yeniloji.com
Sağlık

Yumurta Kabuğunun Bitkilere ve Cilde Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Yumurta Kabuğunun Bitkilere ve Cilde Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar
Yeniloji 423 görüntüleme

Kalsiyum ve protein açısından zengin olan yumurta kabuğu, hem cilde hem de bitkilere faydası olan bir besindir. Yumurta kabuğunun faydaları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları Nelerdir?

Toprağı besleyen yumruta kabuğu kalsiyum ve mineral desteği sağlayarak kısa sürede toprağın zenginleşmesini sağlar. Bitkilerin dibini kazıp yumurta kabuklarını buraya yerleştirmek toprağın daha fazla su almasını sağlarken aynı zamanda havalanmasına da yardımcı olur. Sebzelerin kalsiyum eksikliği nedeniyle çürümesine engel olmaktadır. Yumurta kabuğunun içeriğinde yer alan kalsiyum hem toprağı hem de bitkiyi beslemektedir.

Yumurta kabuğu solucan ve kurtların toprağa karışmasını önler ve bunları giderir. Kuşlar bu besinleri oldukça sevmektedir. Bahçenize kuşların görebileceği bir yere bu besinden koyarsanız bitkilerinizin korunmasını sağlayabilirsiniz. Toprağa en az gübre kadar faydalıdır. Fakat bu besinleri toprağa atarken iyice ezilmesini sağlayınız. Yumurta kabukları toprağın PH dengesini sağlar. Toprakta asitleşme varsa bu besin ile toprağın PH dengesini sağlayabilirsiniz.

Yumurta Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bol miktarda kalsiyum barındıran yumurta kabuğu cilt üzerinde detoks etkisi meydana getirmektedir. Cildin ölü hücrelerden arınmasını, canlanmasını ve parlamasını sağlar. Cildi sıkılaştıran bu besin aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin de geciktirilmesini sağlar. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde cilt lekelerinin giderilmesini ve cildin beyazlamasını sağlar. Cilt renginde eşitlenme oluşturur. Bununla birlikte kızarıklık ve kaşıntıların yok edilmesi sağlanabilir. Yumurta kabuğunu birkaç dakika haşlayıp üzerine sirke karıştırıp cilde sürdüğünüzde kızarma ve kaşıntı gidermektedir.

Yumurta Kabuğu Kullananlar ve Yorumlar

Günlük hayatta yumurta kabuğu yiyenler vücuda birçok faydasından yararlanmaktadır. Yapısı protein ve kalsiyum bakımından zengin olduğu için yumurta kabuğu kireçlenmeye iyi gelir mi diye merak edilmektedir. Kemik erimesinin giderilmesini sağlamaktadır. Kemik ve eklem onarıcı pek çok ilacın içerisinde kullanılmaktadır. Eklem ve kamik hastalıklarında oldukça etkili sonuçlar alınabilmektedir. Yorumlara baktığımızda bu amaç için pek çok kişinin kullandığını görmek mümkündür. Sadece kemik hastalıkları değil aynı zamanda sporcuların, yetişkinlerin, gelişim çağındaki çocukların da tükettiği görülmektedir. Çorba ve yemeklere katarak tüketebilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Tozu Yapımı ve Kullanımı

Pek çok amaç için tercih edilen yumurta kabuğu tozu cilt maskesi ya da saç maskesi olacak şekilde kullanılabilmektedir. Yumurta kabuğu tozu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız eğer 12 adet yumurtanın kabuğunu süzgecin içerisine koyup güzelce yıkayınız. Yıkama sırasında kabukların zarar görmemesine dikkat ediniz. Bir tencerenin içerisine az miktarda su koyup kabukları suyun içerisine atınız. Yaklaşık 10 dakika kaynatınız. Sonrasında suyunu süzünüz ve kabukları fırına koyunuz. 10 dakika yüksek derecede pişiriniz. Sonrasında çıkartınız ve soğumasını bekleyiniz. Soğuduğu zaman blenderdan geçirip toz haline getiriniz. Bu toz yoğurdun içerisine eklenebilir. Ekmek ve hamurlara koyulabilir. Üzerine limon sıkıp salatalara eklenebilir. Baharat şeklinde yiyeceklerin direkt olarak üzerine koyulabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Şeker Hastası Diyet Listesi ve Programı Nedir?

Şeker Hastası Diyet Listesi ve Programı Nedir?

Şeker hastası diyet listesi; vücuttaki insülin değerinin dengelenmesi ve düzenlenmesi için uygulanan programlardır...

Zayıflama Çayı Nasıl Yapılır, Hazırlanır ve İçilir?

Zayıflama Çayı Nasıl Yapılır, Hazırlanır ve İçilir?

Zayıflama çayı; çeşitli bitki özlerinin bir araya gelmesi ile elde edilen, vücuttan ödem ve toksin atmaya yardımcı olarak metabolizmanın düzenlenmesine destek olan içecekler olarak adlandırılmaktadır...

Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Isırgan otu çayı; vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlarken aynı zamanda, vücuttaki iltihabın temizlenmesi ve kan şekerinin düzenlenmesi gibi birtakım faydaları bulunan bir bitki çayıdır...

Labada Otu Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir?

Labada Otu Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir?

Labada otu; evelik ya da efelik otu olarak da bilinen, koyu yeşil renkli ve yayvan geniş yaprakları bulunan, doğada kendiliğinden yetişebilen ve ülkemizinde hemen her yerinde kendisine rastlamak mümkün olan bir bitki çeşididir...