yeniloji.com
Sağlık

Yulaf Samanı Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Demlenir?

Henüz yorum yazılmadı
Yulaf Samanı Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Demlenir?
Yeniloji 41 görüntüleme

Yulaf samanı çayı; vitiligo hastalığının tedavi edilmesinde etkili olan, kemik erimesinin giderilmesine yardımcı olan bitkisel içerikli bir şifa kaynağıdır.

Yulaf Samanı Çayı Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan yulaf samanı çayı; protein, B1 vitamini, B2 vitamini, D ve E vitamini, karoten, nişasta ve yağ gibi bileşenler açısından zengin olan aynı zamanda potasyum, magnezyum, demir gibi mineralleri içeren bir içecektir. Et ve süt ürünlerinden alınabilecek pek çok vitamin aynı zamanda bu bitki çayından da karşılanabilmektedir. Yulaf samanı çayı faydalarına bakacak olursak eğer;

 • Sinir sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Rahatlama ve sakinleşme etkisi meydana getiren yulaf samanı çayı, aynı zamanda fiziksel gerginliğin giderilmesine de etki sağlar.
 • Cilt problemleri için faydalıdır. Çay demlenip soğuduktan sonra tonik şeklinde cilde uygulanırsa eğer, cilt üzerinde olumlu etkiler meydana getirmektedir.
 • Östrojen artmasını sağlar ve böylece kadınlar hormonal denge meydana getirir.
 • Sakinleştirici etkisi sayesinde panik atak, depresyon gibi psikolojik ve sinirsel hastalıkların tedavisinde olumlu etkiler meydana getirmektedir.
 • Kemiklerin güçsüzleşmesini önlerken aynı zamanda kemik erimesine yakalanma olasılığını düşürür.
 • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bilinçsiz kullanıldığında ise böbreklerin zorlanmasına neden olur. Bundan ötürü kontrollü ve bilinçli bir kullanım sağlanmalıdır.
 • Sağlık açısından faydalı olan yulaf samanı çayı vitiligo hastalığına karşı da etkilidir. Tedavide yardımcı içeriği ile ön plana çıkmaktadır.
 • Vücuttaki ödemin atılmasını sağlayan bu doğal içerikli çay, şişkinliği gidermektedir.
 • Vücuda fiziksel açıdan güç sağlar ve zinde kalmaya yardımcı olur. Fakat gereğinden fazla içilirse zararlı olacaktır.
 • Adet döneminin düzenlenmesine destek olur.
 • İştah artırıcı etkisi bulunmaktadır. 2 bardak kadar çay içilirse iştah üzerinde olumlu etkiler meydana getirmektedir.
 • Yulaf samanı çayı koah için faydalıdır. Koah hastaları düzenli bir şekilde tüketirse eğer, hastalığın semptomlarının azalmasına yardımcı olur.

Genel anlamda sağlık açısından birçok yararı bulunan yulaf samanı çayı, hem ruhsal hem de fiziksel anlamda kişiye sağlık vermektedir. Yapısında zengin mineraller barındıran bu doğal çay, düzenli olarak tüketilirse eğer faydalı etkiler meydana getirmektedir.

Yulaf Samanı Çayı Neye İyi Gelir?

Vücuda dinçlik etkisi sağlayan yulaf samanı çayı sağlık açısından faydalarının olmasının yanında aynı zamanda zayıflatma etkisi de meydana getirmektedir. Bağırsakların daha hızlı çalışmasını destekler. Bu özelliği ile yağ yakımını da hızlandırır. bu şekilde ideal kiloya ulaşmayı sağlamaktadır.

Enfeksiyon temizleyici özelliği bulunan yulaf samanı çayı, idrar yolu enfeksiyonundan arınmaya yardımcı olur. Eğer 7 gün düzenli kullanılırsa etkisini görebilirsiniz. Bununla birlikte tırnak kırılmasının önlenmesine destek olur. Tırnak mantarı gibi rahatsızlıklara da engel olur. Yani genel anlamda yulaf samanı çayı vücuda pek çok açıdan fayda sağlamaktadır.

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Demlenir?

Evde yulaf samanı çayı hazırlamak için size bir tarif verecek olursak eğer;

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yulaf samanı
 • 500 ml sıcak su

Tarifi: 1 yemek kaşığı kadar yulaf samanını 500 ml. kadar suya ekleyiniz. 8 dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Çayın ilk sıcaklığı geçtikten sonra içebilirsiniz. Günde 2 fincan kadar içilmesi yeterli olacaktır.

Bu doğal içerikli bitki çayını içtiğinizde gün içerisinde çok fazla idrara çıkabilirsiniz. Bunu engellemek için çayı içtiğiniz günlerde bol miktarda su tüketiniz. Glutene karşı hassasiyetiniz varsa eğer, tüketmeyiniz. Aksi durumda midenize zarar verebilir.

Yulaf Samanı Çayının Zararları Nelerdir?

Gereğinden fazla tüketilen yulaf samanı çayı baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, düzensiz kalp atışı, kusma, ishal ve iştah kaybı meydana getirebilir. Çayı içerken herhangi bir yan etki meydana geliyorsa tüketmeyiniz. Eğer alerjiniz varsa, solunum zorluğu, döküntü, kaşıntı ya da şişme gibi reaksiyonlar meydana getirebilir. Bu tarz etkiler yaşamamak için yulaf samanı çayı nasıl kullanılır sorusuna doğru cevaplar bulmalı ve bilinçli tüketim sağlamalısınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Bamya, dünyanın farklı yerlerinde yetişen, çiğ hali ile tüketilmeyen gıdalar arasında yer alan, lif açısından oldukça zengin ve bağırsaklar doğal ilaç olarak betimlenen bir sebze çeşididir...

Mistik Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Mistik Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Mistik çayı; yaklaşık olarak 5000 yıllık geçmişi olan, şifa çayı olarak bilinen ve pek çok ülkede kullanılan, birden fazla baharat çeşidinin bir araya getirilip karıştırılması ile elde edilen doğal bir çaydır...

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Kadınlarda saç dökülmesi tiplerinin çeşitli olması gibi çözümleri de birbirinden farklıdır...

Hanta Virüsü Nedir? Bulaşıcı mı? Belirtileri Nelerdir?

Hanta Virüsü Nedir? Bulaşıcı mı? Belirtileri Nelerdir?

Hanta virüsü; farelerden tarafından enfekte olan, ateşli hastalıklara yol açan, tek sarmallı bir RNA virüsüdür...