yeniloji.com
Sağlık

Enerji Düşüklüğü ve Yorgunluk Neden Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Enerji Düşüklüğü ve Yorgunluk Neden Olur?
Yeniloji 2412 görüntüleme

Enerji düşüklüğü ve yorgunluk, psikiyatrik olarak değerlendirilebileceği gibi aynı zamanda mitokondrinin enerji üretmemesi sonucunda dokuların cansızlaşması ve pasif duruma geçmesi olarak da nitelendirilebilmektedir.

Enerji Düşüklüğünün Nedenleri ve Sebepleri

Kişinin kendini yorgun ve devamlı olarak halsiz hissetmesinin pek çok nedeni olabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Vitamin ve mineral Eksikliği: Vücutta demir, D vitamini ve B12 eksikliği meydana geldiğinde ortaya yorgunluk ve enerji düşüklüğü gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu durum kendinizi gerdin ve huzursuz hissetmenize de neden olabilir. Özellikle D vitamini eksikliği kasların zayıflamasına ve güçsüzleşmesine neden olmaktadır. Bu durum da ağrıların oluşmasına zemin hazırlar. Doğurganlık çağına girmiş olan kadınlarda kansızlık gibi sorunlar sıkça görülmektedir. Bu durum halsizliği beraberinde getirmektedir.

Depresyon: Psikolojik durumlar vücudu doğrudan ve birebir etkileyen şeylerdir. Depresyon önemli bir psikolojik durumdur. Bu rahatsızlığa maruz kalan kişiler diğer kişilere göre yaklaşık 4 kata kada daha yorgun hissetmektedir. Bu tarz bir durum söz konusu ise öncelikle uyku düzeni oluşturulmalı ve düzenli yürüyüşler yapılmalıdır. Aynı zamanda bir uzmandan destek almak gerekmektedir. Depresyon kaynaklı yorgunluklar daha çok kış aylarında ve soğuk havalarda kendini göstermektedir.

Böbrek üstü bezleri: Bunlar adrenalin ve kortizol sağlamaktadır. Stres meydana geldiğinde salgılama artar ve buna bağlı olarak yorgunluk hissi meydana gelir. Devamlı stres halinde olduğunuzda böbrek üstü bezler yıpranır ve bunun sonucu olarak enerji düşüklüğü meydana gelir. Bu durumdan kurtulmak için meditasyon yapabilirsiniz.

Yorgunluk Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kişinin kendini yorgun hissetmesinin birçok sebebi olabilir. Psikolojik sorunlar gibi iç etkenlerin yanı sıra aynı zamanda beslenme düzensizliği ya da gizli bazı hastalıklar yorgunluğa neden olabilmektedir.

Gün içerisinde az su tüketmek ve buna bağlı olarak vücudun susuz kalması yorgunluğun oluşumuna doğrudan etki etmektedir. Sabahları uyku açmak için kahve içilmesi vücudun susuz kalmasına neden olan etkenlerden biridir. Gün içerisinde yaklaşık olarak 2 litre su içilmelidir. Eğer ki lifli besinler tüketiyorsanız bu miktarın artması gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenmek ve vücudun vitamin alımına dikkat etmek gerekmektedir.

Bazı hastalıklar kişinin kendini yorgun hissetmesine neden olabilir. Hipotiroid, kronik yorgunluk, uyku apnesi gibi rahatsızlıklar yorgun olmaya neden olabilir. Ayrıca merkezi sinir sisteminde oluşan anormallikler de uykulu hissetmeye ve yorgunluğa neden olabilir. Bu tarz durumlardan kurtulmak için bir doktor yardımı almak gerekmektedir.

Enerji Veren Besinler Nelerdir?

Üzerinizdeki yorgunluğu atmak ve enerjik olmak istiyorsanız öncelikle sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeli ve spor yapmalısınız. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan ve enerji veren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Yulaf içerisinde bulunan B vitamini zenginliği sayesinde enerji vermektedir. Uzun süreli açlık hissini bastırılmasını sağlayan ve tokluk veren bu besin kişinin kendini daha dinç hissetmesine yardımcı olmaktadır. Enerji veren besinler arasında meyve ve sebzelerin önemi oldukça büyüktür. Omega 3 kaynağı olan somon ve içerisindeki kafein sayesinde enerji veren kahve gibi şeylerin tüketilmesi enerjik olmaya etki eder.

Yorgun Olmamak, Enerjik Olmak için Ne Yemeliyiz? Ne Yapmalıyız?

Kendimizi dinç hissetmek için öncelikle tükettiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Normal çikolata yerine bitter çikolata tüketmek daha dinç hissetmemenize destek olur. Bu besin enerji depolamak için oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra C vitamini açısından zengin olan meyvelerin ve antioksidan özelliği yüksel olan yeşil sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir. Kendinize bir egzersiz programı hazırlayarak spor yapmalısınız. Böylece daha enerji düşüklüğü ve yorgunluk yerine iyi ve dinç hissedebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Vücutta Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur? Kaşıntı ve Kabarmaya Ne İyi Gelir?

Vücutta Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur? Kaşıntı ve Kabarmaya Ne İyi Gelir?

Genellikle bir arada ortaya çıkan kaşıntı ve kabarma birçok farklı sebepten oluşabilirken insanlara oldukça yüksek miktarda rahatsızlık veren cilt sorunları arasında gösterilir...

Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Aşırı Terleme Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmada yardımcı olan fizyolojik bir durumdur...

Kekemelik Neden Olur? Tedavi Yöntemleri ve Egzersizleri

Kekemelik Neden Olur? Tedavi Yöntemleri ve Egzersizleri

Düzgün konuşmayı zorlaştıran bir durum olan kekemelik, çocukluk döneminde meydana gelen bir konuşma bozukluğu olarak nitelendirilmektedir...

Sigara İçmek ve Akciğer Hastalıkları Arasındaki İlişki Nedir?

Sigara İçmek ve Akciğer Hastalıkları Arasındaki İlişki Nedir?

Sigaranın solunum sistemi kullanılarak tüketilmesi direkt olarak bu sistemin elemanları ile bir ilişki içerisinde olmasına sebep olurken bu durum hastalıkların en büyük nedenleri arasında sigaranın da sayılmasını sağlamaktadır...