yeniloji.com
Beslenme

Kansere İyi Gelen Gıdalar Hangileridir?

Henüz yorum yazılmadı
Kansere İyi Gelen Gıdalar Hangileridir?
Yeniloji 297 görüntüleme

Kansere iyi gelen gıdalar; kanser hücrelerinin daha fazla büyümesini engelleyen ve hatta bu hastalığa karşı vücudun bağışıklık kazanmasına yardımcı olan besinlerdir.

Kansere İyi Gelen Ot ve Bitki

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser farklı çeşitleri olan bir hastalıktır. Kanser bir doku ya da organdaki hücrelerin düzensiz olarak büyümesi ve çoğalması ile meydana gelir. Anormal hücrelerin çoğalması sonucunda kanser türleri görülmeye başlar ve tedavi edilmediği zaman ölüm riski bulunmaktadır.

Kansere iyi gelen doğal yöntemler bulunmaktadır. Kanser otu olarak bilinen ve pelin otu, çoban çırası ve ansız otu isimleri ile bilinen bitkinin bu hastalığın iyileşmesi konusunda faydalı olduğu belirtilmektedir. Bu bitki oldukça ağır kokusu olan ve yapışkan özelliği bulunan bir ottur. Yapışken yapısı olduğu için andız otu olarak bilinmektedir. İlkbaharda filizlenen bu ot Ağustos ayında çiçeklenmeye başlar. Genel olarak bitkinin çiçeklenmeden toplanması ve kullanılması önerilmektedir. Bitkiyi insanların uzak olduğu ve egzoz dumanlarının olmadığı yerden toplamanız tavsiye edilir.

Doğal kanser otunun uygun kullanımı ise kaynamış suyun içerisine bir miktar bitkiden koyup kaynadıktan sonra süzünüz. Yaklaşık olarak 1 litre yapınız ve gün içerisinde bitiriniz. Gırtlak, ağız ve meme kanseri için faydalı olduğu dile getirilmektedir.

Kansere İyi Gelen Yiyecekler ve Gıdalar

Kanseri önlemek için doğru ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Bu hastalık genetik nedenlerden dolayı oluşabileceği gibi, az hareket etme, alkol ve tütün kullanımı, sağlıksız ve yetersiz beslenme gibi sebeplere dayalı olarak da oluşabilmektedir. Bu ölümcül hastalıktan korunmak için tüketilmesi gereken yiyecekleri şu şekilde belirtebiliriz:

Soğan ve Sarımsak: Bu yiyeceklerin içerisinde biyoaktif sülfür bileşikler bulunmaktadır. Bunlar soğan ve sarımsağa kokusunu veren şeylerdir. Bu gıdalar gastrointestinal kaynaklı kanser türlerinin oluşumuna engel olmaktadır. Bu hastalığa karşı önlem almak için gün içerisinde ufak bir soğan ve 2-3 diş sarımsak tüketebilirsiniz.

Turp: Antioksidan özellikleri bulunan siyah ve kırmızı turp, içermiş olduğu glukosinolat bileşikleri ve lifli yapısı sayesinde kalın bağırsak kanserinin oluşumuna engel olmaktadır. Kansere karşı koruyucu etki sunan bu besini rendeleyip bir kase miktarında tüketmek günlük posa ihtiyacının karşılanmasına destek olmaktadır.

Siyah Üzüm: Siyah üzümün çekirdeğinde bulunan güçlü antioksidanlar akciğer, kolon, pankreas gibi kanser türlerinde anormal hücrelerin etkisiz hale gelmesine destek olmaktadır. Taze üzümü günde 1 salkım ve kuru siyah üzümü çekirdekleriyle beraber yaklaşık olarak 15 adet tüketmeniz yeterli olacaktır.

Bunların yanı sıra yeşil çay, balık, domates, pancar, siyah havuç ve ıspanak gibi besinlerde içerisinde bulunan bileşikler sayesinde kansere karşı koruyucu birtakım etkiler meydana getirmektedir.

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Kanseri önlemek için yapılabilecek en önemli aşamalardan biri sağlıklı beslenmektedir. Beslenme düzeni kanseri yaklaşık olarak %30 oranında engellemek mümkündür. Sağlıklı beslenme ve aynı zamanda her gün yarım saat tempolu yürüme hastalıktan korunma yüzdesini %40 a kadar arttırabilmektedir. Sağlıklı beslenme konusunda birden fazla çeşitte sebze ve meyve tüketilmesi önerilmektedir. Her besini mevsiminde yemeye özen gösteriniz.

Bu hastalıktan korunmak için tek tip beslenme yerine çeşitli beslenme önerileri sağlanmalıdır. Tahıl ve kuru baklagiller tüketilmelidir. Tahıllarda B1 vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin hem vücuda enerji verir hem de serotonin salgılanmasını sağlar. Kırmızı et demir açısından her ne kadar gerekli olsa da fazla tüketilmesi mide ve kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Haftada 2 gün ve toplamda 350 gram et tüketimi yeterli olacaktır. Şeker kanser riski arttırmaktadır. Bu nedenle uzak durulması gerekmektedir. Probiyotik beslenmeyi de unutmayınız. Probiyotikler bağışıklığınızın güçlenmesine destek olmaktadır.

Kanseri Yenmek Mümkün Mü?

Çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında yer alan kanser, tedavi edilmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Kanseri yenenler genel olarak doktorun belirttiği tedavileri uygulamaktadır. Burada önemli olan sağlıklı, hormonsuz beslenme ve aynı zamanda kişinin kendini mutlu hissetmesidir. Kendinize inanmalı ve kanseri yeneceğinizi asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu rahatsızlık için geliştirilmiş olan tedavi yöntemleri ve kansere iyi gelen gıdalar sayesinde iyileşmek mümkündür.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hangi Besin Hangi Organa Benziyor? Hangi Organa İyi Geliyor?

Hangi Besin Hangi Organa Benziyor? Hangi Organa İyi Geliyor?

Doğada bulunan her besin bir organa benzer ve içerisinde bulunan vitamin, mineral özleri sayesinde sağlıklı ve faydalı etkiler meydana getirirler...

Abiye Altına Giyilen Korseler

Abiye Altına Giyilen Korseler

Abiye altına giyilen korseler, özenle ve dikkatlice seçilmesi gerekir...

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut suyu; cilt güzelliğini destekleyen, ödem atmaya yardımcı olan ve vücudumuz için birçok sağlıklı etkiyi bir arada barındıran bir karışım olarak tanımlanmaktadır...

Osteoartrit Ne Demek? Kireçlenmeye Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Osteoartrit Ne Demek? Kireçlenmeye Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Osteoartrit; bir tür romatizmal hastalıklar arasında yer alan, halk arasında kireçlenme şeklinde de betimlenen, hareket etme kabiliyetini düşüren bir rahatsızlıktır...