yeniloji.com
Zayıflama

Meyve Kilo Aldırır mı? Verdirir mi?

Henüz yorum yazılmadı
Meyve Kilo Aldırır mı? Verdirir mi?
Yeniloji 1442 görüntüleme

Lif açısından zengin olan ve vitamin, mineral açısından zengin içeriğe sahip olan meyveler, sebzelere göre daha az karbonhidrat barındıran besinlerdir. Meyve kilo aldırır mı, diyette meyve yenir mi ya da kilo verdirir mi gibi soruları yanıtlayacağımız bu yazımızda aynı zamanda bu besinin faydalarına da yer vereceğiz.

Meyve Kilo Aldırır mı? Kilo Yapar mı?

Sağlıklı zayıflamak için uygulanan diyet programlarında ara öğünlerde doğru porsiyonla meyve yemek kilo almaya değil vermeye yardımcı olmaktadır. Akşam saatlerinde tüketilen meyvenin içerisinde yer alan şeker vücut tarafından yağa dönüştürülmektedir. Bu etkiden dolayı meyve kilo yapar mı sorusu birçok kişi tarafından düşünülmektedir. Şunu belirtebilir ki ölçüsü kaçırılmadığı zaman diyette meyve yemenin kilo almaya etkisi yoktur. Fakat eğer ki gereğinden fazla tüketilirse kilo vermeye engel olabilmektedir.

Bazı meyvelerin yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Porsiyon ölçüsüne dikkat edildiği zaman kilo vermeyi desteklemektedir. Ayrıca vitamin açısından zengin olan bu besinler, içerisinde yer alan lif sayesinde bağırsak sağlığının korunmasını ve hareketlerinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca metabolizma üzerinde hızlandırıcı etki meydana getirerek kilo verme sürecinin daha verimli geçmesini sağlamaktadır. Fakat meyvenin kendisinin tüketilmesi gerekmektedir. Suyunda aynı şekilde etki görmek mümkün değildir.

Meyve Kilo Verdirir mi?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için karbonhidrat değeri düşük olan meyvelerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu özellikte meyvelerin 100-150 gram kadar tüketilmesinin diyete bir yan etkisi olmamaktadır. Gün boyunca meyve yemek yerine ara öğünlerde metabolizmanın hızlanması, iştahın dengelenmesi ve tatlı krizlerinin önlenmesi için meyve tüketimi sağlanabilmektedir. Genel olarak meyvelerde yer alan fruktozun yüksek olması, meyvenin kilo alımına sebep olmaktadır. Eğer ki meyve tüketimi gereğinden fazla olursa, obezite, metabolik sendrom ya da obezite gibi durumlar söz konusu olmaktadır.

Doğru porsiyon ve zamanda tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olan meyveler, akşam yemeğinden sonra gece geç vakitte tüketilirse kilo almaya sebebiyet verir. Akşam yenilen meyveler kilo aldırır mı diye baktığımızda; vücutta yağ olarak depolanma etkisinin oluştuğunu belirtebiliriz. Çünkü akşam yemeğinden birkaç saat sonra uykuya geçilir ve çok fazla hareket edilmez. Gece uyurken de vücut dinlenir halde olduğundan yakamaz. Eğer ki yemek sonrasında değil yemek öncesinde yerseniz, tokluk etkisi sayesinde daha az besin tüketiminin gerçekleşmesine bağlı olarak kilo verimi gerçekleşebilmektedir. Sindirim sisteminin rahatlamasına ve toksinlerin atılmasına yardımcı olan meyveler, gün içerisinde farklı zaman aralıkları ile tüketilebilir.

Hangi Meyveler Kilo Verdirir?

Vücuda vitamin desteği sağlarken aynı zamanda yağ yakıcı etkisi bulunan meyveler bulunmaktadır. Zayıflatan meyveler şu şekildedir:

Avokado: Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan bu meyve aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde kilo vermeye yardımcı olan hormonun artmasını sağlar.

Armut: İçerisinde yüksek miktarda lif barındıran armut aynı zamanda kan şekerini düzenler ve tokluk hissi meydana getirir. Ara öğünlerde tüketilerek metabolizmanın hızlanmasını sağlayabilir.

Yaban Mersini: İçerisinde yüksek oranda antioksidan barındıran yaban mersini, kilo almaya sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Elma: İçermiş olduğu yüksek lif oranı sayesinde tok kalmayı sağlayan ve metabolizmayı hızlandıran elma diyet meyveleri arasında yer almaktadır.

