yeniloji.com
Zayıflama

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Henüz yorum yazılmadı
Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?
Yeniloji 1995 görüntüleme

Yağdan kilo verebilmek için metabolizma hızının yükselmesini sağlamak, dengeli ve düzenli beslenme düzenine geçmek, bunun yanı sıra spor ve egzersiz yapmak gerekmektedir.

Yağdan kilo Verdiren Diyet Nedir?

Vücudumuz enerjiye dönüştüremediği besini yağ olarak depolamaktadır. Bunun sonucunda ise kilo alımı meydana gelmektedir. Asıl olarak insan vücudu belli bir sisteme bağlı olarak çalışır. Tüketilen besin metabolizma tarafından enerji olarak kullanılır ve böylece hem tokluk sağlanır hem de kilo verimi engellenir. Fakat kişinin ihtiyacı olandan fazlasını tüketmesi ve bunların sindirilmesi için herhangi bir şey yapmaması vücudun yağ depolamasına neden olur. Yağ kütlesi kas kütlesinden daha fazla olduğu zaman ise kilo alımı gerçekleşmeye başlamış olacaktır.

Doğru kilo vermek vücuttaki yağların azalmasını sağlamak ile gerçekleşir.

Vücutta kas kütlesinde azalma meydana geldiği zaman bazal metabolizma hızında azalma meydana gelir. Bunu hızlandırmak için ise dengeli beslenme sağlanması gerekmektedir. Dengeli beslenmek ve spor yapmak sağlıklı kilo vermek için gerekli olan en önemli unsurdur. Diyetleriniz bitkisel ve sağlıklı yağlara yönelik olmalıdır. Avokado yağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı ve badem, fındık gibi vücutta yağ yakımını destekleyen yağları tüketiniz. Basit değil kompleks karbonhidratlar tüketmeye özen gösteriniz. Yani yulaf, kinoa, mercimek, kepekli bulgur gibi besinleri tüketmelisiniz. Bu tarz besinler insülin salınımını düzenleyeceği için uzun süre tok kalmanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca gün içerisinde kafein alımını sınırlandırın ve aşırı kafein tüketmekten kaçının.

Yağdan Kilo Verdiren Kürler Nelerdir?

Yağ yakmaya yardımcı olan pek çok bitkisel ve doğal kürler bulunmaktadır. Bu kürleri ve özelliklerini şu şekilde açıklayabiliriz:

Yoğurt Kürü: Sağlıklı kilo verebilmek için günde 2-3 defa tüketebileceğiniz yoğurt kürü; 1 kase yağsız yoğurt, 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı toz zerdeçal ve 1 çay kaşığı toz zencefil ile hazırlanmaktadır. Bu malzemelerin hepsini yoğurdun içerisine döküp karıştırmanız yeterlidir. Ödem atmaya yardımcı olan yoğurt kürü, karın şişliğinin giderilmesini sağlamaktadır. Göbek yağlarını ve basenleri eriterek kısa süre içerisinde sağlıklı zayıflama sağlamaktadır.

Tarçın Kürü: 2 yemek kaşığı miktarında elma sirkesi, yarım çay kaşığı kadar tarçın, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyunu 1 bardak ılın suyun içerisinde karıştırıp yavaş yavaş içiniz. Günde 3 kere tüketebileceğiniz bu içecek yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde etki gösterecektir. Kürü kullanırken bol su tüketmeye ve aşırı yağlı yemekler tüketmemeye özen gösteriniz.

Doğal kürler metabolizma hızının artmasına bağlı olarak hem yağ yakmanızı hem kilo vermenizi hem de ödem ve şişkinlik problemlerinden kurtulmanızı sağlamaktadır. Limon yoğurt kürü, Ballı elma sirkesi, soda ayran limon kürü gibi diğer tarifleri de uygulayabilirsiniz.

Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Günlük hayatta kilomuzu öğrenmek için kullandığımız tartılar maalesef bizlere yağ kütlemiz hakkında bilgi vermez. Bunu öğrenmek için farklı cihazlar vardır. Bu cihazlar kas, kemik, yağ kütlesini ölçer ve olması gereken ideal değerler hakkında bilgi verir. Yağ yakıcı diyetler uyguladıktan sonra ya da öncesinde bir diyetisyen desteği alarak bu ölçümlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Yağ Hücreleri Nasıl Parçalanır?

Spor yaparak vücutta depolanmış olan yağları enerjiye çevirebilirsiniz. Bunun için dengeli beslenmek gerekmektedir. Bu şekilde vücuttaki yağ rezervlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Organik bileşenlerden oluşan yağ hücreleri karbon atomlarından oluşmaktadır. Meydana gelen hücresel solunum bir yanma reaksiyonu olarak nitelendirilir. Bu da vücutta solunum yolu ile gerçekleşir. Yağ yakımı da bu şekilde, terleme ve kabondioksit atımı ile gerçekleşir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çekirdek Kilo Aldırır mı? Çekirdek Yemek Zararlı mı? Gaz Yapar mı?

Çekirdek Kilo Aldırır mı? Çekirdek Yemek Zararlı mı? Gaz Yapar mı?

Günlük hayatta her birimizin severek tükettiği çekirdek, içerisinde yüksek oranda yağ bulundurması nedeniyle kilo almaya sebep olan bir kuruyemiş olarak tanımlanır...

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Görülür?

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Görülür?

Ani bebek ölümü sendromu; herhangi bir sağlık problemi olmayan bebeklerin bilinmeyen sebeplerden ötürü yaşamını yitirmesidir...

Kanola Yağı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kanola Yağı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

En önemli bitkisel yağ türleri arasında bulunan kanola yağı faydalarından dolayı birçok alanda kullanılan yağ çeşididir...

Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler Nelerdir?

Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler Nelerdir?

Balgam söktürücü doğal yöntemler, öksürük ile vücuttaki balgamın dışarı atılmasına yardımcı olan uygulamalardır...