yeniloji.com
Sağlık

Kamburluk Neden Olur? Kamburluk Ne Kadar Sürede Düzelir?

Henüz yorum yazılmadı
Kamburluk Neden Olur? Kamburluk Ne Kadar Sürede Düzelir?
Yeniloji 2301 görüntüleme

Kamburluk; omurgada meydana gelen öne doğru eğriliğin yaklaşık olarak 50 derece ya da daha fazla olması sonucunda omuzların yuvarlak ve çukurlaşması ile meydana gelen bir duruş bozukluğu hastalığıdır.

Kamburluk Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişide var olan kamburluk problemi vücut hem kötü bir görüntüye neden olur hem de ağrı meydana getirir. Kamburluk asıl olarak rahatsız edici bir hastalıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler dik durmada ve karşıya dik olarak bakmakta sorun yaşamaktadır. Kıyafetlerin üstte düzgün durmaması yine rahatsızlık veren durumlardan biridir. Kamburluğun birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Omurganın dış etkilere bağlı olarak normal yapısının bozulması ve fonksiyonlarını gerçekleştiremeyecek hale gelmesi kifoz rahatsızlığına sebebiyet verir.
  • Yaşa veya herhangi bir hastalığa bağlı olarak kemik erimesinin oluşması kamburluk meydana getirebilir.
  • Omurgada dışa etkenler nedeniyle meydana gelen kırıklar ya da çevresinde oluşan iltihaplar kamburluğa yol açar.
  • Tüberküloz hastalığı ve omurgada oluşan enfeksiyonlar kemik sağlığını olumsuz yönde etkiler ve duruş bozukluğuna yol açar.
  • İyi huylu ya da omurgayı etkileyen kanser ve tümör teşhisleri kifozun oluşum nedenleri arasındadır.
  • Ergenlik dönemindeki çocuklara omurganın ön tarafında bulunan büyüme çekirdeklerinin yeterinde gelişmemesi kemik gelişimini engeller ve kifoza neden olabilir.
  • Felçler kifoz hastalığının oluşumuna etki etmektedir.

Kifoz Ne Kadar Sürede Düzelir?

Kamburluk tedavisinde bazı yöntemler uygulanmaktadır. Öncelikle yoğun egzersiz programları ile bu hastalığın düzelmesi beklenmektedir. Eğer ki egzersizler eğriliğin düzelmesi konusunda yeterli olmuyorsa o zaman cerrahi bazı yöntemlere başvurulmaktadır. Bu neden kamburluğun düzelmesi konusunda kesin bir süre vermek doğru olmamaktadır. Bu süreler hastalığın boyutuna göre belirlenmektedir. 50 derece gibi olan eğimlerde egzersizler faydalı olurken 60 derecenin üzerinde çok fazla bir etki sağlamamaktadır. Tedavi süresinde ya da cerrahi işlemler sonrasında kamburluk önleyici dik duruş korsesi takmak kasların daha kısa süre içerisinde güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Uzmanlar genel olarak 6 haftalık bir süre boyunca takılmasını önermektedir.

Kamburluk Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Omurganın yan taraftan bakıldığı zaman öne doğru eğik durması ile anlaşılan bu duruş bozukluğu rahatsızlığı genel olarak büyüme çağındaki ergenlik dönemindeki çocuklarda ortaya çıkmaktadır. İlerleyen yaşlarda eğer ki belirli önleyici tedbirler alınmazsa da daha da ileri boyutlara taşınmaktadır. Kifozu önlemek için ilk belirtilerde egzersiz yapılabilir. Egzersiz programları bu hastalığı önemli ölçüde engelleyebilmektedir.

Kifoz Tedavisi, Ameliyatı ve Egzersizleri

Farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelen kamburluk derecesine göre tedavi edilmektedir. Omurga kemiğinin eğim derecesine göre ameliyat, egzersiz ya da korse seçenekleri uygulanmaktadır. Eğer ki kamburluk çok ileri derecedeyse o zamanda ameliyat gerekebilmektedir. Eğer ki egzersiz ve korse ile düzelecek boyuttaysa cerrahi müdahalelere gerek kalmadan hasta sağlığına kavuşabilmektedir. Kifoz tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenmektedir. Korseler aynı zamanda ameliyat sonrasında da bir süre kullanılabilmektedir.

Kamburluk Korsesi Ne İşe Yarar?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelen kamburluğu önlemek için kamburluk önleyici sırt korselerinden destek alınabilir. Omuzların daha dik durmasını sağlayan ve dik duruş bozukluğu gibi problemlerinde engellenmesine yardımcı olan bu korse modelleri ile hastalık ilerlemeden engelleme sağlanabilir. Kamburluk çok ilerlediğinde cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bunun oluşmaması için öncesinde tedbir almak önemlidir. Kamburluk korsesi aynı zamanda kasların eski fonksiyonlarını geri kazanması konusunda da etkilidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Anjelika Eriği Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Anjelika Eriği Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Anjelika eriği; erik meyvesinin en lezzetli türlerinden biridir...

OKB Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

OKB Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

OKB hastalığı; obsesif kompulsif bozukluk olarak isimlendirilen, obsesyon olarak tanımlanan sürekli tekrarlayan düşüncelerin oluşması ve buna bağlı olarak sürekli tekrarlayan davranışların karakterize edilmesi şeklinde tanımlanan bir hastalık çeşididir...

Kaçış Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Kaçış Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Kaçış sendromu; çok sık rastlanılan bir hastalık olmamasına rağmen son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz, üst üste ani şokların oluşmasına sebebiyet veren bir rahatsızlıktır...

Saçların Daha Hızlı uzaması İçin Ne Yapmalı?

Saçların Daha Hızlı uzaması İçin Ne Yapmalı?

Saçların hızlı uzaması için; saç köklerinin beslenmesine yardımcı olan doğal yöntemler uygulanmalı ve saçların kırılmalara karşı korunması gerekmektedir...