yeniloji.com
Sağlık

Kırık Kalp Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Öldürür mü? Nasıl Tedavi Edilir?

Henüz yorum yazılmadı
Kırık Kalp Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Öldürür mü? Nasıl Tedavi Edilir?
Yeniloji 319 görüntüleme

Kırık kalp sendromu; vücudun aşırı strese verdiği bir yanıt olarak tanımlanan, stres kardiyomiyopatisi ve apikal balon sendromu gibi isimlerle de bilinen, daha çok kadınları etkileyen bir rahatsızlıktır.

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

Aşırı stres altında kalan kişilerde meydana gelme olasılığı bulunan kırık kalp sendromu, kalp krizine benzer belirtler ile kendini gösteren bir hastalık çeşididir. Hastalık meydana geldiği zaman EKG ölçümleri ve kan değeri parametreleri kalp krizi ile aynı sonuçları içermektedir. Kalp durmasına kadar gidebilen sonuçlara neden olabilmektedir.

Kırık kalp sendromu, sevilen birinin ölümü, terk edilme ya da ayrılık gibi ağır stres meydana getiren durumlar sonrasında gelişen geçici bir kalp hastalığıdır.

Aşırı şekilde stres ve üzüntü sonucunda meydana gelen kırık kalp sendromu neden olur diye baktığımızda bazı şiddetli travmalar, ameliyatlar veya fiziksel hastalıklar sonrasında oluşabilmektedir. Ani bir göğüs ağrısı ile meydana gelen bu rahatsızlık, kalbin sol kısmında yer alan pompalama işlevinde geçici bir bozukluğun oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Kalbin geri kalan bölümleri normal ya da şiddetli bir şekilde kasılmaya devam etmektedir. Kalbin, vücuttaki salgılanan stres hormonlarının seviyelerindeki dalgalanmalara verdiği tepki olarak da nitelendirebiliriz. Bunun yanı sıra kalpte yer alan büyük ve küçük arterdeki geçici daralmada sebep olabilir.

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi taklit eden bu rahatsızlığın belirtileri kalp krizi ile hemen hemen aynıdır. Bundan dolayı hasteneye gittiğinizde ilk anlarda kalp krizi ile karıştırılabilir. Göğüs ağrısı ve nefes darlığı kırık kalp sendromunun karakterize özellikleridir. Eğer ağır bir stres ve kötü bir olay sonrasında nefes darlığı gibi bir durum yaşanıyorsa mutlaka hastaneye gidilmelidir. Belirtileri genel anlamda şu şekilde sıralayabiliriz:

Adrenalin hormonu seviyesinin yükselmesine neden olan bir üzüntü, kötü haber, stres, heyecan gibi durumlar bu rahatsızlığın oluşmasına neden olabilir.

Kırık Kalp Sendromu Öldürür mü?

Kalp krizi ile benzerlik gösterdiği için kırık kalp sendromu öldürür mü diye merak edilmektedir. Bu hastalıkta, düzensiz kalp atışı ve kardiyojenik şok söz konusu olabilmektedir. Kardiyojenik şok, kalbin vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar kan pompalayamaması durumudur. Bu durum ölümcül sonuçlar meydana getirebilmektedir. Genel olarak kalp krizlerinde de ölüm getiren durum budur.

Kırık Kalp Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Belirtileri fark edip hastaneye gittiğiniz zaman kırık kalp sendromu teşhisi sonrasında genel olarak destekleyici birtakım tedaviler uygulanmaktadır. Hastanın durumuna göre kırık kalpsendromu ilaçları kullanılabilmektedir. Bu şekilde hastalığın tekrarlama ihtimaline karşı koruma sağlanır. Aterosklerozu olan hastalar kan sulandırıcı ilaçlar önerilir. Hastalık için belirlenmiş uzun dönemli bir tedavi bulunmamaktadır. Genellikle beta blokörler, ACE inhibitörleri ve diüretikler ile ilaç tedavisi uygulanır ve akut semptomların giderilmesi hedeflenir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tarhun Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarhun Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarhun otu; sindirim hastalıkları için birebir fayda sağlayan, kesin bir tada ve beraberinde hoş bir kokuya sahip olan bit bitki çeşididir...

Gaz Sıkışması Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Gaz Sıkışması Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Bağırsaklarda biriken gazın çeşitli nedenlerle dışarı atılamaması gaz sıkışması olarak isimlendirilmektedir...