yeniloji.com
Beslenme

Sirke Anası Ne İşe Yarar? Sirke Anasıyla Sirke Yapımı

Henüz yorum yazılmadı
Sirke Anası Ne İşe Yarar? Sirke Anasıyla Sirke Yapımı
Yeniloji 1749 görüntüleme

Sirke anası; evde sirke yapımında kullanılan ve sirkeye kas bir koku ve tat meydana getiren jel kıvamındaki mayaya verilen isimdir.

Sirke Anası Ne İşe Yarar?

Sirke yaparken fermantasyon yani mayalama sırasında ortaya çıkan sirke anası jel şeklinde bir maddedir. Bu madde sirkenin oluşması için gerekli olan bir tabakadır. Mayalama işlemi gerçekleştikten sonra sirke anasını daha sonra tekrar sirke yapmak için saklayabilirsiniz. Bu madde ilk yapıldığında kaygan bir jel kıvamındadır. Zaman içerisinde hem kalınlaşır hem de bulunduğu kabın şeklini alır. Kullanılan meyveye göre renginde de değişme gözlemlenebilmektedir.

Sirke anası, mayalanma sürecinde sirkenin tadı ve kokusunun oluşmasına yardımcı olan jel kıvamında bir tabakadır.

Doğal bir şekilde elde edilen sirke anasını elde etmek için içme suyu, nohut gibi bakliyatlar ve yüksek şekere sahip doğal meyveler gereklidir. Meyvelerin çürük olmaması gerekir. Aynı zamanda kabuklu meyvelerin soyulması gereklidir. Sirke anası bu üç malzeme ile 20 gün gibi bir sürede meydana gelir. Bu malzemeler bir kaba koyulur ve üstü tülbenlte kapatılarak karanlık bir yerde 20 gün bekletilir. Bu süreçte 2 günde bir karıştırma işlemi yapılabilir. 20. gün sonunda ise sirke anası hazır hale gelir ve sirke yapımında kullanabilirsiniz.

Sirke Anasıyla Sirke Yapımı

Evde doğal bir şekilde sirke yapmak oldukça kolaydır. Eğer ki sirke anası yaptıysanız pratik bir yöntem ile sirke elde edebilirsiniz. Sirke anası ile sirke yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekildedir:

  • Yaklaşık olarak 2 kilo kullanılması istenen meyve gereklidir. Fakat meyvelerin organik olmasına dikkat edilmelidir.
  • Klorsuz yani içme suyu
  • Sirke anası

Bu malzemeleri bir araya getirdikten sonra meyveleri yıkayıp ince ince dilimleyiniz. Eğer ki meyvelerin çürük kısımları varsa bunları mutlaka atınız. Çünkü çürük kısımlar fermantasyonu engelleyen bakterilere sahiptir. Sirkeyi yapacağınız kavanozu temizleyip içerisine meyveleri atınız. Meyvelerin arasında mayalama işlemini gerçekleştirmek için sirke anası ekleyiniz. Ardından üzerinde suyu dökünüz. Daha sonra üzerini tülbent benzeri şeylerle kapatıp yaklaşık 2 ay bekletmek üzere serin ve karanlık bir yere koyunuz. Bu süreç sonrasında sirke hazır hale gelmektedir.

Sirke Anasının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sirke anası ve sirke anasından yapılan sirkelerin cilde birçok faydası bulunmaktadır. Eski zamanlarda alternatif tıp alanında tedavi amacı için bu özler kullanılmaktadır. Ciltte bulunan lekelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Cildin doğal PH dengesini sağlar ve aynı zamanda ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Aknelerin ve akne izlerinin giderilmesine yardımcı olur. Eğer cildinizde açık gözenekler varsa bunların kapanmasına ve pürüzsüz bir görünüm oluşmasına yardımcı olur. Su ile elma sirkesini karıştırarak cildinize tonik gibi uygulayabilirsiniz. Eğer cildiniz hassassa önce küçük bir yerde uygulayın ve 2 günde bir yapın. Anormal bir reaksiyon meydana gelirse sonlandırınız.

Sirke Anası Nasıl ve Ne Kadar Saklanır?

Sirkenin güzel bir kıvam almasını sağlayan sirke anası cam bir kavanoza koyularak üzerine bol miktarda sirke dökülerek karanlık ve serin bir yerde saklanır. Nem geçirmeyen bir yerde saklamalısınız. Eğer kendiniz yapamıyorsanız organik bir şekilde satın da alabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tonsillit Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Çeşitleri

Tonsillit Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Çeşitleri

Bademcik iltihabı olarak nitelendirebileceğimiz tonsillit, virüs ya da bakteri sonucu enfeksiyon meydana gelmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır...

Göz Kuruluğu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Kuruluğu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kuruluğu; gözde yeteri kadar gözyaşı salgısının gerçekleşmemesi, yanma, batma hissi ve beraberinde yabancı bir cisim kaçmış gibi hissedilmesi şeklinde tanımlanan bir göz rahatsızlığıdır...

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda kişilik bozukluğu; kişinin düşünme biçiminde, çevresini algılama şeklinde, insanlar hakkındaki duygularında ve insan ilişkilerinde birtakım problemlere yol açan mental bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır...

Beyine Pıhtı Atması Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Beyine Pıhtı Atması Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Beyine pıhtı atması meydana geldiğinde genel olarak inme ya da felç durumları meydana gelebilir...