yeniloji.com
Sağlık

Kinin Ne Demek? Ne İşe Yarar? Kinin Çıkarılan Ağaç Hangisidir?

Henüz yorum yazılmadı
Kinin Ne Demek? Ne İşe Yarar? Kinin Çıkarılan Ağaç Hangisidir?
Yeniloji 2169 görüntüleme

Kinin; sıtma ilaçlarının etken maddesini oluşturan ve üst solunum yollarındaki enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olan bir bileşendir.

Kinin Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Mikropları, mayaları ve asalak mikroorganizmaları öldürme konusunda etkili olan kinin, genel olarak sülfat şeklinde kullanılan bir bileşendir. İltihap giderici etkisi ile bilinen kinin aynı zamanda ateş düşürücü ve ağrı kesici etkileri ile de kendinden söz ettirmektedir. Özellikleri sayesinde günümüze kadar birçok hastalığın tedavisi için kullanılan bir alkaloittir.

Sülfat şeklinde kullanılan kinin aynı zamanda kloral hidrat, brom hidrat, valarianat çeşitlerine de sahiptir.

Toz şeklinde bulunan ve acı bir tada sahip olan kinin çeşitleri, suda erime özelliği göstermeyen bileşenlerdir. Sindirim sisteminin vücuttan kolayca atabildiği bir yapıya sahiptirler. Sıtma gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan bu etken madde aynı zamanda dolaşım bozukluklarının giderilmesi için de tercih edilmektedir. Zaman içerisinde sıtma için daha etkili bileşenlerin bulunması bu bileşenin kullanım alanını azaltmıştır. Günümüzde ise salgın haline gelen korona virüsü için kinin kullanımı söz konusu olmaktadır. Yapılan incelemelere göre pek çok kişi kinin içeren şeylerin bu hastalığın tedavisi için faydalı olabileceğini düşünmektedir. Fakat bu konuda kesin ve tıbbi bilgi henüz bulunmamaktadır.

Kinin Çıkarılan Ağaç Hangisidir?

Amazon ormanlarında yetişen kına kına ağacının kabuklarından elde edilen kinin, son zamanlarda adını sıkça duyurmaktadır. Bu ağacın kabukları çeşitli işlemlerden geçtikten sonra kullanılmaktadır. İştahsızlık, şişkinlik, hazımsızlık ve sindirim bozukluğu için oldukça faydalı olan kına kına, aynı zamanda bulaşıcı hastalıklar için de faydalı olabilmektedir. Ağacın kabuğu kansızlığın önlenmesi, demir eksikliğinin giderilmesi gibi etkiler ile birlikte kan yapıcı özelliklerde sunmaktadır. Bu ağacın bir bileşeni olan kinin ise pek çok hastalığın tedavisinde ilaçların içerisinde etken madde olarak kullanılmıştır.

Kinin Neyde Vardır? Kinin İçeren İçecekler Nelerdir?

Genel olarak bazı ilaçların etken maddesi olarak kullanılan kinin aynı zamanda bazı içeceklerin içerisinde de yer almaktadır. Bu etken maddenin covid-19 olarak nitelendirilen ve korona virüsü olarak yakından tanıdığımız hastalık için faydalı olabileceği belirtilmektedir. Kinin içeren içecekler son zamanlarda bu nedenle sıkça tercih edilmektedir. Fakat bu içecekler ve ilaçlar uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Çünkü corona virüsü için kesin bir tedavi ifade etmemektedir. Ayrıca kişilerde ciddi bazı rahatsızlıklara da neden olabileceği belirtilmektedir. Bu alkaloiti içeren bir başka bitkisel içecek vardır. Kına kına ekstresi olarak yapılan karışımlar da bulunmaktadır. Özellikler kansızlık problemi yaşayanlar için bağışıklığın güçlenmesine katkı sağladığı söylenmektedir. Bu karışım hamile kadınlar, kronik hastalar ya da emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır.

Kinin Sülfat Yan Etkileri ve Zararları

Son günlerde adını sıkça duymuş olduğumuz bu bileşeni bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı zaman birtakım yan etkilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Kinin zararları herkeste farklı bir etki meydana getirebilir. İşitme kaybı bu bileşenin yan etkileri arasındadır. Ayrıca bu bileşeni içeren içecekler de böbrek ve karaciğer için zararlı olabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yalan Söyleme Hastalığından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı? Tedavisi Nedir?

Yalan Söyleme Hastalığından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı? Tedavisi Nedir?

Yalan söyleme hastalığında yani mitomanide, hasta kendini yalan söylemekten alıkoyamaz ve sorulan her soruya bir yalan ile cevap verir...

İşe Yarayan Zayıflama Kürleri

İşe Yarayan Zayıflama Kürleri

Zayıflama kürleri; yağ yakımının hızlanmasına ve metabolizmanın düzenli çalışmasına destek olarak fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaktadır...

Tuz Lambası Yararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Tuz Lambası Yararları Nelerdir? Fiyatı ve Kullanımı

Tuz lambası; odadaki enerji dengesinin sağlanmasına, vücut için gerekli ve faydalı pek çok mineralin sağlanmasına ve aynı zamanda hoş bir görüntünün oluşmasına yardımcı olan bir kaya, taş parçasıdır...

Sebze Suyu Nasıl Sıkılır? Faydaları Nelerdir?

Sebze Suyu Nasıl Sıkılır? Faydaları Nelerdir?

Sebze suyu; vücudun toksin maddelerden arınmasını sağlar ve aynı zamanda karaciğere destek olur...