yeniloji.com
Sağlık

Yeme Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri

Henüz yorum yazılmadı
Yeme Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Çeşitleri
Yeniloji 536 görüntüleme

Yeme bozukluğu; birtakım duygusal ve mental durumundan kaynaklanan birtakım sebeplerden dolayı yetersiz ya da aşırı besin tüketimi olarak tanımlanan, kişinin bedeni ile olan ilişkisinin bozulması olarak ifade edilen bir durumdur.

Yeme Bozukluğu Hastalığı Nedir?

Olumsuz beslenme alışkanlıkları olarak ifade edilen yeme bozukluğu; hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, çoğunlukla sosyoekonomik düzeyi yüksek olan bireylerde sık karşılaşılan, sağlığa zarar verecek şekilde fazla ya da az yemek yemek olarak tanımlayabileceğimiz bir sağlık problemidir.

Yeme bozukluğu kişinin bedenini, sosyal ve duygusal hayatında anormallikler meydana getiren bir sağlık sorunudur.

Yeme biçimi kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarının meydana gelmesine neden olan birtakım psikolojik sorunlar sonrasında gelişen yeme bozukluğu tanımı itibariyle de kişinin düzensiz beslenmesidir. Aşırı yemek yeme, kişinin kendini aşırı aç bırakması, vücut ağırlığı ile ilgili aşırı kaygılanması gibi durumlar ile karakterize olmaktadır.

Yeme Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik bazı durumlar kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirebilmektedir. Yeme bozukluğu nasıl anlaşılır diye sıralayacak olursak eğer;

Bu belirtiler yeme bozukluğunu gösterebilmektedir. Yemek sonrasında kusmak, kişinin bir anda çok fazla yemek yemeye ya da hiç yemek yememeye başlaması da bu belirtiler arasındadır.

Yeme Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

Temel anlamda sağlıksız beslenme düzeni olarak yeme bozukluğu çeşitleri şöyledir:

1-Anoreksiya Nervoza: Özgüven problemi yaşayan ve mükemmel olmayı hedefleyen kişilerde görülür. Oldukça zayıf olmalarına rağmen kendilerini çok kilolu sanan bu insanlar, sürekli olarak kilo vermeye çalışırlar. Zaman içerisinde vitamin kaybı ve bağışıklık sisteminde zayıflama söz konusu olur. Kilo kontrolünü ve kaloriyi tamamen takıntı haline getirmişlerdir. Bu hastalığa sahip olan kişiler çok az miktarda yemek yerler.

2-Bulimia Nervoza: Öğünlerde çok fazla besin tüketen bu kişiler genel olarak aşırı yemek yiyip, sonrasında pişman olup kusmaya çalışırlar. Toplum içinde iğrenme ve utanma duygularından çekinirler. Bundan dolayı tek başına kendilerini cezalandırırlar. Hemen hemen her öğün sonrasında kusma meydana geleceğinden zaman içerisinde mide ve bağırsak sorunları söz konusu olmaktadır.

3-Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Yemek yeme kontrolü bulunmayan bu kişiler çok yemek yedikleri zaman pişmanlık yaşarlar ve bunun sonrasında psikolojik bunalıma girip tekrardan aşırı yemek yerler. Kiloları oldukça yüksek olan bu hastalar, obezite ve kalp hastalığı gibi sorunlar yaşarlar. İnsanlar zaman zaman fazla yemek yemek isteyebilirler. 3 ay içerisinde haftada 1 defadan fazla yaşanıyorsa eğer, hastalık ciddi boyuta ulaşmış demektir. Öğünlerde kontrolsüz ve aşırı besin tüketimi söz konusu olur.

4-Gece Yeme Sendromu: Bu yeme bozukluğunda kişiler uykudan önce yemek yemeyi tercih ederler. akşam yemeğinde az yiyip, gece ya da uyku öncesinde yemek yemek isterler. Bu düzensiz beslenme sonucunda ruhsal sorunlar ve aynı zamanda obezite söz konusu olmaktadır. Genel olarak gün içerisinde yemek yemeye vakit bulamadıklarını söylerler.

