yeniloji.com
Sağlık

Ciğer Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Ciğer Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 349 görüntüleme

Çiçeksiz bitki olarak nitelendirilen ciğer otu, kara yosunların bir türüdür. Halk arasında dağ lalesi olarak da bilinmektedir.

Ciğer Otu Nedir? Nasıl Ürer?

Yol kenarlarında ve ormanlık alanlarda kendiliğinden üreme özelliği gösteren boynuzlu ciğer otu, oldukça şifalı bir içeriğe sahiptir. Tek başına kullanımı mümkün olduğu gibi aynı zamanda başka şifalı bitkilerle de kullanılabilmektedir. Çiçekleri ilk açtığı zamanda kırmızı renkte olan bu çiçek daha sonra mor ya da maviye dönüşmektedir. Tüylü ve dik bir gövdesi bulunan ciğer otunun gövde kısmında beyaz çiçekler bulunmaktadır. Bu bitkinin yaprakları, sapları ve çiçekleri oldukça şifalıdır. Farklı hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Ciğer otu çiçeksiz midir diye sorulduğunda bitkinin çiçek kısmı yoktur. Kendisi direkt olarak bu şekilde yetişir.

Nisan ayında ciğer otunun kurutulması işlemleri uygulanmaktadır. A ve c vitaminleri bakımından zengin olan bu ot, içerisinde tanen, şeker ve reçine barındırmaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan ve geleneksel tedavi alanında birçok rahatsızlıkta ilgi gören bu ot, birçok rahatsızlık için şifalıdır. Eğer ki doğal ortamında bu bitkiyi toplamak istiyorsanız mutlaka bilen kişilerden yardım almalısınız. Çünkü bu bitkinin zehirli çeşitleri de bulunmaktadır. Farkında olmadan bunları toplayabilir ve birtakım sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

Ciğer Otu Özellikleri Nelerdir?

Pek çok kişinin ilgisini çeken ve adından sıklıkla bahsettiren ciğer otunun yaprağı ciğere benzediği için bu ismi almaktadır. Genel olarak ormanlık alanlarda ve gölgelik yerde yetişen bu ot, kendiliğinde yetişebilme özelliğine sahiptir. Batı Avrupa'dan Doğu Türkmenistan'a kadar yayılan geniş bir kitlesi bulunmaktadır. Ülkemizde ise Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişmektedir. Genel olarak ıslak kayalıklarda, nemli topraklarda ve büyük ağaçların gölgelerinde bu bitkiye rastlayabilirsiniz.

Görünüş olarak oldukça güzel olması sayesinde birçok kişi ciğer otunu bahçesinde yetiştirmektedir. Şifalı yönünde faydalanmak isteyenler de aynı şekilde yetiştirebilmektedir. Ciğer otunun tohumu ya da kök kısmı ekildiğinde kısa süre içerisinde büyümektedir. Su depolama özelliği vardır ve bu sayede özel bir bakıma ihtiyacı olmaz.

Ciğer Otu Ne İşe Yarar?

Boyları yaklaşık olarak 10-15 cm'ye kadar uzanabilen bu ot daha çok öksürük tedavisi için tercih edilmektedir. Çok eski zamanlardan bu yana öksürük için tercih edilmiştir. Göğsü yumuşatan ve balgam söktürücü etki meydana getiren bu bitki, özlelikle akciğer sağlığını koruma konusunda etkilidir. Akciğer vereminin tedavisinde kullanılmıştır. Bundan dolayı da adı ciğer otu olarak nitelendirilmiştir. Ciğer otunun faydaları şu şekildedir:

  • Etkili bir idrar söktürücüdür. Vücuttaki ödemin atılması için kullanılabilir.
  • Toz haline getirilip vücuttaki iltihaplı bölgelere kullanılırsa kısa süre içerisinde iltihap giderici etki meydana getirmektedir.
  • Mide ve bağırsakların etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylece hazımsızlık, şişkinlik ya da gaz şikayetlerinin görülmesini önler.
  • Doğal antiseptik özelliği sayesinde mikropların öldürülmesini sağlayan ciğer otu, yaraların iyileşmesi için kullanılabilir. Ayrıca basur ve meme çatalığı için de tercih edilir. Ciltte meydana gelen yara ve iltihaplar için oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir.
  • Boğaz ağrılarının iyileşmesini sağlamaktadır.

Genel olarak faydalı etkileri olsa da kullanım öncesinde mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır. Hastalığınız ile ilgili öncelikle doktorunuzdan bilgi almalısınız. Sonrasında bu bitkiden yararlanabilirsiniz. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmemelidir. Ayrıca hassas bünyelerde alerji ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır.

Ciğer Otu Fiyatı Ne Kadar? Yenir mi?

Kurutulmuş hale de ya da paket olarak satışı yapılan bu otun fiyatı çok pahalı değildir. Ciğer otu yenir mi ya da nasıl kullanılır diye baktığımızda ise genelde çay şeklinde tüketimi yapılmaktadır. 1 su bardağının içerisine bir miktar bu ottan atıp demlenmesini bekleyiniz. Sonrasında tüketim sağlayabilirsiniz. Dilerseniz farklı bitkilerle içeriğini zenginleştirebilirsiniz ve bal ile tatlandırabilirsiniz. Günde 1-2 bardak tüketiniz. Kullanımda çok aşırıya kaçmak ishale neden olabilir. Bundan dolayı dikkatli tüketilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Fodmap Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Yasakları ve Tarifleri Nelerdir?

Fodmap Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Yasakları ve Tarifleri Nelerdir?

Fodmap diyeti; baklagil ve tahıl gibi besinlerde yer alan karbonhidratların ve früktozun bileşeni olan fruktan, süt şekeri isimli laktozun, yapay tatlandırıcıların sınırlandırılması olarak nitelendirilen bir tür beslenme yöntemidir...

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Boğazımızın hemen altında yer alan, kıkırdıktan oluşan ve solunum yolunun en önemli parçalarından biri olan gırtlaktaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüyerek tümör meydana getirmesi sonucunda gırtlak kanseri meydana gelmektedir...

Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur? Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur? Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Sirtuin; vücuttaki hücrelerin korunmasına destek olan, yaşlanmayı geciktiren, alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayı engelleyen ve metabolizma üzerinde dengeleyici etkile meydana getiren bir enzim yani proteindir...

Maça Çayı Nedir? Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Maça Çayı Nedir? Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Maça çayı bitkisel çaylar arasında metabolizmayı en hızlı çalıştıran çay olarak bilinmektedir ve metabolizmayı en yakın rakibinden 10 kat daha hızlı çalıştırmaktadır...