yeniloji.com
Beslenme

Koruk Suyu Ne Demek? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Koruk Suyu Ne Demek? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?
Yeniloji 1337 görüntüleme

Üzümün ham yani henüz olgunlaşmamış haline verilen isim olan koruk, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bir meyvedir. Koruk suyu, bu meyvelerin sıkılması ile elde edilir ve özellikle Ege halkı tarafından çok sık tüketilir.

Koruk Suyu Ne Demek?

Tamamen doğal ve bitkisel olan koruk suyu, ülkemizde daha çok Ege Bölgesi'nde tüketilen ve dünya üzerinde de pek çok ülkede tercih edilen bir meyve suyudur. Antioksidan açısından zengin olan bu besin içerisinde yer alan doğal bileşenler sayesinde tam bir şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Henüz tam olarak olgunlaşmamış üzümlerin ezilerek suyunun çıkarılması ile elde edilen koruk suyu, ekşi bir tada sahiptir. Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayan bu doğal meyve suyu, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece kabızlık ve hazımsızlık gibi problemlerin engellenmesi konusunda yardımcıdır.

Koruk suyu, içerisinde yer alan faydalı bileşenler sayesinde hücre yenileyici bir etki meydana getirir ve böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

Güçlü minerallere ve vitaminlere sahip olan koruk suyu, vücutta kan basıncının dengelenmesi ve kan şekerinin düzenlenmesi gibi etkilere sahip bir meyve suyudur. Bu özelliği onun tansiyon ve şeker hastalığı konusunda olumlu etkiler getirebileceğini göstermektedir. Fakat genel olarak eski zamanlardan bu yana asıl kullanım amacı metabolizmanın etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyladır. Tadı ekşi olduğundan şarap yapımında da kullanılmaktadır.

Koruk Suyu Ne İşe Yarar?

İştah açıcı bir özelliği olan koruk suyu genel olarak yemeklerden önce tüketilen bir meyve suyudur. İştah açmasının yanı sıra sindirimi de dengelediği ve güçlendirdiği için aşırı kilo alımı da meydana getirmemektedir. Tüketilen besinlerinde bağırsak tarafından daha güçlü bir şekilde enzimlenmesini sağlar. Böylece hem vitamin ve mineral açısından vücuda destek olur hem de bağırsak hareketlerinde meydana getirdiği düzenleyici etki sayesinde kabızlık, hazımsızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Ciltteki kızarıklıkların iyileşmesine ve giderilmesine yardımcı olan bu doğal bileşenli koruk suyu özellikle kurdeşen döken kişiler için tedavi edici olabilmektedir. Fakat bu tür rahatsızlıklarda öncelikle doktora gidilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra vücuttan toksin maddelerin atılmasına destek olan bu meyve suyu hastalıklara karşı vücudu korur. Özellikle yaz aylarında serinletici etkisi ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Koruk Suyu Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Direkt olarak meyveleri sıkarak koruk suyu elde edebileceğiniz gibi farklı tariflerden de yararlanabilirsiniz. Koruk suyu tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler; ıtır otu, toz şeker ve en önemlisi koruktur. Korukları güzelce toplayınız ve saplarını kopararak yıkayınız. Bunları bir tencereye koyup üzerinde 1 parmak geçecek kadar su koyunuz. Sonrasında kaynamaya bırakınız. Kaynama gerçekleştikten sonra bir başka tencereye tülbent ile süzerek bu karışım boşaltınız. Tülbentin içerisinde kalan korukları da sıkınız ve güzelce suyunu çıkartınız. Sonra içerisine toz şekeri ekleyin ve yaklaşık 3 saat daha kaynatın. Bunun sonrasında içerisine ıtır otu atıp bir taşım kadar daha kaynatınız. Bu işlem sonrasında karışımı dinlenmeye alın ve soğumasını bekleyin. Bir su bardağının çeyreğine bu meyve suyundan diğer kalanına normal sudan koyup karıştırıp köpürterek servis yapabilirsiniz.

Koruk Suyu Nerelerde Kullanılır?

Ekşi bir tadı olan koruk suyu salatalarda ve yemeklerde tüketebilir. Ayrıca turşusu da yapılmaktadır. Bunlarla birlikte şarap yapımında da kullanıldığı bilinmektedir. Kullanım alanı kısıtlı değildir ve damak tadına göre farklı şekillerde tüketilebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çubuk Tarçın Suyu ve Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çubuk Tarçın Suyu ve Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın; Güney ve Güneydoğu Asya'da yetişen defnegiller familyasından olan yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür...

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tenisçi direği hastalığı; tıbbi olarak lateral epikondilit şeklinde ifade edilen, bölgedeki birtakım zorlamalar sonucunda kemik ve kas bileşkesinde meydana gelen dejenerasyon ya da yırtık sonrasında meydana gelen bir durumdur...

Folik Asit Nedir? Nelerde Bulunur? Kullanımı ve Yan Etkileri

Folik Asit Nedir? Nelerde Bulunur? Kullanımı ve Yan Etkileri

Folik asit; B grubu vitaminlerinden olan, kan hücrelerinin oluşması ve hücre yenilenmesinin sağlanması için gerekli, suda çözülebilen ve yeşil yapraklı bitkilerde, sebzelerde bulunabilen bir vitamin değeridir...

Neon Makyaj Nedir? Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Neon Makyaj Nedir? Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Neon makyaj; 1980'li yılların trendi olan ve iki farklı renkten oluşan, karanlıkta ve hatta ışıkta bile parlayan, normal makyaj türlerine daha değişik bir görünüme sahip olan güzellik uygulamasıdır...