavi görmelisiniz. Bahsettiğimiz üzere bazı sivilceler kanserin erken teşhisi olabilir. Koltuk altında sivilce birden fazla sebebe bağlı olarak gelişebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Acısı Nasıl Azaltılır?

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Acısı Nasıl Azaltılır?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için en çok tercih edilen yöntem olarak ağda gösterilmektedir...

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?

Sarı kantaron çayı; çok eski zamanlarda beri şifa kaynağı olarak kullanılan sarı kantaron bitkisinden elde edilen ve vücuda pek çok fayda sağlayan bir bitki çayıdır...

Lavanta Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Lavanta Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Cildin güzelleşmesini sağlayan lavanta suyu, aynı zamanda saç kepeğini yok etmek ve saç dökülmelerini önlemek için etkili olan doğal bir kürdür...

Kızarık Yüz Nasıl Geçer? Yüz Kızarıklığı İçin Maske Tarifi

Kızarık Yüz Nasıl Geçer? Yüz Kızarıklığı İçin Maske Tarifi

Kızarık yüz; genel olarak beyaz ve hassas ciltlerde meydana gelen bir cilt problemidir...