yeniloji.com
Sağlık

Chai Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Zararları Var mı? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Chai Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Zararları Var mı? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 301 görüntüleme

Chai çayı; süt, su, siyah çay, kakule, karanfil, anason, tarçın, karabiber, zencefil ile yapılan, oldukça lezzetli ve şifalı bir içecek olarak tanımlanmaktadır.

Chai Çayı Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde son yıllarda oldukça sevilerek tüketilen chai çayı, asıl olarak bir Hindistan lezzetidir. Bahart çeşitlerinin siyah çay ile harmanlanması şeklinde hazırlanan bu çay oldukça egzotik bir tada sahiptir. Chai çayı faydalarına baktığımızda şunları sayabiliriz:

Yeşil çaya göre içerisinde daha fazla kateşin barındıran bu doğal çay, vücuttaki serbest radikalleri temizler ve arındırıcı bir etki meydana getirir. Hem sindirim sistemi hem de genel sağlık için oldukça faydalı etkileri vardır.

Chai Çayı Zayıflatır mı?

Sindirim sisteminin düzenlenmesi ve metabolizmanın hızlanması etkileri sayesinde yağ yakıcı özelliğe sahip olan chai çayı, zayıflamaya yardımcı eder. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman ödemi ve şişkinliği alır, aynı zamanda ideal kiloya ulaşmaya destek olur. Chai çayı ile zayıflayanlar sadece çay kullanımının yeterli olmadığını belirtmektedir. Aynı zamanda gün içerisinde dengeli beslenmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

Chai Çayının Zararları Nelerdir?

İçeriğinde az miktarda kafein barındıran chai çayı fazla tüketildiği zaman ellerde titreme, mide bulantısı, huzursuzluk, endişe, uykusuzluk meydana getirmektedir. Çok fazla içildiği zaman aynı zamanda demir eksikliği oluşabilir. Chai çayı emzirenler içebilir mi diye merak ediyorsanız hem hamie kadınlar hem de emziren kadınlara tavsiye edilmemektedir. Kronik bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız eğer tüketim öncesinde doktorunuza danışınız.

Chai Çayı Nasıl yapılır?

Evde chai çayı yapmak istiyorsanız gerekli olan malzemeler; 2 su bardağı süt, 1 su bardağı kaynar su, 2 yemek kaşığı iri yapraklı siyah çay, 1 tane kakule, 2 tane karanfil, 1 tane yıldız anason, yarım çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı zencefil, çay kaşığının dörtte biri kadar karabiber gereklidir. Chai tea latte tarifi ise şöyledir:

Chai tea yapımı oldukça basittir. Tarçın yerine bal ya da toz şeker de ilave edilebilmektedir. Evde yapılabilen bu çay aynı zamanda pek çok kahve dükkanında da satılmaktadır.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kum Dökme Belirtileri Nelerdir? Kaç Gün Sürer? Ne İyi Gelir?

Kum Dökme Belirtileri Nelerdir? Kaç Gün Sürer? Ne İyi Gelir?

Beslenme tarzı ve hayat tarzındaki birtakım değişiklikle nedeni ile meydana gelen kum dökme, toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır...

Susam Bitkisi Nasıl Olur? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ne Zaman Ekilir?

Susam Bitkisi Nasıl Olur? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ne Zaman Ekilir?

Simit, kurabiye ve poğaçaların olmazsa olmazı olan susam bitkisi; besin değerleri ve tadı sayesinde oldukça önemli bir yere sahip olan, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen bir bitki türüdür...