yeniloji.com
Beslenme

Greyfurtun Faydaları, Zararları ve Kalorisi Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri

Henüz yorum yazılmadı
Greyfurtun Faydaları, Zararları ve Kalorisi Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri
Yeniloji 2240 görüntüleme

Portakaldan biraz daha büyük ebatlara sahip olan greyfurt biraz daha acımsı ve hafif ekşimsi bir tada sahiptir.

Greyfurt Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Hem görünü açısından hem de insan vücuduna faydaları açısından greyfurt muhteşem bir meyve olarak nitelendirilebilir. Tadının biraz acı olması sebebiyle geçmiş yıllarda çok fazla değeri bilinemeyen bu mucize meyve, günümüzde birçok beslenme uzmanının vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır.

Greyfurt, yaprak dökmeyen bir meyve türüdür ve görüntü olarak portakalı andırsa da tat olarak daha farklıdır.

Gün içerisinde ihtiyaç duyulan ancak alınmakta zorluk yaşanan vitamin ve minerallerin büyük bir kısmı greyfurt içerisinde bulunmaktadır. İlk olarak Batı Hint adalarında yetişen bu ürün sonrasında farklı ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde Çin ve Amerika Birleşik Devletleri greyfurt üretiminde ilk sırada yer almaktadır.

Greyfurt Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Greyfurtun insan vücudu için en önemli faydası birçok farklı hastalığa karşı vücuda direnç kazandırmasıdır. Özellikle kış aylarında düzenli bir biçimde kullanıldığında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücudu korumaktadır. Diş sağlığına da faydası bulunan greyfurt, özellikle diş eti kanaması problemine karşı en doğru ürünlerden birisidir. Diş eti kanaması olan kişilerin 2 adet greyfurt tüketimi ile bu sorundan kurtulmaları mümkün olabilmektedir. Bunların yanı sıra prostat kanseri gibi çok ciddi hastalıklara karşı da etkilidir. Bu hastalığı tek başına tedavi edemese de tedavi sürecinde yardımcı ürünler arasında yer alır. Öncesinde de bu hastalığa karşı koruma sağlayabilen gıdalar arasında yer almaktadır.

Greyfurtun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Vücut için çok faydalı bir ürün olsa da greyfurtu yanlış tüketen ya da ekstra rahatsızlıkları olan kişiler için zararları ortaya çıkabilmektedir. Asit oranı son derece yüksek bir ürün olduğundan mide rahatsızlığı olan kişiler için oldukça zorlayıcı bir ürün olmaktadır. Mide ekşimesi ve karın ağrısı gibi sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. İlaçlar ile birlikte çok yüksek oranda etkileşime girebildiğinden ilaç kullanan kişilerin kesinlikle kullanmaması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde yapılan araştırmaların bazılarında greyfurt tüketiminin kadınlara meme kanseri riskini arttırdığı görülmüştür. Bu sebeple yüksek oranda kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Greyfurt Kalorisi Ne Kadar?

Tadını acı ya da ekşi bulunan kişiler çok büyük miktarlarda greyfurt tüketmezler. Ancak diyet listelerinde sıklıkla yer verilen bir ürün olduğundan insanlar düzenli olarak tüketebilir. Küçük ebatlarda 200 gram gelen bir greyfurtun kalorisi 100 kcal. seviyesinde olmaktadır. Orta büyüklükteki bir ürün için bu değer 150'ye çıkarken büyük ürünler için 200 kcal. ortaya çıkmaktadır. Bu değerlerin çok düşük olduğu ya da rahatlıkla kullanılabileceğinin söylenmesi zordur. Diyetlerde yer verilmesi sürece destek verir ancak kontrollü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Mucizevi meyveler arasında yer alan greyfurt insana vücudu için çok sayıda fayda sağlamasının yanında yanlış kullanımda zararlarını kısa süre içerisinde göstermeye başlayabilir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Deniz Patlıcanı Nedir? Kilosu ve Fiyatı Ne Kadar?

Deniz Patlıcanı Nedir? Kilosu ve Fiyatı Ne Kadar?

Denizlerin kıyıya yakın bölgelerinde yetişen ve şekliyle birlikte patlıcana benzeyen ürün, deniz patlıcanı ya da deniz hıyarı olarak isimlendirilmektedir...

Karatay Diyeti Nedir? Ayda Kaç Kilo Verilir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Karatay Diyeti Nedir? Ayda Kaç Kilo Verilir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Karatay diyeti; içerisinde şekere, ekmeğe yer vermeyen ve kısa süre içerisinde zayıflama sağlamaya destek olan bir beslenme programıdır...