yeniloji.com
Yaşam

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Nelerdir? İçine Neler Koyulur?

Henüz yorum yazılmadı
Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İçindekiler Nelerdir? İçine Neler Koyulur?
Yeniloji 1646 görüntüleme

Deprem çantası; deprem sonrasında hayatta kalabilmek ve yaşamsal faaliyetlerin devamlılığını sağlamak için gerekli olan tüm malzemeleri içeren çanta olarak tanımlanmaktadır.

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Yer kabuğunda ortaya çıkan enerji nedeniyle meydana gelen sarsıntılara deprem denir. Deprem ülkemizde maalesef sık rastlanılan bir doğal afettir. Pek çok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu doğal afet için birtakım önlemler alınmaktadır. İnsanların kendisi için alabileceği önlemlerden biri deprem çantasıdır. Uzmanlar bu çantaların hayat kurtarıcılığı olduğu yönünde birtakım açıklamalarda bulunmaktadır. Olası bir depreme hazırlıksız yakalandığınızda arama kurtarma ekiplerinin sizlere ulaşmasını bekleyene kadar hayatta kalabilmek için acil ihtiyaçlarınızı bu çantanın içerisine koyduğunuz eşyalar ile karşılayabilirsiniz.

Binaların hasar almasına ve yıkılmasına neden olabilen bir doğal afet olan deprem, zamanı ve yeri önceden bilinmeyen bir doğal afettir. Ansızın meydana gelmektedir. Deprem çantası listesi ile can güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Deprem çantası listesine baktığımızda acil ihtiyaçları karşılayacak eşyalar, değerli evraklar ve kişisel önceliği bulunan birtakım eşyalar ile hazırlanmaktadır. Deprem çantası hazırlarken hayatta kalmayı sağlayan şeylere yer verilmelidir. Su, yiyecek gibi besinler bulundurulmalıdır. Afet sonrasında uzun bir süre hayatta kalmanızı sağlayacak yiyecek ve içecek temini gerçekleştirecek şeyler almalısınız. Bununla birlikte, ufak yaraları tedavi etmeye yardımcı olacak ilk yardımcı malzemeleri de yer almalıdır.

Deprem Çantası İçindekiler Nelerdir?

Deprem çantasının en önemli özelliği deprem sırasında kolay taşınabilir olmasıdır. Ayrıca deprem anında kolayca ulaşılabilecek bir yerde olması gerekmektedir. Sadece ev için değil işe yerinde ya da sınıfta da deprem çantasının olması gerekmektedir. Çantanın çok ağır olmaması için sadece gerekli eşyaların bulunması gereklidir. Hafif olması gerekmektedir. Acil bir durumda ulaşamayacağınız bir çanta sizi için faydalı olmamaktadır.

Genel olarak deprem çantası içindekiler kişinin 72 saat boyunca hayatta kalmasına yardımcı olacak şeyler olmalıdır. Bisküvi, konserveler ve en önemlisi sudur. 72 saat süre ile yetecek kadar su almanız gerekmektedir. Deprem çantasının içerisinde aynı zamanda ilk yardım çantasının yer alması gerekmektedir. Utku tulumu, çadır, düdük, battaniye, el feneri, yedek pil, telefon için kablosuz şarj aleti, ilaçlarınız, kağıt, kalem, önemli telefon numaraları ve para bulundurulmalıdır. Dezenfekten, tuvalet kağıdı ve ıslak mendil de olması gereken eşyalar arasında yer almaktadır.

Deprem Çantasının İçine Ne Koyulur?

Her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Deprem çantası enkaz altında kalma gibi durumlarda bizlere yardımcı olmaktadır. Hayatta kalabilmemiz, yardımın bize ulaşmasını sağlayacak eşyaları barındırması gerekmektedir. Deprem sonrasında yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmek ve hayatta kalma şansımızı arttırmak için alacağımız önlemler arasında deprem çantası kesinlikle olmalıdır. Çantanın aşırı ağır olmaması, kolay bir yerde bulundurulması dikkat edilen noktalar arasında yer almaktadır.

Deprem Sırasında Ne Yapmalıyız?

Yaşamın bir gerçeği olan deprem, bu zamana kadar birçok kez gerçekleşmiş ve pek çok kişinin ölmesine neden olmuştur. Deprem sırasında dayanıklı bir eşya ile yaşam üçgeni oluşturulmalı ve deprem çantası hemen alınmalıdır. Deprem sırasında asansör kesinlikle kullanılmamalıdır. Kaçabilecek durumdaysanız hemen dışarı çıkınız. Eğer ki binanın yıkılma tehlikesi varsa oldukça dikkatli olmalısınız. Yaşam üçgeni ve deprem çantası hayata tutunmanız yardımcı olan önlemlerdir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

İncir yaprağı; en az meyvesi kadar oldukça faydalı olan, bol miktarda lif barındıran ve kabızlık sorunları başta olmak üzere kan şekerini ve kan basıncı dengeleme, kas spazmını engelleme gibi pek çok yararlı etki meydana getiren bir bitkidir...

Telekinezi Nedir? Nasıl Yapılır? Gerçek Midir?

Telekinezi Nedir? Nasıl Yapılır? Gerçek Midir?

Telekinezi, birtakım maddelerin düşünce gücü ile hareket ettirilmesi olarak ifade edilmektedir...

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarı; meşe ağaçlarının diplerinde bulunan, toprağın yaklaşık olarak 15-20 cm altında yetişen ve Akdeniz bölgesinde yaygın bir şekilde bulunan bir mantar türüdür...

Sülük Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Sülük Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Sülük yağıi vücuttaki hastalıkların giderilmesi için kullanılan ve bunun yanı sıra pek çok faydası bulunan bir yağ türüdür...