yeniloji.com
Sağlık

Polen Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Arı Poleni Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Polen Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Arı Poleni Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 83 görüntüleme

Polen; anzer yaylası gibi pek çok doğal ortamda bulunan çeşitli çiçeklerin polenlerinden elde edilen ve herhangi bir şekilde katkı maddesi içermeyen vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bir besindir.

Polen nedir, Ne Demek?

Bal arıları tarafından çeşitli çiçek türlerinden toplanan arı poleni, yüksek miktarda vitamin barındıran ve bunun yanında proteini, yağ, karbonhidrat ve antioksidan olmak üzere 250 biyolojik madde içeren bir besindir. Bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan arı polenleri çok eski zamanlardan günümüze değin kullanılan besleyiciliği oldukça yüksek olan bir besindir. Anzer yaylası gibi doğal yaylalardaki çiçeklerden elde edilen polenler, hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getirmek için kullanılmaktadır.

Virüslerden ve virüslere bağlı olarak meydana gelen bağışıklığı güçsüzleştirerek hastalık oluşumuna sebep olan bakterilerden koruyan arı polenleri aynı zamanda vücudun direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır. Performans arttırıcı ve güç verici özelliği bulunan polenler, 22 amino asit, 27 madensel tuz, karbonhidrat ve ferment barındırmaktadır. Bunların yanı sıra içerisinde silisyum, kalsiyum, sodyum, çinko, alüminyum bileşenlerini ve A, B, D, C, H, E, P vitaminlerini içermektedir. İnsan sağlığı açısından oldukça önemli olan polenler, arılar tarafından yapılmaktadır. Arıların yok olmasına bağlı olarak polenlerin yok olması demek insan hayatının sonunun geleceğine işarettir. Çünkü polenlerin yapay olarak üretilmesi mümkün değildir. Kas yapısının güçlenmesine yardımcı olan polenler aynı zamanda vücut direncinin artmasına da destek olmaktadır.

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta tüketilebilen polenlerin pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bu etki sayesinde kalp sağlığının korunmasına katkı sağlar.
  • Vücuttaki kötü bakterilerin ölmesini sağlar ve arındırıcı etki meydana getirir.
  • Enfeksiyon oluşumunu önler ve aynı zamanda yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Menopoz belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur ve bu dönemde ortaya çıkan ateş basması gibi durumların giderilmesini sağlar.
  • Karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.
  • Antioksidan açısından oldukça zengindir. Bu etkisi sayesinde tip2 diyabet ve kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu etki sunar.
  • Anti inflamatuar etkisi bulunmaktadır.
  • İştahın açılmasına ve dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda vücuda enerji vermektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan polenler aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına da destek olmaktadır. Bu etkiler ile birlikte cilt sağlığını korumaya destek olur. Virüslere karşı bağışıklığın güçlenmesine destek olan arı poleni pek çok kişi tarafından son zamanlarda yoğun olarak tercih edilmektedir.

Polen Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Tek başına tüketilebilen polenler bazı besinler ile birlikte de kullanılabilmektedir. Çoğunlukla yoğurt ile birlikte tüketilmektedir. 1 kase yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı miktarında polen katıp karıştırıp tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketilmesi mide rahatsızlıklarının engellenmesine yardımcı olur. Bu tarifin yanı sıra süt ile de tüketilebilmektedir.1 bardak sütün içerisine 1 çay kaşığı kadar polen atabilir ve bu şekilde tüketebilirsiniz.

Polen Fiyatı Ne Kadar?

Doğal olarak satılan pek çok polen bulunmaktadır. Oldukça uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz arı poleni fiyatları içeriğine göre değişmektedir. Virüslere ve hastalıklara karşı bağışıklığın güçlenmesi için tercih edilen polenleri sizler de günlük hayatta tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapanlar

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapanlar

Evde cilt bakımı yapmak, kendi ortamımızda, kendimize zaman ayırdığımız bizi rahatlatıcı en güzel aktivitelerden biridir...

Yeni Bir İlişkiye Nasıl Başlanır? Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yeni Bir İlişkiye Nasıl Başlanır? Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir ilişkinin bitmesi, aslında yeni bir ilişkinin başlamasının habercisi olduğu için yeni ilişkilere başlamak aslında beklendiği kadar kolay bir aşama değildir...

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan kilo verebilmek için metabolizma hızının yükselmesini sağlamak, dengeli ve düzenli beslenme düzenine geçmek, bunun yanı sıra spor ve egzersiz yapmak gerekmektedir...

Çubuk Tarçın Suyu ve Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çubuk Tarçın Suyu ve Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın; Güney ve Güneydoğu Asya'da yetişen defnegiller familyasından olan yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür...