yeniloji.com
Sağlık

Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir? Ne Zaman Yapılır? Kaç Doz Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir? Ne Zaman Yapılır? Kaç Doz Yapılır?
Yeniloji 211 görüntüleme

Kuduz aşısı; hasta hayvanların ısırması ile bulaşan beyinde iltihap sorununa neden olarak ölüm gibi sonuçlar meydana getirebilen virüs kaynaklı bir hastalığın engellenmesi için uygulanan aşıdır.

Kuduz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Kuduz virüsü; enfekte olmuş hayvanların vücutta herhangi bir bölgeyi ısırması, tırmalaması, hayvanın salyalarının insan vücudundaki açık yaraya ya da göz, ağız, burun teması sonrasında insanlara geçebilen bir bakteri türüdür. Kuduz aşısı, bu virüsün vücuda enfekte olması sonrasında meydana gelebilecek beyin iltihabının engellenmesi için yapılan bir aşıdır. Yani kudur virüsünden korunmak ve aynı zamanda kuduz sonrasında gelişen hastalıkların engellenmesini sağlamak için yapılmaktadır.

Kuduz aşısı hayvan ısırması ya da tırmalaması durumunda oldukça gerekli olmasına rağmen birtakım yan etkileri olabilmektedir. alerjik reaksiyonlar meydana getirebilmektedir. genel olarak ciddi reaksiyonlar görülmese bile, aşının yapıldığı bölgede hafif şişlik, ağrı, kabartı ve kaşıntı meydana gelebilir. Bazı kişilerde kas ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesi belirtileri görülebilir. Kuduz aşısı acıtır mı diye baktığımızda böyle etkiler görülebilir. Genel olarak komplikasyonlar 48 saat içerisinde geçmektedir. hafif belirtiler yanı sıra şiddetli komplikasyonlar da meydana gelebilir. Yüksek ateş, kurdeşen döküntüler ve eklem ağrıları görülebilir. Nefes darlığı, kalpte çarpıntı, halsizlik ve güçsüzlük oluşabilir.

Kuduz Aşısı Ne Zaman Yapılır? Kaç Doz Yapılır?

Eğer kuduz hastalığı olan bir hayvan tarafında ısırılma durumu gerçekleşmişse kuduz aşısının ilk dozu, ısırılma sonrasında aynı gün içerisinde yapılır. İlk dozun verildiği günden sonra 3. ve 7. günlerde birer doz, 14. ve 28. günler arasında bir doz daha uygulanır. Kuduz aşısı kaç doz yapılır diye baktığımızda aşıların toplamı 4 dozdan oluşmaktadır. Daha önce böyle bir durumdan dolayı kuduz aşısı olmuş olan kişiler için doz aynı değildir. Isırmanın ardından ilk doz yapılır. Sonrasında ise 3. gün ikinci doz yapılır. -Kuduz aşı kaç gün gecikebilir diye baktığımızda ısırılma ya da kuduz hayvanla enfekte sonrasında aynı gün içerisinde yapılmalıdır. Kuduz aşısı göbekten mi yapılır diye soruyorsanız koldan vurulduğunu belirtebiliriz. Omuz bölgesindeki kasa yapılmaktadır.

Tam Doz Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Sokakta bir kedi tarafından tırmalanma ya da köpek tarafından ısırılma durumuna maruz kaldıysanız eğer, mutlaka aynı gün içerisinde kuduz aşısı olmanız gerekmektedir. Kuduz aşısı kaç yıl korur diye bakacak olursak ortalama 2 yıl kadar koruyuculuğu bulunmaktadır. Tam doz aşı olunduğu zaman eğer ki tekrar bölye bir durum yaşanırsa bu sefer farklı doz uygulaması yapılmaktadır.

Kuduz Aşısı Nerede Yapılır?

Diğer tüm aşılar gibi kuduz aşısı da hastane ve aşı merkezlerinde yapılmaktadır. Eğer hayvanlara yapılacaksa veteriner klinikleri ya da aşı uygulama merkezleri tercih edilebilmektedir. Kuduz aşısı acilde yapılır mı diye baktığımızda hastanelerin bu bölümlerinde de vurulmaktadır. Bununla birlikte ailer hekimleri ve sağlık ocakları da bu aşıyı yapabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
MS Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

MS Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

MS hastalığı, bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluk sonucunda beyinde ve omurilikte iletkenlik sağlayan sinirlerin etrafındaki koruyucu yerlerde plakların oluşması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır...

Kurt Üzümü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Kurt Üzümü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Kurt üzümü; süper meyve olarak bahsedilen, goji berry ismi ile de aşina olduğumuz, C vitamini açısından oldukça zengin olan bir meyve türüdür...

Yağ Yakıcı Şeyler Nelerdir? Kür, İçecekler ve Besinler

Yağ Yakıcı Şeyler Nelerdir? Kür, İçecekler ve Besinler

Kilo vermeyi hızlandırmak amacı ile tüketeceğiniz yağ yakıcı şeyler, daha kısa süre içerisinde etkili zayıflama sağlamaktadır...

Genital Bölge Beyazlatmak İçin Ne Yapmalı?

Genital Bölge Beyazlatmak İçin Ne Yapmalı?

Genital bölge beyazlatmak için; buradaki ölü derilerin arındırılmasını sağlayacak doğal yöntemlerin uygulanması oldukça etkili sonuçlar elde etmeyi sağlayacaktır...