yeniloji.com
Sağlık

Safran Nedir? Neden Pahalı? Nerelerde Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Safran Nedir? Neden Pahalı? Nerelerde Kullanılır?
Yeniloji 2219 görüntüleme

Safran; sonbaharda çiçek açan, gıda boyası ve tat verici özellikleri ile kullanılan, soğansı bir bitki türüdür. Çok eski zamanlarda kanser bastırıcı ve mutasyon önleyici etkileri için kullanılmaktaydı.

Safran Nedir? Ne İşe Yarar?

Antioksidan özelliği sayesinde şifalı etkileri ile bilinen safran, keskin bir aroması ve hafif acı bir tadı olan bitki türüdür. Boyu yaklaşık olarak 20-40 cm olarak değişkenlik göstermektedir. Az yağışlı ılıman iklimi sever ve böyle yerlerde yetişir. Krampları azaltmaya yardımcı olan safran bunun yanı sıra kaşıntı ve iltihaplanma gibi etkileri de ortadan kaldırmaktadır. Östrojen hormonunun artmasına yardımcı olan bu baharat kadınlarda kortizol seviyesinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Safran; C vitamini, magnezyum, demir, potasyum, omega-3 yağ asitleri ve B6 vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Vitamin, sağlıklı mineral ve yağ asitleri açısından oldukça zengin olan safran, vücuttaki kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Ani düşüş ya da yükselişleri önlemeye destek olur. Bunn yanı sıra depresyon, kaygı, hafıza kaybı gibi nörolojik etkenlerin azalmasına etki eder. Vücutta doku, kemik ve hormonların oluşmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olarak sinir sisteminin daha verimli ve etkili çalışmasını sağlamaktadır. Vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olan safran aynı zamanda tümörlerin büyümesini de engeller. Cildi UV ışınlarına karşı koruyarak hasar görmesini engellemektedir. Tansiyon ve kolesterol dengeleyici özelliği bulunan bu baharat aynı zamanda görme problemleri için de şifa meydana getirebilmektedir.

Safran Neden Pahalıdır? Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde az miktarda Karabük Safranbolu'da yetişen bu bitki tek tek elle toplanmaktadır. Daha sonra kömür ateşinin üzerinde bal mumu ile karıştırılarak kurutulur. Hemen hemen yarım kilo miktarında safran elde edebilmek için yaklaşık olarak 80-120 bin çiçek gerekmektedir. 1 kilosu için en az 250 bin çiçek gerekmektedir. Bu nedenle maliyeti oldukça yüksektir. Fiyatının pahalı olmasının nedeni zahmetli bir iş olmasıdır ve aşırı miktarda yetiştirilmiyor olmasıdır.

Organik olarak satışı yapılan safranın fiyatı yüksektir. Genel olarak satışı gram olarak yapılmaktadır. Dünya çapında faydaları ile bilinen bu bitki aynı zamanda dünyanın en pahalı bitkisi olarak da nitelendirilmektedir. 1 gramı bile oldukça etkili olan bu bitki bu miktar ile 100 bin litre suyu sarı renge boyayabilmektedir.

Safran Nerelerde Kullanılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Toz halinde yemeklerde kullanılabilen bu bitki aynı zamanda çay olarak da tüketilebilmektedir. Safran çayını hazırlayabilmek için 1 fincan kaynamış suyun içerisine 6-7 adet safran atıp demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Suyun rengi yaklaşık olarak 5 dakika içerisine amber rengini almaktadır. İlk içtiğinizde tadı tuhaf gelebilir ve zorlanabilirsiniz. Fakat bu daha sonra tadına alışırsınız. Şekersiz tüketmeniz daha faydalı olması açısından önemlidir.

Safran Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Hücrelerin korunmasına yardımcı olan bu bitki pek çok hastalığa karşı bağışıklığın güçlenmesine destek olmaktadır. Bağırsak hareketlerini düzene sokan ve sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bu bitki aynı zamanda metabolizma düzenleyici etkiye de sahiptir. Vücut sağlığının yanı sıra cildin korunmasına da katkı sağlamaktadır. Daha parlak ve genç görünmesine destek olur. Safran birtakım ölümcül riski olan hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Bu özellikleri sayesinde sıklıkla tüketilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dash Diyeti Nedir? Örneği ve İlkeleri Nelerdir?

Dash Diyeti Nedir? Örneği ve İlkeleri Nelerdir?

Dash diyeti; hipertansiyonu kontrol etmek, yüksek tansiyonu önlemek ve bu rahatsızlığın vücutta meydana getireceği zararları engellemek, azaltmak için uygulanan bir beslenme programıdır...

Karabaş Otu Faydası Nedir? Neye Yarar? Kullanımı Nasıl Olur?

Karabaş Otu Faydası Nedir? Neye Yarar? Kullanımı Nasıl Olur?

Karabaş otu; sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan, depresyon tedavisinde kullanılan ve fiziksel, zihinsel pek çok faydalı etkisi bulunan bir bitkidir...

Yağ Yakan Diyet Programı ve Tarifi Nedir?

Yağ Yakan Diyet Programı ve Tarifi Nedir?

Vücudun yağ ve kaslardan oluştuğu bilinse de kas oranının yağ oranından fazla olması sağlıklı vücut yapısına sahip olunduğunu gösterir...

Kabızlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Çözümü İçin Ne Yemeli?

Kabızlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Çözümü İçin Ne Yemeli?

Kabızlık; bağırsaklarda meydana gelen yavaşlama sonucunda daha az tuvalete çıkma ya da bir tıkanma sebebiyle tuvalete çıkamama gibi durumları ifade eden bir hastalıktır...