yeniloji.com
Sağlık

Ahududu Çayı Doğumu Başlatır mı? Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Ahududu Çayı Doğumu Başlatır mı? Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?
Yeniloji 1825 görüntüleme

Ahududu çayı; kadın sağlığı açısından önem arz eden, özellikle gebelik döneminde sancı çeken kadınların ağrılarını hafifletmek için kullanılan bir bitki çayıdır.

Ahududu Çayı Doğumu Başlatır mı?

Hem gebelik dönemini hem de doğumu kolaylaştıran ahududu çayı, hamilelik döneminde rahatça tüketilebilen kısıtlı çaylar arasında yer almaktadır. Gebeliği riskli olanlar, rahim bölgesinde kasılma ve hormon dengesini bozma eğiliminde olan çaylardan uzak durması gerekmektedir. Ahududu çayı doğumun daha kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Eğer ki gebeliğin son 3 ayında bu bitki çayı aşırıya kaçılmadan tüketilirse, birtakım travmaların azaltılması, kanama ve müdahale gerektiren birtakım riskli durumların engellenmesi gibi durumlara yardımcı olmaktadır.

Gebeliğin ilk 3 ayında tüketimi tavsiye edilmeyen bu ahududu çayı, dördüncü aydan sonra günde 2 fincan olarak tüketilebilmektedir.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan ahududu çayı, rahim kaslarının güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Genel olarak pek çok kadının merak ettiği soru ahududu çayı doğumu başlatır mı sorusudur. bu çayın doğumu başlatma gibi bir özelliği yoktur. Fakat doğumun daha rahat olmasını sağlamaya katkı vardır. 4.aydan itibaren ahududu çayı tüketmeye başlarsanız, rahmin beslenmesini ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Rahim kaslarının daha güçlü olmasını sağlar. Doğumun gerçekleşmesine 2 ay kala bu bitki çayından tüketirseniz daha kolay doğum gerçekleştirebilirsiniz.

Ahududu Çayının Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda C vitamini içeren ahududu, oldukça önemli ve değerli bir antioksidandır. Ahududu çayının tüketimi bağışıklığın güçlenmesine ve hastalıklara karşı vücudu daha dirençli hale gelmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra organlarda su tutulması nedeniyle vücutta meydana gelen ödemin giderilmesine destek sağlar. Bu meyvenin içerisinde yer alan myricetin isimli kimyasal bileşen antimikrobiyal bir etki meydana getirir ve bu bağlamda vücuttaki zararlı bakteri gelişiminin önlenmesine katkı sağlar.

Tümör gelişimini önlemeye yardımcı olan ahududu çayı, ellagic asit içerir ve fenol ve flavonoid gibi bileşikler bakımından zengindir. Kırmızı ahududu meyvesinin içerisinde yer alan ellagic maddesi birtakım kanser türlerinin ve kanserli hücrelerin gelişiminin engellenmesine katkı sağlar. Ahududu çayı da aynı şekilde bu konuda oldukça etkilidir.

Ahududu Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Ödem attırıcı özelliği bulunan ahududu çayı zayıflama konusunda birtakım etkiler sağlayabilmektedir. Bunlardan en önemlisi, vücuttaki şişkinliğin giderilmesi yönündedir. Metabolizma üzerinde dengeleyici ve düzenleyici bir etki meydana getirmektedir. Bu etki sayesinde ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Genel olarak hamile kadınların daha rahat doğum yapması için tüketilen bu çay asıl olarak zayıflama konusunda doğrudan değil dolaylı şekilde etki göstermektedir.

Ahududu Çayı Nasıl Hazırlanır? Nasıl Yapılır?

Bu çay genel olarak meyvesinin kendinden değil yapraklarından elde edilmektedir. Çayı hazırlamak için yaprakları öncelikle güneş alan bir bölgede güzelce kurutunuz. Bu yaprakları 1 sene boyunca bir kabın içerisine saklayabilirsiniz. Ahududu çayı tarifi için yaklaşık olarak 1 litre suya 50 gram kadar ahududu yaprağı atınız ve kaynatınız. Eğer sadece gargara yapmak için tüketecekseniz su ve yaprak miktarı azaltılmalıdır. Bu şekilde 10 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alınız. Çayı süzerek, ılık ya da sıcak tercihe göre tüketiniz. Günde 3 bardak kadar tüketilebilir. Hamileliğin ilk 3 ayında tüketilmemelidir. Hamile kadınlar aşırı miktarda tüketmemeye özen göstermelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Üzüm Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı?

Üzüm Sirkesinin Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı?

Yüksek oranda antioksidan ve faydalı asitler barındıran üzüm sirkesi; yeşil, kırmızı ya da siyah üzümden yapılan bir besindir...

Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

Kalorisi yüksek besinler, vücutta kolay bir şekilde yağa dönüşen ve kilo almaya neden olan gıdalar olarak bilinmektedir...

Limonlu Melisa Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir? Boy Uzatır mı?

Limonlu Melisa Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir? Boy Uzatır mı?

Limonlu melisa çayı; sinirleri yatıştırılmasını sağlarken aynı zamanda böcek ısırıklarının giderilmesi için etkili olan son yıllarda en fazla tüketilen çaylar arasında yer alan bir bitki çayıdır...

Kan Vermek Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kan Bağışının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan Vermek Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kan Bağışının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan vermek; fiziksel olarak kemik iliğini uyardığı ve genç kan hücrelerinin kemik iliğine yapılıp dolaşıma karışmasını sağladığı için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir...