yeniloji.com
Sağlık

Kambur Duruş Nasıl Düzeltilir? Korse ile Duruş Düzeltme

Henüz yorum yazılmadı
Kambur Duruş Nasıl Düzeltilir? Korse ile Duruş Düzeltme
Yeniloji 657 görüntüleme

Omurgada meydana gelen eğiklik nedeniyle ortaya çıkan kambur duruş, doğru duruş alışkanlığı ve kamburluk önleyici dik duruş korseleri ile düzeltilebilmektedir.

Kambur Duruş Nasıl DÜZeltilir?

Genellikle ergenlik dönemlerinde meydana gelen kambur duruş omuzların öne doğru çökmesi ve omurganın eğil durması sonucunda oluşmaktadır. Bu duruş bozukluğu olarak da açıklanabilmektedir. Duruş bozuklukları zaman içerisinde kamburluğun oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Kamburluk hem görünüşü etkiler hem de sırtta oluşan ağrılar nedeniyle kişinin kendini huzursuz hissetmesine neden olur. Aynı zamanda bu rahatsızlık rahat hareket etmeyi de engellemektedir. Bu günlük hayatta hareket kısıtlamasının oluşmasına neden olur.

Kamburluk eğer ki ileri derece de değilse bazı egzersizler ve korse kullanımı ile düzelebilmektedir. Fakat ileri derecelerde rahatsızlıklar ancak cerrahi müdahale ile düzelebilmektedir. Kamburluk derecesi yaklaşık olarak 50 olduğunda veya geçtiğinde ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Korse ile Duruş DÜZeltme

Dik duruş korseleri kamburluğu önlemeye ve kişinin duruşunda düzelme oluşmasına yardımcı olmaktadır. Duruş bozuklukları için en etkili yollardan biri korse kullanımıdır. Kamburluk önleyici sırt korsesi olarak da bilinen bu aparatlar sırt bölgesini tamamen kavrayarak omuz, bel ve sırt dengesinin oluşmasını ve korunmasını hedeflemektedir. Omuzların öne doğru çökmesini engelleyerek sırttan hafif geride olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda omurganın dik durmasını ve bel bölgesinin hafif bir şekilde önde olmasını sağlamaktadır.

Duruş düzelten korseler, kişinin olması gereken sağlıklı duruş pozisyonuna geçmesini sağlamaktadır. Bu korseler ayarlanabilir özellikte olduğundan sıkılaştırılıp gevşetilebilmektedir. Aynı zamanda bel bölgesini sardığından daha fit durmaya destek olmaktadır. dik durmak boyun olduğundan daha uzun olmasını sağladığından bu korseler boyunuzun daha uzun gözükmesini sağlamaktadır.

Kifoz ÖNleyici Egzersizler ve YÖNtemler

Omurganın öne doğru eğilmesi ve kemiğin çıkıntı haline gelmesi ile meydana gelen kifoz, asıl olarak önlenebilir ve tedavi edilebilir bir duruş bozukluğudur. Kamburluk gibi duruş bozuklukları doğuştan meydana gelebileceği gibi aynı zamanda bir kaza sonucu ya da bir hastalık sonucu da oluşabilmektedir. Daha çok eğik durmaya yönelik olarak omurganın yanlış bir şekil alması ile meydana gelmektedir.

Kamburluğun ilerlemeden engellenmesi için basit egzersiz yöntemleri uygulanmaktadır. Omurganın düzelmesini, omuzların geriye doğru alınması için geliştirilen bu egzersizler duruş bozukluğunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Yoga bu egzersizlerden biridir. Bunun yanında kamburluk önleyici manyetik sırt korseleri de bu konuda etkili olmaktadır. Hem sırt ağrılarının azalması hem de omurganın düzelmesi için etkili olmaktadır.

Kamburluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde kifoz olarak adlandırılan omurga eğriliğinin sonucu olan kamburluk egzersizler, korse kullanımı ya da cerrahi ameliyatlar ile düzeltilmektedir. Burada önemli olan hastalığın ilerleme durumudur. Eğer ki kamburluk çok ilerlemişse korse kullanmak doğru bir fikir olmayabilir. Bu rahatsızlık ileri bir boyut aldığında egzersizleri uygulamak da zor olacaktır. Bu nedenle ameliyat gerekebilir. Ameliyat sonrasında kasların eski güçlü haline dönebilmesi için korse kullanımı önerilmektedir. Eğer ki ileri derecede bir kambur duruş söz konusu değilse doğru egzersizler ve günde 1-2 saat dik duruş korsesi kullanımı ile düzelme sağlanabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

İncir yaprağı; en az meyvesi kadar oldukça faydalı olan, bol miktarda lif barındıran ve kabızlık sorunları başta olmak üzere kan şekerini ve kan basıncı dengeleme, kas spazmını engelleme gibi pek çok yararlı etki meydana getiren bir bitkidir...

Beli ve Sırtı Dik Tutan Korse İşe Yarıyor mu?

Beli ve Sırtı Dik Tutan Korse İşe Yarıyor mu?

Dik tutan korse modeli; bel ve sırt bölgesindeki ağrıların hafiflemesini ve birtakım rahatsızlıkların giderilmesini destekleyen aparatlardır...

İnce Belli Olmak İçin Korse Kullanımı

İnce Belli Olmak İçin Korse Kullanımı

İnce belli olmak ve bel bölgesinin daha kıvrımlı gözükmesini sağlamak için toparlayıcı ve zayıflatıcı özelliği olan korseler kullanılabilmektedir...

Salep Tohumu Nasıl Elde Edilir? Nerede Yetişir? Nereden Alınır?

Salep Tohumu Nasıl Elde Edilir? Nerede Yetişir? Nereden Alınır?

Salep, muhteşem kokusu ve lezzeti ile kış günlerinde en çok tercih edilen içeceklerden olurken her geçen yıl salep tohumu yetiştiriciliği de gelişmeye devam etmektedir...