yeniloji.com
Zayıflama

Meyve Kilo Aldırır mı? Verdirir mi?

Henüz yorum yazılmadı
Meyve Kilo Aldırır mı? Verdirir mi?
Yeniloji 1823 görüntüleme

Lif açısından zengin olan ve vitamin, mineral açısından zengin içeriğe sahip olan meyveler, sebzelere göre daha az karbonhidrat barındıran besinlerdir. Meyve kilo aldırır mı, diyette meyve yenir mi ya da kilo verdirir mi gibi soruları yanıtlayacağımız bu yazımızda aynı zamanda bu besinin faydalarına da yer vereceğiz.

Meyve Kilo Aldırır mı? Kilo Yapar mı?

Sağlıklı zayıflamak için uygulanan diyet programlarında ara öğünlerde doğru porsiyonla meyve yemek kilo almaya değil vermeye yardımcı olmaktadır. Akşam saatlerinde tüketilen meyvenin içerisinde yer alan şeker vücut tarafından yağa dönüştürülmektedir. Bu etkiden dolayı meyve kilo yapar mı sorusu birçok kişi tarafından düşünülmektedir. Şunu belirtebilir ki ölçüsü kaçırılmadığı zaman diyette meyve yemenin kilo almaya etkisi yoktur. Fakat eğer ki gereğinden fazla tüketilirse kilo vermeye engel olabilmektedir.

Bazı meyvelerin yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Porsiyon ölçüsüne dikkat edildiği zaman kilo vermeyi desteklemektedir. Ayrıca vitamin açısından zengin olan bu besinler, içerisinde yer alan lif sayesinde bağırsak sağlığının korunmasını ve hareketlerinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca metabolizma üzerinde hızlandırıcı etki meydana getirerek kilo verme sürecinin daha verimli geçmesini sağlamaktadır. Fakat meyvenin kendisinin tüketilmesi gerekmektedir. Suyunda aynı şekilde etki görmek mümkün değildir.

Meyve Kilo Verdirir mi?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için karbonhidrat değeri düşük olan meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu özellikte meyvelerin 100-150 gram kadar tüketilmesinin diyete bir yan etkisi olmamaktadır. Gün boyunca meyve yemek yerine ara öğünlerde metabolizmanın hızlanması, iştahın dengelenmesi ve tatlı krizlerinin önlenmesi için meyve tüketimi sağlanabilmektedir. Genel olarak meyvelerde yer alan fruktozun yüksek olması, meyvenin kilo alımına sebep olmaktadır. Eğer ki meyve tüketimi gereğinden fazla olursa, obezite, metabolik sendrom ya da obezite gibi durumlar söz konusu olmaktadır.

Doğru porsiyon ve zamanda tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olan meyveler, akşam yemeğinden sonra gece geç vakitte tüketilirse kilo almaya sebebiyet verir. Akşam yenilen meyveler kilo aldırır mı diye baktığımızda; vücutta yağ olarak depolanma etkisinin oluştuğunu belirtebiliriz. Çünkü akşam yemeğinden birkaç saat sonra uykuya geçilir ve çok fazla hareket edilmez. Gece uyurken de vücut dinlenir halde olduğundan yakamaz. Eğer ki yemek sonrasında değil yemek öncesinde yerseniz, tokluk etkisi sayesinde daha az besin tüketiminin gerçekleşmesine bağlı olarak kilo verimi gerçekleşebilmektedir. Sindirim sisteminin rahatlamasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olan meyveler, gün içerisinde farklı zaman aralıkları ile tüketilebilir.

Hangi Meyveler Kilo Verdirir?

Vücuda vitamin desteği sağlarken aynı zamanda yağ yakıcı etkisi bulunan meyveler bulunmaktadır. Zayıflatan meyveler şu şekildedir:

Avokado: Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan bu meyve aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde kilo vermeye yardımcı olan hormonun artmasını sağlar.

Armut: İçerisinde yüksek miktarda lif barındıran armut aynı zamanda kan şekerini düzenler ve tokluk hissi meydana getirir. Ara öğünlerde tüketilerek metabolizmanın hızlanmasını sağlayabilir.