Hindistan Cevizi: Açlık hissinin giderilmesine yardımcı olan bu meyve, midede uzun süre kalarak tokluk meydana getirmektedir. Karaciğerin metabolizma hızını yaklaşık olarak %30 oranında artırmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz meyvelerin haricinde nar, portakal, domates, greyfurt, kavun, muz, limon, şeftali ve kuru meyveler yağ yakan meyveler arasındadır.

Hangi Meyveler Kilo Aldırır?

Glisemik indeksi yüksek olan meyveler fazla tüketildiği zaman vücutta kiloya neden olmaktadır. Genel olarak yaz meyvelerinin kan şekerini etkilediğini ve bu anlamda karbonhidrat isteğini artırdığını belirtebiliriz. Kavun, karpuz, incir, muz ve dut gibi meyveler doğal kilo artışına sebebiyet verebilmektedir. Çünkü içerisinde fruktoz olarak isimlendirilen meyve şekeri diğer meyvelere göre daha fazladır. Hangi meyveler zayıflatır diye araştırıp diyet döneminde bunları tüketmeye özen göstermeliyiz.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan meyveler, diyet listelerine eklenebilen ve kalori yakımına destek olan yiyeceklerdir...

Lohusa Korsesi Ne İşe Yarar? Lohusa Korsesi Nasıl Kullanılır?

Lohusa Korsesi Ne İşe Yarar? Lohusa Korsesi Nasıl Kullanılır?

Lohusa korsesi; gebelik sonrasında vücudun sıkılaşmasını sağlayan ve toparlanma konusunda yardımcı olan, fazlalıkların toparlanmasına etki eden bir iç giysidir...

Patlıcan Sapı Suyu Nasıl Yapılır? Basura İyi Gelir mi? Faydaları ve Kullananlar

Patlıcan Sapı Suyu Nasıl Yapılır? Basura İyi Gelir mi? Faydaları ve Kullananlar

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan patlıcan sapı suyu aynı zamanda iltihap söktürücü etkiye sahiptir...

Refleksoloji Masajı Nedir? Nasıl Yapılır? Noktaları ve Fiyatı

Refleksoloji Masajı Nedir? Nasıl Yapılır? Noktaları ve Fiyatı

Refleksoloji masajı; destekleyici tedavi tekniği olarak kullanılan, vücudun farklı bölgelerine uygulanan, belli bölgelere basınç uygulayarak sinirlerin uyarılmasını sağlayan teröpatik bir yöntemdir...

Sedef Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir? Fiyatı Ne Kadar?

Sedef Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir? Fiyatı Ne Kadar?

Sedef otu; ruta montana ismi ile de bilinen, sedefotugiller familyasına ait olan boyu yaklaşık olarak 60-100 cm...

Kalıcı Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Kalıcı Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler sonrasında bu kilolarını geri almamak isterken kalıcı zayıflamak için yapılması gerekenler hayatlarının bir parçası haline gelmelidir...

Disleksi Nedir, Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disleksi Nedir, Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Disleksi; öğrenme güçlüğü olarak bilinen, kişinin normal ya da üstün zekada olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerisinde sorun yaşamasına neden olan bir hastalıktır...

Çıtçıtlı Korse Atlet Modelleri, Fiyatları, Kullananlar

Çıtçıtlı Korse Atlet Modelleri, Fiyatları, Kullananlar

Çıtçıtlı korse modelleri, vücudun üst bölgesini tamamen kaplayan, sıkılaştıran ve incelten iç giysi modelleridir ve ağ kısmında çıtçıtlar sayesinde kaymaz, kolay kullanım sunar...

Bel Korsesi İnceltir mi? Bel Korsesi Takmak Zararlı mı?

Bel Korsesi İnceltir mi? Bel Korsesi Takmak Zararlı mı?

Bel korsesi; giyildiği andan itibaren toparlayıcı ve inceltici etkisi ile yaklaşık olarak 2 beden zayıf gösteren ve kilo verme konusunda vücuda destek olan bir aparattır...

Acil Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Acil Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Acil zayıflamak için; vücuda uygun olan diyet programlarının uygulanması ve vücudu aktif hale getirecek egzersizlerin uygulanması gerekmektedir...