yeniloji.com
Sağlık

Uyku Apnesi Belirtileri ve Sebepleri Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Uyku Apnesi Belirtileri ve Sebepleri Nedir?
Yeniloji 2613 görüntüleme

Uykuda horlama ile birlikte solunumun durmasına uyku apnesi denir. Bu hastalık insanın yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkiler. Verimsiz uyku düzeni, günlük hayatta, konsantrasyon eksikliği, sık sık dikkat dağılması, sürekli uyku hali gibi durumlara yol açar.

Uyku Apnesi Nedir, Ne Demek?

Uyku, insan ömrünün üçte birini oluşturan, insan sağlığı için en gerekli olan dinlenme durumudur. Uykuda insanın vücudu, dokuları, beyni, kemikleri, eklemleri yenilenir ve gelişir. Uyku esnasında, vücudumuz dinlenme halinde olduğu için yavaşlar. Buna solunum da dahildir. Fakat uyku apnesinde solunum durur ve bu tüm gece boyunca tekrarlanabilir.

Uyku apnesi; kişi uyurken solunumun durması olarak nitelendirilir ve konsantrasyon eksikliği, uyku sırasında dolaşma gibi durumlara sebebiyet verir.

Uyku sırasında solunumun durduğunda, üst solunum yolları kaslarında gevşeme meydana gelir. Bademcik, dil kökü ya da yumuşak damağın şişerek nefes alışını engeller. Bu durumda nefes alıp verme çabasına girilir. Eğer sonuç vermez ise beyin uyarılır ve solunum açılır. Kişi yüksek sesle homurdanarak horlamayı sürdürür.

Uyku Apnesinin Nedenleri Nelerdir?

Bu durumun nedeni, boğazda bulunan kasların solunumu engelleyecek şekilde gevşemesidir. Yetişkinlerde görüldüğü kadar çocuklarda görülme olasılığı da bir o kadar yüksektir. Büyük bademcikler, normalin üstü geniz eti özellikle aşırı kilo bu durumu tetikleyici faktörlerdir. Çoğu insan uykusunda yorgunluktan ya da yastığın yüksekliğinden kaynaklanan nedenlerde horlar. Fakat uyku apnesinde horlama, 4-5 kat daha fazla olup, yüksek sesle ve kaba bir şekilde gerçekleşir. Nefes almada zorlanmalar, sürekli iç çekmeler, sabaha kalitesiz uyanmak gibi etkenler beraberinde gelir. Tam olarak kesinleşmiş bir şey olmasa da araştırmalar ve gözlemler uyku apnesi olan insanlarda hipertansiyon görülme olasılığının yüksek olduğunu söyler.

Uyku Apnesinin Belirtileri nelerdir?

En önemli belirti yukarıda da söylenen gibi uyku sırasında solunumun durmasıdır. Diğer önemli belirtiler; horlama, sık idrara kalkma, uyku esnasında huzursuzluk, reflü, yorgunluk, ağız kuruluğu, terleme, uyanınca baş ağrısı, unutkanlık, dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, gözlenen belirtiler arasındadır. Uyku apnesi olan kişilerin yaşam kalitesi oldukça düşüktür. Cinsel isteksizlik, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, obezite, uykuda ani ölümler ve ani kalp krizi görülme olasılıkları oldukça fazladır.

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Olur? Hangi Bölüm Bakar?

Uyku Apnesi tedavisinde, ilk önce kişinin aşırı kilo (obezite) sorunu söz konusuysa onun çözüme kavuşması gerekir. Kişide yapısal olarak boğazında ve üst solunum yollarında bir darlık var ise bu durum Kulak Burun Boğaz cerrahisi tarafından tedavi edilir. Uyku apnesi ileri seviyede olan hastalara pozitif hava basıncı (CPAP) işlemi uygulanır ve hasta takibe alınır. Hafif vakalarda ya da CPAP cihazını kullanmakta güçlük çekenlere, ağız apareyi verilir ya da çene öne alınır ve dilin solunum yolunu tıkaması önlenir.

Bu hastalıkta en iyi sonuç veren tedavi yöntemi PAP'tır (pozitif hava yolu basıncı). Hasta uyumadan önce yüzüne silikon gibi bir maske takar. Bu maske kişi uyurken solunum yollarına hava gönderir. Başta rahatsız edici gibi görünse de hastanın yaşam kalitesi artınca ve uyku apnesinde azalma olunca duruma kolayca adapte olunur. Uyku apnesi nedeniyle geceleri uykusuz kalabilir ve gün içerisinde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu durum için bir uzmandan destek almanız sizler için faydalı olacaktır.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ramazanda Kilo Vermek Mümkün mü? Diyet Listesi Nasıl Olur? Sahurda Ne Yemeli?

Ramazanda Kilo Vermek Mümkün mü? Diyet Listesi Nasıl Olur? Sahurda Ne Yemeli?

Ramazan ayında oruç tutarken aynı zamanda kilo vermek istiyorsanız, beslenmeye dikkat etmelisiniz...

Masala Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Faydaları

Masala Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Faydaları

Masala çayı; bir Hint çayıdır ve bu dildeki anlamı karışık baharattır...

Curcumin 500 Zayıflatırmı? Yorum, Şikayet, Fiyat, Kullanım ve İçerik

Curcumin 500 Zayıflatırmı? Yorum, Şikayet, Fiyat, Kullanım ve İçerik

Curcumin 500; kavrulmuş zerdeçal, arı sürü, propolis, tarçın ve okyanus yosunu içeren, metabolizmanın dengelenmesini ve sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayarak kısa süre içerisinde yağ yakıcı bir etki meydana getiren doğal bir zayıflama kürüdür...

Karşı Ateş Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimler Tarafından Yapılır?

Karşı Ateş Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır? Kimler Tarafından Yapılır?

Karşı ateş yöntemi; orman yangınlarının daha kısa süre içerisinde kontrol altına alınmasını sağlayan bir tür ters ateş tekniği olarak tanımlanan, ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülkede uygulanan ve kabul gören bir uygulamadır...

Mısır Gevreği Kilo Yapar mı? Kilo Verdirir mi?

Mısır Gevreği Kilo Yapar mı? Kilo Verdirir mi?

Mısır gevreği; kısa sürede pratik bir şekilde kahvaltı yapmak için en uygun besinlerden biridir...

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları daha ince göstermek için birtakım basit teknikler bulunmaktadır...

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz börülcesi; vücuttaki iltihapların giderilmesine katkı sağlayan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve en tuzlu bitki olarak nitelendirilen bir besindir...

Deve Tüyü Korse Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Deve Tüyü Korse Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Deve tüyü korsesi; bel bölgesinin sıcak tutulmasını sağlayan ve fıtık gibi rahatsızlıklar nedeniyle meydana gelen ağrıların iyileşmesine katkı sağlayan bir aparattır...

Biyoçeşitlilik Nedir, Ne Demek? Neden Önemlidir?

Biyoçeşitlilik Nedir, Ne Demek? Neden Önemlidir?

Belirli bir bölgede farklı türlerin, ekolojik olayların ve ekosistemlerin oluşması durumu biyolojik çeşitlilik ya da kısa adıyla biyoçeşitlilik olarak tanımlanır...

Macaron Nedir? Yapımı, Tarifi ve Fiyatı

Macaron Nedir? Yapımı, Tarifi ve Fiyatı

İçinde toz badem bulunan, içi yumuşak dışı ise kıtır kıtır, 1800'lerden gelen macaron bir Fransız kurabiyesidir...