Yaban Mersini: İçerisinde yüksek oranda antioksidan barındıran yaban mersini, kilo almaya sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Elma: İçermiş olduğu yüksek lif oranı sayesinde tok kalmayı sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran elma diyet meyveleri arasında yer almaktadır.

Hindistan Cevizi: Açlık hissinin giderilmesine yardımcı olan bu meyve, midede uzun süre kalarak tokluk meydana getirmektedir. Karaciğerin metabolizma hızını yaklaşık olarak %30 oranında artırmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz meyvelerin haricinde nar, portakal, domates, greyfurt, kavun, muz, limon, şeftali ve kuru meyveler yağ yakan meyveler arasındadır.

Hangi Meyveler Kilo Aldırır?

Glisemik indeksi yüksek olan meyveler fazla tüketildiği zaman vücutta kiloya neden olmaktadır. Genel olarak yaz meyvelerinin kan şekerini etkilediğini ve bu anlamda karbonhidrat isteğini artırdığını belirtebiliriz. Kavun, karpuz, incir, muz ve dut gibi meyveler doğal kilo artışına sebebiyet verebilmektedir. Çünkü içerisinde fruktoz olarak isimlendirilen meyve şekeri diğer meyvelere göre daha fazladır. Hangi meyveler zayıflatır diye araştırıp diyet döneminde bunları tüketmeye özen göstermeliyiz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan meyveler, diyet listelerine eklenebilen ve kalori yakımına destek olan yiyeceklerdir...

Yılan Yağı Saç Uzatır mı? Nasıl Kullanılır?

Yılan Yağı Saç Uzatır mı? Nasıl Kullanılır?

Yılan yağı; içerisinde bulunan vitamin ve mineral özleri sayesinde saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan doğal bir yağdır...

Maydanozun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi, Besin Değeri ve Tansiyona Etkisi

Maydanozun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi, Besin Değeri ve Tansiyona Etkisi

Antioksidan açısından oldukça zengin olan maydanoz; zengin mineral ve vitamin deposu olarak tanımlanan, gerek çiğ olarak gerekse yemeklere katılarak tüketilen bir bitki türüdür...

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sırt korsesi; dik durmaya yardımcı olan ve duruş bozukluklarının giderilmesini sağlayan, kamburluk gibi problemlerin önüne geçen bir aparattır...

Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kan Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Vişne Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kan Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Vişne suyu; yaz aylarında serinletici etkisi ile sıklıkla tüketilen, içeriğinde yer alan fitokimyasallar, antioksidanlar ve C vitamini sayesinde sağlık için pek çok fayda sağlayan bir meyve suyudur...

Karbon Peeling Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Yaptıranlar

Karbon Peeling Nedir? Zararları ve Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Yaptıranlar

Karbon peeling; cildin nefes almasına yardımcı olan, cilt lekelerini giderici etki meydana getiren bir bakım yöntemidir...

Cilt Bakımı Yaptırmak İstiyorum, Faydalı mı, Zararlı mı?

Cilt Bakımı Yaptırmak İstiyorum, Faydalı mı, Zararlı mı?

Cilt bakımı; yaşlılık belirtilerinin giderilmesi, lekelerin ortadan kaldırılması ve sivilce, akne gibi cilt problemlerinden kurtulmak için yapılan uygulamalardır...

Limon Sarımsak Kürü Yapılışı, Faydası ve Tarifi Nedir?

Limon Sarımsak Kürü Yapılışı, Faydası ve Tarifi Nedir?

Limon sarımsak sürü, vücudun yenilenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bir karışımdır...

Kasık Fıtığı Korsesi Ne İşe Yarar? Kullananlar, Yorumlar ve Fiyat

Kasık Fıtığı Korsesi Ne İşe Yarar? Kullananlar, Yorumlar ve Fiyat

Kasık fıtığı; kasık duvarında bebeklikten gelen ya da yetişkinlik döneminde burada oluşan bir zayıflık ve açılma sonrasında bir organın yumuşak bir doku halinde dışarı doğru taşmasına denir...

Çam Fıstığının Yararları Nelerdir? Zararları Var mı? Fiyatı Ne Kadar?

Çam Fıstığının Yararları Nelerdir? Zararları Var mı? Fiyatı Ne Kadar?

Çam fıstığı; çam ağaçlarındaki tohumlardır...