5- Bigoreksiya: Çoğunlukla sporcularda görülür. Günde en az 5 sat spor yapan bu kişiler, tek yönlü beslenirler ve protein açısından zengin besinler tüketirler. Yüksek oranda protein tozu kullanırlar ve bu çeşitli hastalıklara neden olur. Her şeye rağmen kaslarının yetersiz olduğunu düşünürler.

Kişinin sağlıksız beslenmesi, yeme bozukluğu testi ile sınıflandırılmaktadır. Sınıflandırılmayan yeme bozuklukları da bulunmaktadır. Her türlüsü psikolojik ve sosyal anlamda vücuda fiziksel hasar vermektedir.

Yeme Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Sosyal statü kazanma kaygısından kaynaklanan yeme bozukluğu nasıl oluşur diye bakacak olursak eğer;

Bu sebeplerden ötürü yemek bozukluğu meydana gelebilmektedir. Aşırı yemek yeme ya da aşırı aç kalma gibi farklı türleri olabilmektedir.

Yeme Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi için kilo dengesinin sağlanma hedeflenir. Psikolog ve diyetisyen eşliğinde tedavi sağlanır. Bulimia ilerlediği zaman ilaç desteği verilebilir. Ayrıca hastaların stresten uzak kalması sağlanır. Hasar görülen dokuların canlanması sağlanır. Tıkanırcasına yemek yiyorsa kişi ölçülü ve düzenli beslenme programı uygulanır. Yeme bozukluğu psikolog ve beslenme uzmanları ile birlikte aşılmaktadır.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Kişniş; Akdeniz çevresinde yetişen, aş otu olarak da bilinen, maydanozgiller familyasına ait olan bir bitki türüdür...

Düşük Göz Kapağı Makyajı Nasıl Yapılır? Düşük Göz Kapakları İçin Makyaj Önerileri Nedir?

Düşük Göz Kapağı Makyajı Nasıl Yapılır? Düşük Göz Kapakları İçin Makyaj Önerileri Nedir?

Düşük göz kapağı makyajı, göz kapakları düşük olan kişilerin gözlerinin daha güzel ve çekici durması için uygulanan bir makyaj yöntemidir...

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Evreleri ve Ameliyatı

Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Evreleri ve Ameliyatı

Mesane kanseri; mesanenin iç yüzeyinde bulunan hücre tabakalarının kontrolsüz bir şekilde çoğalarak sağlam dokuların işgal edilmesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır...

Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan kürü; vücuda birçok faydası olan ve özellikle kadın hastalıklarındaki etkileri ile bilinen bir karışımdır...

Leblebi Diyeti Nedir? Nasıl Olur? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Leblebi Diyeti Nedir? Nasıl Olur? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Leblebi diyeti; tok kalmaya yardımcı olan bir detoks diyetidir ve hızlı kilo vermeye destek olan kilo verme yöntemi olarak nitelendirilmektedir...

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Turşuda Kullanılır mı?

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Turşuda Kullanılır mı?

Beyaz sirke; salata ve yemekler dışında ayrıca turşu kurarken de kullanılan ve yiyeceklerin daha kısa sürede hazırlanıp lezzetli olmasını sağlayan bir karışımdır...

Erkek Göbek Korsesi İşe Yarar mı?

Erkek Göbek Korsesi İşe Yarar mı?

Erkek göbek korsesi, bu bölgedeki fazlalıkların giderilmesini sağlayan ve formda gözükmeye etki eden bir kılıftır...

Kumkuat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Kumkuat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Kumkuat; turunçgiller ailesinden olan, halk arasında kamkat, süs mandalinası ve altın portakal gibi isimlerle bilinen, kabuğu ile yenen bir meyve çeşididir...

Manyetik Korse Nedir? Zararlı mı?

Manyetik Korse Nedir? Zararlı mı?

Manyetik korse; bel ve sırt bölgesinde meydana gelen ağrıların giderilmesi ve eğrilik gibi sorunlar mevcut ise düzeltilmesine yardımcı olan bir aparattır...

Birkaç Beden İncelten Korse ile Vücut Şekillendirme

Birkaç Beden İncelten Korse ile Vücut Şekillendirme

Esnek ve sıkılaştırıcı özelliği bulunan birkaç beden incelten korse modelleri, bölgesel olarak zayıflama meydana getirdiği için vücut şekillendirici etki sağlamaktadır...