yeniloji.com
Sağlık

Kara Mürverin Faydaları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Kara Mürverin Faydaları Nelerdir? Yan Etkileri Nelerdir?
Yeniloji 2075 görüntüleme

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan kara mürver, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde pek çok virüs ve bakteriden korunmayı sağlayan bir besindir.

Kara Mürverin Faydaları Nelerdir?

Pek çok bölgede kendiliğinden yetişen kara mürver; Anadolu, Karadeniz ve Kuzey Ege Bölgeleri'nde yetiştirilebilen, ilaç ve kozmetik sektöründe sıklıkla tercih edilen, çayı, kremi, şerbeti yapılabilen bir meyve türüdür. Hem çiçekleri hem yaprakları hem de kökleri kullanılabilen kara mürverin ağrı kesici ve giderici etkisi bulunmaktadır. Üst solunum yollarının iyileştirilmesi, romatizma, bel ağrısının iyileştirilmesi ve hafifletilmesi ve cilt ödeminin giderilmesi gibi etkiler meydana getirmektedir.

Kara mürver bitkisinin içerisinde yer alan flavonoidler grip virüsünün iyileştirilmesi için etkili olmaktadır. C vitamini açısından zengin olan grip gibi enfeksiyonların giderilmesi için faydalı olmaktadır. A, B vitaminleri folik asit, potasyum, magnezyum, demir ve bol miktarda lif barındıran kara mürver meyvesinin şerbeti ve çayı emziren annelerin sütünün artmasını sağlarken aynı zaman sütün kalitesini de artırmaktadır. Kara mürver çiçeğinin suyu hemoroid tedavisi ve cilt kanseri gibi pek çok rahatsızlıkta iyileştirici etki meydana getirmektedir.

İdrar söktürücü özelliği bulunan kara mürver, idrar yollarında meydana gelebilecek iltihaplanmaların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bir bardak kara mürver çayının içerisine bal atarak tüketim sağlarsanız doğal bir müshil etkisi ortaya çıkar ve kabızlık gibi problemlerin giderilmesini sağlar. Aynı zamanda mide ağrısının giderilmesi için de faydalıdır. Terletme özelliği bulunan kara mürver, ateşli hastalıkların giderilmesine yardımcı olur. Yüze tonik şeklinde sürüldüğü zaman cildin temizlenmesine yardımcı olan bu bitki aynı zamanda romatizmal hastalıklara da iyi gelmektedir. çayını düzenli olarak tüketmek kanın temizlenmesini sağlar. Bununla birlikte adet düzensizliklerinin giderilmesine de etki eder.

Kara Mürverin Yan Etkileri Var mı?

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan kara mürverin zararları yanlış ve aşırı kullanım sonucunda gerçekleşmektedir. Yanlış tüketim sonucunda mide bulantısı ve kusm meydana getirebilmektedir. Eğer ki meyveler olgunlaşmış ise çok fazla kaynatılmamalıdır. Bunun yanı sıra mide rahatsızlığı olan kişiler ve böbrek hastalığına sahip olanlar bu meyveyi tüketim konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Doktorlarına danışarak tüketmesi gerekmektedir.

Kara Mürver Nasıl Kullanılır?

Pek çok alanda kullanılan kara mürver aynı zamanda çayı, reçeli ya da suyu yapılarak da tüketilmektedir. 1 litre kaynamış suyun içerisinde 1 avuç kurutulmuş kara mürver çiçeği atarak yaklaşık olarak 5-6 dakika demlenmesini bekleyerek kara mürver çayı elde edebilirsiniz. Tüketim sırasında içerisine bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Sadece çiçekleri değil bu bitkinin kabukları ile de çay yapabilirsiniz. Çay şeklinde elde ettiğiniz suyu buzdolabında saklayarak sonrasında da kullanabilirsiniz. Yaprakları böcek ilacı olarak kullanılabilen kara mürver çiçeklerinden ise reçel yapılabilmektedir.

Kara Mürver Şurubu Kullananlar ve Yorumlar

Pek çok amaç için kullanılabilen kara mürver şurubu yorumlarına baktığımızda oldukça faydalı olduğunu görmekteyiz. Sizler de enfeksiyon ve bakteri önlemek, kış aylarında bağıklığı güçlendirmek için kara mürver şurubu kullanımı sağlayabilirsiniz. Tüketim konusunda aşırıya kaçmamaya dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Safran Suyu Nedir? Safran Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Zararları

Safran Suyu Nedir? Safran Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı ve Zararları

Safranbolu'da bulunan ve oldukça zahmetli bir şekilde yetiştirilen safran bitkisinden elde edilen safran suyu; sinir sisteminin uyarılması, iştahın açılması, adet söktürücü özellikleri ile bilinmektedir...

Mavi Yumurta Nedir? Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Fiyatı

Mavi Yumurta Nedir? Faydaları Nelerdir? Özellikleri ve Fiyatı

Mavi yumurta; protein açısından oldukça zengin, içeriğinde A, D, E ve B vitaminleri barındıran ve aynı zamanda demir, çinko gibi minerallere sahip olan, besleyici özelliği oldukça yüksek bir besindir...

Termal Suyun Faydaları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Termal Suyun Faydaları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Hem vücut hem de cilt sağlığı için pek çok fayda sağlayan termal su, son zamanlarda kozmetik sektörünün de ilgisini çekmiş olan doğal bir sudur...

Kıl Dönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Pilonidal Sinüs Ameliyatı Sonrası Nasıl Olur?

Kıl Dönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Pilonidal Sinüs Ameliyatı Sonrası Nasıl Olur?

Kıl dönmesi; pilonidal sinüs ismiyle de bilinen, çoğunlukla erkeklerde ve kuyruk sokumunda meydana gelen bir cilt rahatsızlığı olarak tanımlanmaktadır...