yeniloji.com
Sağlık

Köpek Memesi Hastalığı Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğal Çözümü Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Köpek Memesi Hastalığı Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır? Doğal Çözümü Nedir?
Yeniloji 2096 görüntüleme

Köpek memesi hastalığı; ter ve kıl bezlerinin bol olarak yer aldığı bölgelerde meydana gelen kötü kokulu, ağrılı, sıklıkla tekrarlayan, çıban ya da sivilce şeklinde meydana gelen yangısal özellikli bir rahatsızlıktır.

Köpek Memesi Hastalığı Ne Demek?

Koltukaltı, meme altı ve arası, kasık bölgesi, genital bölge, anüs ve kalça çevresinde görülen köpek memesi hastalığı, tedavi edilmediği zaman yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen bir rahatsızlıktır. Başlangıçta bir sivilce ya da çıban şeklinde ortaya çıkan bu oluşumlar zaman içerisinde daha ciddi bir boyut alır ve bölgesel olarak hareket kısıtlılığının oluşması gibi durumlara sebebiyet verir. Bir diğer ismi hidradenitis suppurativa olarak isimlendirilen bu rahatsızlık ağrılı ve iltihaplı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda daha sık görülen bu rahatsızlık yaşam kalitesinin düşmesine sebebiyet verebilmektedir.

Köpek memesi hastalığı, kıl ve ter bezlerinin bulunduğu yerlerde iltihaplı ve ağrılı olarak meydana gelen sivilce, çıban benzeri yapılardır.

Toplumun yaklaşık olarak %1'inde görülen köpek memesi hastalığı, insanların genel olarak en aktif olduğu çağlarda ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde daha çok koltukaltı, kalça ve kasık bölgesinde görülmektedir. Kadınlarda ise hastalığın görülme olasılığı erkeklere göre 3.5 kat daha fazladır. Kadınlarda koltuk altı, göğüs altı ya da arası ve genital bölge çevresinde çıkmaktadır. Son derece ağrılı ve sancılı olan bu oluşumlar, çıktığı bölgede fonksiyon bozukluğu meydana getirebilmektedir. Kişinin 1. derece yakınlarında bu hastalık varsa kendisinde görülme olasılığı artış göstermektedir.

Köpek Memesi Hastalığı Neden Olur?

Kesin nedeni bilinmeyen köpek memesi hastalığı, derideki kıl kökleri tıkandığı zaman meydana gelmektedir. Kalıtsal genlere, hormonlara bağışıklık sistemindeki problemlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Aşırı miktarda sigara kullanmak, çok kilolu olmak ve birtakım metabolik sendromlar bu hastalığın meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu hastalığın oluşum nedeni bir enfeksiyon ya da bakteri kaynaklı değildir. Bundan dolayı başkalarına bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir.

Farklı pek çok etkene bağlı olarak meydana gelen köpek memesi hastalığı, vücudun bir noktasını ya da farklı bölgelerini etkileyebilmektedir. Siyah lekelerin bulunduğu bölgeler, bezelye büyüklüğünde ağrılı topaklar bu lezyonların belirtileri arasında gösterilmektedir. Haftalarca hatta aylarca deri altında ağrılı olarak varlığını belli eden bu oluşumlar sonrasında daha da yaygın hale gelmektedir. Oldukça kötü kokulu irin şeklinde olan bu lezyonların iyileşmesi da oldukça zaman alabilmektedir.

Köpek Memesi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Semptomların giderilmesi ve komplikasyonların hafifletilmesi için ilaç, ameliyat gibi birtakım tedavi yöntemler uygulanmaktadır. Bazı durumlarda her ikisinden de yararlanılmaktadır. Köpek memesi hastalığı tedavisi kapsamında hasarlı dokuların cerrahi operasyonlar ile alınması gibi işlemler de yer almaktadır. Elektrocerrahi yöntemi ile dokuların korunmasına yönelik eksizyon uygulanabilmektedir. Hasar gören dokular cilt dokusunun korunması ile birlikte ortadan kaldırılmaktadır.

Köpek Memesi Hastalığının Doğal Çözümü

Genel olarak bu hastalık birtakım ilaçlar ile tedavi edilse de beslenme şekli ve yöntemi rahatsızlığın iyileştirilmesi konusunda oldukça önemlidir. Köpek memesi hastalığının doğal çözümü için bağışıklık sistemini destekleyen ve güçlendiren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Eğer bu rahatsızlığa sahipseniz doktora gitmeyi ve beslenmeye dikkat etmeyi unutmayınız, ihmal etmeyiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Ne Yapmalı? Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Ne Yapmalı? Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sinek ısırığı; cilt üzerinde kaşıntıya neden olan bir durumdur ve özellikle yaz aylarının yaklaşması ve havaların ısınması ile birlikte sıklıkla rastlanılmaktadır...

Çin Geveni Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Yorumlar

Çin Geveni Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Yorumlar

Çin geveni; son yıllarda çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan, ilaç kullanmak yerine alternatif tıptan yararlanmak isteyenlerin tercihi olan, baklagiller familyasına ait olan ve meyveleri bezelye tanesi büyüklüğünde olan bir bitki türüdür...

Prostat Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan prostat; mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yer alan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir...

Sei Jung Zayıflama Yöntemi Nedir? Yorumları ve Fiyatı

Sei Jung Zayıflama Yöntemi Nedir? Yorumları ve Fiyatı

Sei jung zayıflama yöntemi; iştahı kontrol altına alarak sık sık tüketilen ve bağımlılık haline gelen yiyeceklerden uzak durmak için uygulanan, sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan bir tekniktir...