yeniloji.com
Sağlık

Chai Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Zararları Var mı? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Chai Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Zararları Var mı? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 15 görüntüleme

Chai çayı; süt, su, siyah çay, kakule, karanfil, anason, tarçın, karabiber, zencefil ile yapılan, oldukça lezzetli ve şifalı bir içecek olarak tanımlanmaktadır.

Chai Çayı Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde son yıllarda oldukça sevilerek tüketilen chai çayı, asıl olarak bir Hindistan lezzetidir. Bahart çeşitlerinin siyah çay ile harmanlanması şeklinde hazırlanan bu çay oldukça egzotik bir tada sahiptir. Chai çayı faydalarına baktığımızda şunları sayabiliriz:

 • Kanser riskini azaltmaktadır. İçerisinde yer alan kakule, zencefil ve tarçın antioksidan açısından oldukça zengindir. Ayrıca içerisindeki fitokimyasallar sayesinde kanseri önlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak içildiği zaman bağırsak ve mide kanserini önlemektedir.
 • Kış aylarında soğuk algınlığının önlenmesini sağlar. İçerisindeki bileşenler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirir. Özellikle zencefil sayesinde savunma sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Tarçın ve zencefilin hormon düzenleyici etkisi, adet dönemi sancılarını azaltır. Özellikle sütün içerisine bekletilerek içildiği zaman tatlı krizlerinin önlenmesini de sağlamaktadır.
 • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan chai çayı, sindirim ve pankreatik uyarıcı etki meydana getirir. Ayrıca tokluk sağlar ve böylece gün içerisine daha ez yemek yemeye destek olur.
 • Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kan şekerinin olumlu yönde etkilenmesini sağlayan chai latte kan şekeri kontrolü meydana getirmektedir.
 • Gaz ve şişkinlik gibi sindirim sistemi problemlerini azaltmaktadır. Günde iki fincan içilmesi bu konuda yeterlidir.
 • Enerji veren chai çayı, gün boyu dinç ve zinde kalmanızı sağlar.

Yeşil çaya göre içerisinde daha fazla kateşin barındıran bu doğal çay, vücuttaki serbest radikalleri temizler ve arındırıcı bir etki meydana getirir. Hem sindirim sistemi hem de genel sağlık için oldukça faydalı etkileri vardır.

Chai Çayı Zayıflatır mı?

Sindirim sisteminin düzenlenmesi ve metabolizmanın hızlanması etkileri sayesinde yağ yakıcı özelliğe sahip olan chai çayı, zayıflamaya yardımcı eder. Düzenli bir şekilde tüketildiği zaman ödemi ve şişkinliği alır, aynı zamanda ideal kiloya ulaşmaya destek olur. Chai çayı ile zayıflayanlar sadece çay kullanımının yeterli olmadığını belirtmektedir. Aynı zamanda gün içerisinde dengeli beslenmeli ve egzersiz yapılmalıdır.

Chai Çayının Zararları Nelerdir?

İçeriğinde az miktarda kafein barındıran chai çayı fazla tüketildiği zaman ellerde titreme, mide bulantısı, huzursuzluk, endişe, uykusuzluk meydana getirmektedir. Çok fazla içildiği zaman aynı zamanda demir eksikliği oluşabilir. Chai çayı emzirenler içebilir mi diye merak ediyorsanız hem hamie kadınlar hem de emziren kadınlara tavsiye edilmemektedir. Kronik bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız eğer tüketim öncesinde doktorunuza danışınız.

Chai Çayı Nasıl yapılır?

Evde chai çayı yapmak istiyorsanız gerekli olan malzemeler; 2 su bardağı süt, 1 su bardağı kaynar su, 2 yemek kaşığı iri yapraklı siyah çay, 1 tane kakule, 2 tane karanfil, 1 tane yıldız anason, yarım çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı zencefil, çay kaşığının dörtte biri kadar karabiber gereklidir. Chai tea latte tarifi ise şöyledir:

 • Kapaklı çay süzgecine siyah çayı atıp kaynar suda 2-3 dakika demleyiniz.
 • Demlenen çayı küçük bir sütlüğe koyunuz. Soğuk süt ile kaynamaya bırakınız.
 • Daha sonra kakulenin içindeki tohumları çıkartınız.
 • Kaynamakta olan süte; yıldız anason, karanfil, toz tarçın, zencefil, karabiber ekleyiniz.
 • Daha sonra süzünüz. İsteğe göre toz tarçın ilave edip servis edebilirsiniz.

Chai tea yapımı oldukça basittir. Tarçın yerine bal ya da toz şeker de ilave edilebilmektedir. Evde yapılabilen bu çay aynı zamanda pek çok kahve dükkanında da satılmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hibiskus Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Hibisküs Çayı ile Zayıflayanlar

Hibiskus Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Hibisküs Çayı ile Zayıflayanlar

Hibiskus, parlak pembe kırmızı çiçekleriyle oldukça güzel görünen hoş kokulu tropikal bir bitkidir ve genel olarak çay şeklinde tüketilmektedir...

Kanser Cinsellikle Bulaşır mı?

Kanser Cinsellikle Bulaşır mı?

Çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında gösterilen kanser, ağır tedaviler gerektiren bir rahatsızlık olduğundan kişiler cinsellikten uzaklaşsa da, onkologlar kanserde düzenli seks hayatının hastaya moral vereceğini belirtmektedir...

Mitral Yetersizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Mitral Yetmezliği Olanlar Neye Dikkat Etmeli?

Mitral Yetersizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Mitral Yetmezliği Olanlar Neye Dikkat Etmeli?

Mitral yetersizlik; oldukça önemli bir kalp hastalığı olan, kalp sağlığı için ciddi bir role sahip olan mitral kapağın tam kapanmaması sonucunda birtakım fonksiyonel işlevsizliklerin oluşması olarak nitelendirilen bir durumdur...

Kimyon Çayı Faydaları Nelerdir? Günde Kaç Kez Tüketilir?

Kimyon Çayı Faydaları Nelerdir? Günde Kaç Kez Tüketilir?

Kimyon çayı, alternatif tıp alanında oldukça faydalı etkiler meydana getiren, şişkinlik, kabızlık, sinir yatıştırıcı ve yağ yakıcı gibi özellikler sunan doğal bir bitki çayıdır...