yeniloji.com
Sağlık

Arı Sokmasının Faydaları Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Arı Sokmasının Faydaları Nelerdir? Ne İyi Gelir?
Yeniloji 2172 görüntüleme

Arı sokması can yakıcı bir durum olsa da iğnesinin vücuda sağlamış olduğu birtakım faydalar olabilmektedir.

Arı Sokmasının Faydaları Nelerdir?

Ürettikleri bal sayesinde doğanın mucizesi olan arı soktuğu zaman can yaksa da faydalı olabilen hayvandır. Arı sokması hakkında yapılan bir sürü araştırma kapmasında sokmanın getirdiği sıvı zehrin eklem iltihabına iyi geldiği söylenmektedir. Bu konu ile ilgili Brezilya'da bulunan Sao Paulo Üniversitesinde yapılan bir araştırma arının verdiği zehrin zararlı iltihapları kontrol ettiğini ortaya çıkarmıştır. Bahsi geçen zehrin vücuttaki iltihabı düzenlemekte olan hormonları arttıran molekülleri içerdiği kaydedilmiştir. Çoğu uzman arının getirdiği zehrin eklem iltihabının yol açtığı ağrılara çare olması için yeni tedavi teknikleri geliştirildiği belirtilmiştir.

Arı sokması durumu meydana geldiğinde ilk yapılması gereken iğnenin çıkartılmasıdır.

Arı sokması yaşanan alana amonyak damlatılabilir ve bu şekilde ağrı azalır. Zehrin alınmasını sağlayan bu uygulamanın doğru şekilde uygulanması gerekir. Bunun yanında zehrin alınmasının sağlayan lavanta yağı, kullanılabilir. Bölgeye bir ile iki damla lavanta yağı damlatılarak sürülür.

Arı Sokması Nasıl Geçer?

İlk olarak arı iğnesi hijyeni sağlanmış olan cımbızla alınır. Hali hazırda cımbız yok ise sert cisim aracılığıyla iğne çıkarılmaktadır. Arıların çoğu soktuğu alanda iğne bırakmaktadır. Zehir ise iki ila üç dakika içerisinde deriye boşalmaktadır. Hızlı bir şekilde iğne alınır ve bu şekilde acı, şişlik ve kızarıklık giderilmiş olur. Arının soktuğu alanın kurcalanmaması gerekir. Kurcalanması halinde zehir yayılır. Yaranın sabunlu suyla temizlenmesi önemlidir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı sokan alanın şişmesinin engellenmesi ve alerjik reaksiyonun önüne geçilmesi için buz kompresi yapılır. Buz uygulamasının direkt bir şekilde değil temiz bir beze sarılması ve bu şekilde uygulanması önerilir. Buz cilde direkt olarak temas ettiği zaman bazı yanıkların ortaya çıkmasına yol açar. Arı sokdtuğunda bal ilgili bölgeye sürüldüğü zaman zehir alınır ve uyuşturma etkisinden dolayı acı hafifletilir. Bir başka yöntem olarak maydanoz önerilebilir. Maydanoz kıyılır ve ilgili alana sürülür, bu sayede ağrı hafifler.

İltihaplı yara durumu olduğunda ise sarımsak ve soğan uygulamasına başvurulmaktadır. İltihap söktürme özelliği olan bu besinler arı sokan alandaki zehri alır. Soğanın uygulanması için bir tane soğan ikiye kesilmekte ve iç kısımları yaralı alana sürülmektedir. Diğer uygulamada da sarımsak ezilir ve alana sürülür. Ayrıca karbonatla suyun karıştırılması da acıyı azaltmaktadır. Hazırlanan karışım deriye sürülür.

Arı Soktuğu Zaman Ne Yapılır?

Sabun ve bol su ile yıkanan alan rahatlar. Son derece doğal olan bu uygulamayı sağlamak mantıklıdır. Ağrıyı dindirme özelliği olan sarımsak iyice ezilerek sürülebilir. Zehri yok etme özelliği olan lavanta yağı da bu sorun için kullanılan bir uygulamadır. Arı sokması yaşanan alan kritik bir yer ise tehlikeli sonuçlar oluşabilmektedir. Özellikle kişinin alerjisinin olması sonuçları olumsuz bir noktaya götürür. Sokma karşısında kızarma, şişme ve acı oluşabilmektedir. Bu reaksiyonlar haricinde nadir görülen baş dönmesi, kusma, nefes alma zorluğu ve bulantı gibi etkenler ortaya çıkabilir. Bunların olması halinde hemen doktora gidilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Göz kaşıntısı; hava kirliliği gibi dış etmenlere bağlı olarak ya da alerjik, mikrobik birtakım unsurlara dayalı olarak karşımıza çıkabilen bir göz problemidir...

Akciğer Temizleyen Gıdalar ve Kürler Nelerdir?

Akciğer Temizleyen Gıdalar ve Kürler Nelerdir?

Hava kirliliği ve sigara tüketimi akciğerlerin içerisine zehirli maddelerin dolmasına sebep olurken kullanılacak olan gıdalar ve hazırlanacak olan kürler ile birlikte bu zehirli maddelerin vücuttan atılması ve akciğerin temizlenmesi mümkün olmaktadır...

Gün Gün Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Gün Gün Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan ve pek çok insanın ölümüne neden olan korona virüsü, vücuda bulaştıktan sonra kuluçka dönemini tamamlayıp birtakım belirtiler ile kendini göstermektedir...

Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Barut ağacı kabuğu; doğru şekilde tüketildiği zamna sağlık açısından birçok faydası bulunan, taze tüketildiğinde ise zehirli etkileri olan, genel olarak çay şeklinde tüketilen bir bitkidir...