yeniloji.com
Sağlık

Güvem Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çayı, Fiyatı ve Diğer Adı

Henüz yorum yazılmadı
Güvem Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çayı, Fiyatı ve Diğer Adı
Yeniloji 100 görüntüleme

Güvem eriği; aynı zamanda çakal eriği olarak bilinen, yüksek oranda antioksidan içeren ve bu özelliği sayesinde kansere karşı etkili olduğu bilinen, hem besleyici hem de şifalı etkiler sunan bir besindir.

Güvem Eriğinin Faydaları Nelerdir?

Dışında siyahımsı bir kabuk bulunan güvem eriği; dikenli ağaçlarda yetişen, ilk olarak beyaz çiçekler açan ve meyveleri olgunlaştıkça moraran, ülkemizin ormanlık alanlarının çoğunda bulunan bir meyve çeşididir. Güvem eriğinin faydalarına bakacak olursak eğer;

  • Yüksek oranda antioksidan içeren bu meyveler, bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Serbest radikal içeren hücreleri temizler. Aynı zamanda hücrelerin mutasyona uğramasına engel olur. Vücut direncinin artmasını sağlarken aynı zamanda kansere karşı adeta vücudu korumaktadır.
  • Kabızlık ve iştahsızlık gibi sık yaşanan sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Bunun için 50 gram güvem eriğinin kaynatınız ve Daha sonra süzünüz. Sindirim organlarının işlevselliğini artıran bu erik sayesinde bağırsaklar hızlı çalışmaktadır.
  • Kandaki yağı ve toksini temizleyen güvem eriği, ter bezlerinin çalışmasını hızlandırırken aynı zamanda yağ yakımına da destek verir. Kilo vermek isteyenler için harika bir çözüm olmaktadır.
  • Tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Vücudun abur-cubur isteğini bastırır ve sağlıklı yaşamı beraberinde getirir.
  • Böbrek ve mesane üşütmesi gibi mevsim geçişlerinde sık yaşanan hastalıklara karşı vücudu korur. Antimikrobiyal özelliği sayesinde böbrek ve mesane sağlığını korumaktadır. Oldukça güçlü bir ağrı kesicidir.
  • Basur tedavisinde sürülerek ya da içilerek kullanılabilir. Basur memelerindeki iltihabı azaltır ve aynı zamanda yeni oluşumları da önlemektedir.
  • Kanda meydana gelen yağ ve toksinli hücreleri temizler. Kan basıncını dengeler ve kötü kolesterolü de düşürerek kalp-damar tıkanıklığını önler. Güvem şekere iyi gelir mi diye bakacak olursak, kandaki şekeri de dengelediğini belirtebiliriz.

Balgam söktürücü özelliği, hazımsızlık önleyici etkisi ve şişkinlik azaltıcı etkisi bulunan güvem eriği hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sindirimi düzenler ve kabızlığı önler.

Güvem Eriğinin Zararları Nelerdir?

Çok tüketilmediği zaman güvem eriğinin yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece kronik hastalığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Eğer ki kronik bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanmak zorundaysanız, bu meyveyi tüketmeden önce doktorunuza danışmalı ve tüketim konusunda sınırlı olmalısınız.

Tek başına ham şekilde tüketilmesi uygun olmayan güvem eriğinin yaprakları ve tohumları kullanılırken de dikkatli olunmalıdır. Aşıdır ve yanlış kullanımı sonucunda halsizlik, baş dönmesi ve yorgunluk söz konusu olabilir. Aynı zamanda bu bitkinin dikenlerine de dikkat etmelisiniz. Dikenler enfeksiyona neden olabilir. Eğer ilk defa bu meyveden yiyecekseniz alerjik durumlara karşı dikkatli olunuz. Bunun yanı sıra hamile kadınlar ya da yeni doğum yapmış anneler tüketim konusunda doktora danışmalıdır.

Güvem Eriği Çayı Nasıl Yapılır?

Hem yağ yakımı sağlayan hem de sağlık açısından pek çok faydası bulunan güvem eriği çayı, bu meyvelerin çiçeklerinden yapılmaktadır. Taze ya da kurutulmuş haldeki çiçekleri 300-500 ml. kaynar suya 2 tatlı kaşığı kadar atınız. Yaklaşık olarak 5-10 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz.

Güvem eriği çayı yaprak ve tohumlardan da elde edilebilmektedir. 1 tatlı kaşığı kadar yaprak ya da tohum koyup, sonrasında demlemeye bırakınız. Ardından süzerek içebilirsiniz.

Eğer meyvelerinden çay yapmak istiyorsanız 300-50 ml. kaynar suya 1-2 tatlı kaşığı koyup, demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Normal erik gibi tüketilemeyen bu meyvelerden sağlıklı ve şifalı bir çay elde edebilirsiniz. Fakat aşırı tüketmemeye dikkat ediniz. Aksi durumda yan etkisi olabilir.

Güvem Eriğinin Fiyatı ve Diğer Adı

Yazımızın içeriğinde de bahsettiğimiz üzere güvem eriğinin diğer adı çakal eriğidir. Aktarlarda ve internette eriğin hem kendisi hem de marmelatı, reçeli, meyve suyu satılmaktadır. Eğer ki bağışıklık sisteminin güçlenmesini istiyorsanız sizler de sevdiğiniz şekilde tüketim sağlayabilirsiniz. Güvem eriğinin fiyatı oldukça uygundur.

Ekşi bir tadı ve yüksek oranda antioksidan özelliği ile bilinen güvem eriği, meme kanseri konusunda alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Kandaki toksinleri ve yağları temizleyen bu meyveler, anti-kanserojen etki oluşturmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba kahvesi; hindiba bitkisinin köklerinin kurutulup öğütülmesi ile toz haline getirilerek kahveyi andıran bir içecek haline getirilmesi şeklinde elde edilmektedir...

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran; saç kaybına neden olan bir cilt hastalığıdır...

Kaynamış Limonla Zayıflama ve Kilo Verme Tarifi

Kaynamış Limonla Zayıflama ve Kilo Verme Tarifi

Kaynamış limonla zayıflama kısa süre içerisinde yağ yakımının gerçekleşmesine yardımcı olan bir yöntem olduğundan kalıcı olarak kilo vermeyi sağlayabilmektedir...

Papatya Çayı Zayıflatır mı? Kilo Yapar mı? Yağ Yakar mı?

Papatya Çayı Zayıflatır mı? Kilo Yapar mı? Yağ Yakar mı?

Papatya çayı; sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olan, kan şekerinin dengeli kalmasını sağlayan, metabolizmanın hızlanmasına destek olarak zayıflama etkisi meydana getiren bir bitki çayıdır...