yeniloji.com
Sağlık

Anason Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Henüz yorum yazılmadı
Anason Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?
Yeniloji 1670 görüntüleme

Anason çayı; sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan, hem cilde hem saça hem de sağlığa faydaları olan, anason tohumundan yapılan doğal içerikli bir çaydır.

Anason Çayı Ne İşe Yarar?

Suriye, Türkiye, İspanya ve Doğu Akdeniz Bölgesin'nde doğal bir bitki örtüsü olarak yetişen anason bitkisinden elde edilen anason çayı, sindirim sistemi problemleri başta olmak üzere pek çok rahatsızlık için faydalı ve etkili olmaktadır. Anason çayı ne işe yarar sorusunu şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Solunum sisteminin temizlenmesini sağlayan anason çayı zatürre, soğuk algınlığı, astım, sinüzit ve bronşit gibi hastalıkların iyileşmesi, semptomlarının hafiflemesi için etkili olmaktadır.
  • Boğaz bölgesinde biriken enfeksiyonlu hücrelerin iltihap ve kuru öksürük meydana getirmesini önlemektedir. Boğazın yumuşamasını sağlayarak iltihabın balgam yolu ile atılmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte kısa bir zaman içerisinde öksürük problemlerinin giderilmesini sağlar.
  • Yemeklerden sonra ya da yatmadan önce anason çayı içmek, uyku bozukluklarının giderilmesini ve düzensizliklerin dengelenmesini sağlar. Daha rahat bir uyku uyumanızı sağlar.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan anason çayı hazımsızlık problemlerinin giderilmesini sağlar. Bağırsaklara iyi gelirken, mide problemlerinin iyileştirilmesine de etki eder. Bulantı gibi sağlık problemlerini önler.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan anason çayı, iyi bir antioksidandır. Antioksidan açısından oldukça zengin değerlere sahiptir. Vücutta yer alan zehirli bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar. Böylece hastalıkların önlenmesine katkı sağlar.

Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Anne sütünün artmasına yardımcı olan anason çayının faydalarına baktığımızda mide ülseri gibi hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Ülser sonucunda midenin hasara uğramasını önlemektedir. Yani açıkçası vücutta anti ülser etkisi meydana getirmektedir. Vücuttaki kan akışının düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlayan anason çayı damar tıkanıklığının giderilmesini sağlar. Kanı dengeleyerek tansiyon benzeri rahatsızlıkların oluşmasını önler.

Kas ve eklem ağrılarının hafiflemesine destek sağlayan anason çayı, ağzı kesici özelliği ile bilinmektedir. İçeriğinde bulunan magnezyum, potasyum, çinko gibi bileşenler sayesinde bağışıklığın güçlenmesini sağlamaktadır. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bulunan anason çayı vücutta sinir ve stres seviyesinin düzenlenmesi için etkilidir. Zihinsel yorgunlukların azalmasını ve giderilmesini sağlarken aynı zamanda psikolojik rahatlama etkisi meydana getirir.

Anason Çayı Nasıl Demlenir?

Evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz anason çayının tarifi oldukça pratiktir. Bu çay için ihtiyacınız olan malzemeler 1 tatlı kaşığı miktarında kurutulmuş ya da taze anason yaprağı ya da tohumu ve 1 bardak sudur. Suyu öncelikle kaynatınız. Kaynamış olan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar anason tohumu ya da yaprağı ekleyiniz. Daha sonra 5 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz. Demlenince süzüp, dilerseniz içerisinde bir miktar bal katıp içebilirsiniz.

Anason Çayının Zararları Var mı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki anason çayının hamile kadınlar tarafından kullanılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte regl döneminde de kullanılması tavsiye edilmez. Anason çayının zararları aşırı tüketim sonucunda meydana gelmektedir. Gereğinden fazla tüketilirse uyuşukluk meydana getirebilmektedir. Bu nedenle dikkatli ve yeterli düzeyde tüketim sağlanmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? Evde Yapımı Nasıl Olur?

Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? Evde Yapımı Nasıl Olur?

Saçlarına doğal olmayan ürünleri çok fazla değdirmek istemeyenler, doğal saç boyası tarifleri ile saçlarının rengini sağlıklı bir biçimde değiştirebilmektedir...

Balgam Nasıl Atılır?

Balgam Nasıl Atılır?

Vücudumuz, daha sağlıklı bir hale gelmek için sürekli olarak balgam üretirken insanlar balgam nasıl atılır sorusunun yanıtını aramaktadır...

Migren Nedir? Neden Olur? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren Nedir? Neden Olur? Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren; uzun süreli ya da kısa süreli ataklar halinde başlayan orta ya da şiddetli baş ağrıları olarak nitelendirilen bir hastalıktır...

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran; saç kaybına neden olan bir cilt hastalığıdır...