yeniloji.com
Beslenme

Çekirdek Kilo Aldırır mı? Çekirdek Yemek Zararlı mı? Gaz Yapar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Çekirdek Kilo Aldırır mı? Çekirdek Yemek Zararlı mı? Gaz Yapar mı?
Yeniloji 441 görüntüleme

Günlük hayatta her birimizin severek tükettiği çekirdek, içerisinde yüksek oranda yağ bulundurması nedeniyle kilo almaya sebep olan bir kuruyemiş olarak tanımlanır. Yazımızın detayında çekirdek kilo yapar mı sorusu hakkında daha net cevaplar alabilirken aynı zamanda çekirdek yemek zararlı mı ve gaz yapar mı sorularına da yanıt bulabilirsiniz.

Çekirdek Kilo Aldırır mı?

Ülkemizde en fazla tüketilen kuruyemişler arasında yer alan çekirdek, bazı zamanlarda aşırı tüketilebilir. Özellikle kalabalık ortamlarda, yazın sahil kenarlarında, televizyonda film ya da dizi izlerken çekirdek tüketimi sıklıkla yapılmaktadır. Bilinen bir bilimsel gerçek şöyledir ki çekirdeğin yağ oranı yüksektir. Bundan dolayı gereğinden fazla tüketilmesi kiloya neden olabilir. Çekirdek kilo yapar mı diye soruyorsanız, gereğinden fazla yediğinizde bu durum kaçınılmaz olacaktır.

Yeterli miktarda tüketildiği zaman iştah kapatıcı etkisi sayesinde kilo vermeye destek olabilen çekirdek, lif açısından zengindir. Asıl olarak metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya yardımcı olur. Fakat aşırı tüketilmesi vücudun fazla yağ depolamasına ve beraberinde kilo alımına neden olur. Sadece kilo alma konusunda değil bu aşırı yağ, cilt üzerinde yağlanma meydana getirir ve sivilce, akne gibi oluşumları sebebiyet verir. Ay çekirdeği yağ oranı yüksek olduğundan kalori değeri de oldukça yüksektir. Bundan dolayı dengeli tüketilmelidir.

Çekirdek Yemek Zararlı mı?

Gereğinden fazla çekirdek yemek, vücutta çok fazla sodyum birikmesine ve aynı zamanda obeziteye neden olabilmektedir. Siyah çekirdeğin zararlarına baktığımızda alerjen besinler arasında yer aldığını ve bundan dolayı bazı insanlarda egzama, ciltte kaşıntı, hapşırık gibi semptomlar meydana getirebilirler. Ayrıca aşırı çekirdek yemek vücuda fazla fosfor almak demektir. Bu durum, iskelet dokularında kireçlenme meydana getirebilir.

Tuzlu çekirdek yediğiniz zaman tansiyon yükselmesi ve selülit oluşumu gibi etkiler görebilirsiniz. Bununla birlikte tırnaklara kırılma, halsizlik ve sinirlilik yaptığı da söz konusudur. Çoklu doymamış yağ asidi içeren çekirdek, genel olarak aşırı tüketim sonrasında zarar verir. Dengeli tüketimde bir yan etkisi yoktur.

Ay Çekirdeği Gaz Yapar mı? Siyah Çekirdek İshal Yapar mı?

Asıl olarak çekirdeği içerisinde gaz yapan herhangi bir madde bulunmamaktadır. Fakat emziren anneler tarafından çok sık sorulan bir sorudur. Yağlı bir içeriği olduğu için fazla tüketilmesi durumunda ishale neden olabilir. Fakat genel olarak etkileri kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişir. Bundan dolayı bazı insanlarda gaz yaptığı da görülmektedir. Fakat bunun nedeni başka bir besin de olabilir.

Ay Çekirdeği Ne Kadar Yenmeli?

Uzmanlar günde 1 avuç kadar çekirdek yenmesini savunmaktadır. Fazlasının vücutta yağ yaptığını, kolesterol ve tansiyon yükselttiğini belirtmektedirler. Siyah çekirdek faydalarından yararlanmak istiyorsanız günde 1 avuçtan fazlasını tüketmeyiniz. Eğer tansiyon hastasıysanız tuzsuz çekirdek tüketmek daha iyi olacaktır. Çok fazla yemek karaciğer başta olmak diğer organları olumsuz yönde etkileyebilir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İnsülin Direnci ile Nasıl Kilo Verilir?

İnsülin Direnci ile Nasıl Kilo Verilir?

İnsülin direnci; pankreastan salgılanan ve vücuttaki şekeri kontrol altında tutan insülinin özelliklerini ve etkisi göstermedeki zorluk olarak tanımlanır...

Fransız Askısı Kalıcı mı? Zararları Nelerdir? Yaptıranlar ve Fiyatı

Fransız Askısı Kalıcı mı? Zararları Nelerdir? Yaptıranlar ve Fiyatı

Fransız askısı; son yılların en fazla tercih edilen ameliyatsız yüz gerdirme operasyonlarından biridir...