yeniloji.com
Sağlık

Adaçayı Ne İşe Yarar? Nasıl İçilir? Faydaları ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Adaçayı Ne İşe Yarar? Nasıl İçilir? Faydaları ve Zararları
Yeniloji 2342 görüntüleme

Adaçayı; yumuşak ve tatlı tadı olan, doğada kendiliğinden yetişen ve daha çok akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan çay ya da farklı şekillerde kullanılabilen bir bitki türüdür.

Adaçayı Ne İşe Yarar?

Yıllardır birçok faydası için kullanılan adaçayı bitkisi yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada yaygın olarak tüketilmektedir. Çay olarak tüketilebildiği gibi aynı zamanda yemeklere de katılabilmektedir. Bu bitki yıllar boyunca hem bir gıda takviyesi niteliğinde hem de tedavi edici özelliği ile kullanılmıştır. Ayrıca çok az bilinse de yapraklarının özünden yağ çıkartılarak kullanılabilir.

Adaçayı A, B6, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir bitki türüdür.

Bu şifalı bitki A vitamini açısından oldukça zengin olan bu bitki tam bir A vitamini deposu olma özelliği taşır. Bunların yanı sıra demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içermektedir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, fenolik asitler ve uçucu yağlar sayesinde vücut ve sağlık için oldukça önemli bir yer edinmektedir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Başlıca faydalarını sıralayacak olursak:

 • Beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.
 • Karaciğerin temizlenmesini sağlar.
 • Vücut için zararlı olan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Aşırı terlemenin ortadan kalkmasını sağlar.
 • İdrar yolu enfeksiyonları için tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Stresi azaltır ve sakinleşmeyi sağlar.
 • Alzheimer rahatsızlığına karşı koruyucu etki yaratır.
 • Menopoz sonrası meydana gelen belirtilerin hafiflemesini sağlar.
 • Ağız yaralarının iyileştirilmesinde kullanılır.
 • Diş eti iltihaplanmasının giderilmesinde kullanılır.
 • Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır.

Bunların yanı sıra safra kesesinin çalışmasını sağlar. Sinirsel meydana gelen baş ağrılarını geçirir. Kan şekerinin düşmesini sağlar. Gargara suyu olarak da kullanılır. Hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Saçların beyazlamasını geciktirir ve sağ sağlığınızı korur. Metabolizmanın daha etkin çalışmasını sağlar.

Ada Çayının Özellikleri Nelerdir?

Bu bitkinin içerisinde bulunan Karoten beta sayesinde kanser önleyici etkiye sahiptir. İçeriğindeki diosmetin, luteolin ve apigenin antioksidanları sayesinde depresyona iyi gelmektedir. Bu antioksidanların yatıştırıcı etkisi vardır. Bu sayede stresten ve depresyon etkilerinden uzak kalabilirsiniz. Bu çay düzenli ve etkili kullanıldığında hafızayı güçlendirici etkisi sayesinde alzheimer, bunama, unutkanlık ve hafıza kaybı gibi problemlerin oluşmamasına yardımcı olmaktadır. Beyninizi zihinsel sorunlardan korumaktadır.

Adaçayı Cilde Faydalı mı?

Ada çayı vücuda faydalı olduğu kadar cilde de faydalıdır. Zengin içeriği cildin ihtiyacı olan nem ve vitamini karşılar. Bu sayede pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu bitki cilt için çok yararlı olduğundan kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bu bitkinin yapraklarının kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda hücre yenileyici etkisi bulunmaktadır. Bu sayede ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesini sağlar. İçerisindeki kalsiyum ve A vitamini sayesinde hücreleri yeniler ve yaşlanmayı geciktirir. Cilt sağlığınızı korur ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bu bitki kan dolaşımını hızlandırdığı için selülit oluşumunu da engellemektedir.

Adaçayı Nasıl İçilir? Nasıl Kullanılır?

Bu doğal bitkinin kullanımı genel olarak çay şeklinde olmaktadır. 1 bardak suyun içerine kurutulmuş ya da toz halindeki adaçayından bir tutam atıp 5-10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Bu çay kolesterolü düşürücü etkisi sayesinde diyabet hastaları için çok faydalıdır. Bu çay içerisindeki zengin antioksidanlar sayesinde enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda astım ve bronşit gibi hastalıklara da iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan kalsiyum ve potasyum sayesinde kardiyovasküler sistemin dengeli ve düzgün çalışmasını sağlar. Bu sayede kalp sağlığı için oldukça etkilidir. Kalbin ritminin düzenli olmasını sağlamaktadır. Bu çay sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve sindirim sistemindeki bozuklukların giderilmesini sağlar. Bunu içerisinde bulunan lifler sayesinde gerçekleştirir. Bu sadece ishal tedavisinde de kullanılmaktadır.

Adaçayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Adaçayı bitkisinin birçok faydası olsa da birtakım zararları ortaya çıkabilir. Bildiğimiz bitki çaylarının çok tüketilmemesi gerekmektedir. Bu çayı çok tükettiğiniz zaman mide rahatsızlıkları meydana gelebilir. Tansiyon hastaları kullanım sırasında dikkat etmelidir. Özellikle doktorlarına danışmadan kullanmamaları gerekmektedir. Hamile bayanların ve emziren annelerin kullanımı sakıncalı olabilir. Bazı uzmanlara göre epilepsi hastalarının bu çaydan uzak durması gerekmektedir. Erkeklerde sperm sayısını azalttığına dair birtakım araştırmalar vardır. Bu nedenle bu konuda problemi olan kişiler doktorlarına danışarak kullanmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dudak Dolgunlaştırmak İçin Ne Yapılmalı?

Dudak Dolgunlaştırmak İçin Ne Yapılmalı?

Dudak dolgunlaştırmak doğal yöntemlerle yapılabileceği gibi aynı zamanda cerrahi birtakım yöntemlerle de uygulanabilmektedir...

Omuz Dikleştirici Korse Nedir?

Omuz Dikleştirici Korse Nedir?

Omuz dikleştirici korse; dik durmaya yardımcı olan ve yanlış duruşu düzelterek sırt ağrılarının giderilmesini sağlayan aynı zamanda kifoz gibi rahatsızlıkların oluşmasını engelleyen bir aparattır...

Ne Yapsam Zayıflayamıyorum Ne Yapmalıyım?

Ne Yapsam Zayıflayamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kilo vermekte zorlanan ve kolay kilo alan kişiler "ne yapsam zayıflayamıyorum" diyen ve uyguladıkları yöntemlerden etkili sonuçlar almayanlar için geliştirilmiş olan pek çok zayıflama yöntemi bulunmaktadır...

Termal Korse Tayt Ne İşe Yarar?

Termal Korse Tayt Ne İşe Yarar?

Termal korse tayt; bacakları ve bel bölgesini kaplayarak incelme, zayıflama ve sıkılaşma meydana getiren, vücut ısısının yükselmesini sağlayan ve yağ yakıcı etki oluşturan bir korse modelidir...