yeniloji.com
Sağlık

Eklem Yangısı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Eklem Yangısı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1912 görüntüleme

Eklem yangısı çok sayıda insanda görülürken yaşlılık ile tetiklenen ciddi bir rahatsızlıktır. Bu sebeple de tedavisinin en kısa sürede uygulanmaya başlaması gerekir.

Eklem Yangısı Nedir, Ne Demek?

Yangı kelimesine insanlar çok fazla aşina olmadıkları için bu rahatsızlığı farklı bir hastalık olarak görebilirler. Ancak yangı, iltihabın halk dilindeki kullanımıdır ve günümüzde çok fazla tercih edilen bir kelime değildir. İltihaplanmalar, vücudun her yerinde olabildiği gibi eklemlerde de yer alabilir. Bu da eklem iltihabı ya da eklem yangısı olarak isimlendirilmektedir.

Eklem iltihabı, birçok organa zarar verebilen ve vücutta pek çok hasara yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Vücut, sürekli olarak dış etmenlerin etkisinde kalır ve bunlara belirli düzeyde tepkiler verir. Herhangi bir sebeple vücudun dayanabileceği seviyenin üzerinde bir etmen ortaya çıkmışsa deride bozulmalar meydana gelir ve bu bozulmalar iltihap ya da yangı olarak isimlendirilmektedir.

Eklem İltihabı Neden Olur?

Eklem iltihabı, insan vücudunda eklemleri hedef alan ve eklemlerin uç kısımlarında bulunan kıkırdak dokulara saldıran bir hastalıktır. Birçok farklı sebebi olabilirken genelde insanlarda yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkar. Birçok eklem rahatsızlığı gibi eklem yangısı da kadınlarda daha sık görülmektedir. Erkeklerde de görülebilen bir hastalık olsa da kadınlardaki kadar sık değildir. Genel olarak 45 yaşından sonra ortaya çıkar ve tedavisi için adımlar atılmazsa ciddi ağrılar ve şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Eklemlerin zorlanması genel olarak bu hastalığa sebep olduğundan aşırı kilolar eklem iltihabını tetikleyen etmenlerden birisidir.

Eklem Yangısı Nasıl Tedavi Edilir?

Eklem yangısı tedavisi yapılırken teşhis çok büyük önem arz eder. İnsanlarda yer alan bu rahatsızlığında kronik olup olmadığının belirlenmesi çok büyük bir önem taşırken tedavi de bu detaya göre değişiklik gösterecektir. İnsanlarda bu rahatsızlığın ne düzeyde olduğu da tedavideki işleyişi etkilemektedir. Bu sebeple erken teşhisin önemli olduğu bu rahatsızlıkta belirtileri vücudunda görmeye başlayan kişilerin hemen doktora gözükmesi gerekir. Genel olarak devamlı ağrılar, kızarmalar ya da şişlikler bu rahatsızlığın en önemli belirtileri olarak gösterilir.

Eklem İltihabı İlaç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktora gidildiğinde hastalığı ilk aşamada yakalayabilmiş olan kişilere ilaç tedavisi uygulanır. İlk etapta ilaç tedavisi şişkinliğin ve kızarıklığın giderilmesi ve böylece insanların sosyal açıdan sorun yaşamamasını öngörmektedir. Bunun sonrasında eklemlerin güçlenmesi ve bu sorunun tekrarlanmaması için insanların düzenli olarak ilaç kullanması gerekecektir. Bu rahatsızlık ilerlemiş düzeylerdeyse yalnızca ilaç tedavisi yeterli olmazken yanında fizik tedavi işlemi de uygulanmalıdır. Devlet hastanelerinin çoğunda fizik tedavi bölümü bulunurken özel olarak fizik, tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde de bu hizmet alınabilmektedir.

Eklem İltihabı Ameliyatı Nasıl Olur?

Eğer tedavi yöntemleri çare olmamışsa ya da ilk etapta hastalık yakalandığında çok ileri bir seviyede ise ameliyat da çözüm seçenekleri arasında yer alır. Genelde eklem iltihabı ameliyatı için lokal anestezi tercih edilirken hastaların bu eklemlerini kullanmayacak hale geldiklerinde bu yönteme başvurmak olağan bir durumdur. Aksi halde ilaç ve fizik tedavi yöntemleri hastalar için en doğru seçene olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sonbahar meyvelerinden biri olan ayvanın da çekirdeklerinin toplanarak cilt güzelliğinde ve cilt bakımında oldukça büyük etkisi bulunmaktadır...

Rahim Sarkması Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim Sarkması Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim, doğum yapmamış olan kadınlarda 5-6 cm arası kadar büyükken, doğum yapmış olan kadınlarda ise 6-7 cm kadardır...

Şeker Tüketimi Zararları Nelerdir? Nasıl Olmalı? Nasıl Azaltılır?

Şeker Tüketimi Zararları Nelerdir? Nasıl Olmalı? Nasıl Azaltılır?

Şeker tüketimi; vücutta bağımlılık meydana getirerek pek çok sağlık problemi meydana getiren bir maddedir...

Antioksidan Nedir? Antioksidan Meyveler ve Besinler

Antioksidan Nedir? Antioksidan Meyveler ve Besinler

Serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlayan antioksidan kimyasal bir madde olarak bilinmektedir...