yeniloji.com
Beslenme

Avokadonun Yararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Avokadonun Yararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?
Yeniloji 154 görüntüleme

Avokado; enerjisi yüksek, protein açısından oldukça zengin, içerisinde A ve E vitamini bulunan, hem sebze hem de meyve olarak tüketilebilen tropikal bir besindir.

Avokadonun Yararları Nelerdir? ÖZellikleri Nelerdir?

Armut şeklinde olan Avokado Meksika ve Orta Amerika'ya ait olan bir meyve türüdür. Oldukça az kalorisi olduğu için kilo aldırmayan bu besin içerisinde bulunan vitamin ve mineral özleri sayesinde süper yiyecek olarak kabul edilmektedir. Düşük kolesterol ve yüksek miktarda iyi yağ içeren bu besinin sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Vücuttaki dokuların yenilenmesine yardımcı olan bu besin iyi bir hücre koruyucu olarak nitelendirilmektedir. Bu özelliği sayesinde yağlanmanın gecikmesine etki etmektedir.
  • A, C ve e vitaminleri açısından zengin olan avokado bağışıklık güçlendirici özelliği sayesinde birtakım hastalıkların oluşmasına da engel olmaktadır.
  • Vücuttan toksin madde atılmasını sağlayan ve adeta bir arındırıcı etki meydana getiren bu sağlıklı besin kalp ve damar sağlığını koruyarak tıkanmaların önüne geçer.
  • İçeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, protein değerleri vücutta bir denge meydana getirir ve metabolizmanın düzenlenmesine etki eder. Yüksek besin değeri sayesinde sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşmasını sağlar. Bu sayede kilo kontrolünün sağlanmasına da etki eder.

Avokado vücut için genel anlamda faydalı etkiler arz etmektedir. Cilt ve saç sağlığı için de olumlu sonuçlar meydana getirmektedir. Cildin canlanması, saçların güçlenmesi için faydalıdır. Özellikle avokado yağı saçların beslenmesi ve daha hızlı uzaması için faydalı olmaktadır.

Avokado Neye İyi Gelir?

Dünyanın en faydalı besinleri arasında yer alan avokado, içerisinde bulunan lutein ve zeaksantin sayesinde göz sağlığının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda gözleri korumaktadır. Özündeki folat sayesinde bebeğin gelişimi için önemlidir. Fakat hamile kadınlar tüketmeden önce yine de doktorlarından bilgi almalıdır. Vücudun genelinde düzenleyici bir etki sağladığı için depresyon riskinin en aza indirilmesine de yardımcı olmaktadır.

Avokado bağışıklık güçlendirici etkiye sahip bir meyvedir. Fakat etkileri sadece bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda cinsellik için de faydalı etkileri bulunmaktadır. Cinsel isteğin ve gcün artmasını sağlamaktadır. Sperm kalitesini yükselten bu besin kadınlarda ise doğurganlığın artması konusunda destekleyicidir. Bebek sahibi olmak isteyenler bu meyveden tüketerek bu sürece destek verebilirler.

Avokado Nasıl Yenir? Nasıl TÜKetilir?

Günlük hayatta sık tüketilmeyen bir besin olan avokadonun tüketimi oldukça kolaydır. Öncelikle bu meyveyi uzunlamasına ortadan ikiye bölmek gerekmektedir. Böldüğünüz zaman ufak bir top şeklinde çekirdek ortaya çıkmaktadır. Bu çekirdeği çıkartınız. Sonrasında bir su bardağı yardımı ile avokadoyu dışındaki kabuktan ayırarak içini çıkartabilirsiniz. Dilerseniz bu kabuğu soyabilir ya da içini kaşık yardımı ile de çıkartabilirsiniz. Bu şekilde tüketilebilen bu meyveden salata da yapabilirsiniz. Salataların içerisinde tat katması için ve aynı zamanda sağlıklı etkileri için koyulabilmektedir. Avokado salatası oldukça lezzetli ve faydalıdır.

Avokadonun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Mucize besin olarak tanımlanan avokadonun yan etkileri de bulunabilmektedir. Öncelikle bu besin aşırı tüketilmemelidir. Her yiyecekte olduğu gibi aşırı tüketim iyi sonuçlar meydana getirmez. Aşırı tüketim yüksek kolesterole neden olabilir. Hamile ve emziren annelerin doktora danışarak kullanması gerekir. Eğer ki vücudunuz çok hassassa alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Karaciğer hastalığı olanlar Dikkatli olmalıdır. Kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullananlar mutlaka doktor onaylı kullanmalıdır. Cilt üzerine aşırı uygulanması da birtakım yan etkilere neden olabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy dökücü doğal yöntemler; istenmeyen tüylerin giderilmesi için kimyasala başvurmadan uygulanan doğal tüy dökme alternatifleridir...

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide yanması çok sıklıkla görülen bir rahatsızlık olurken çoğu zaman çok önemsemeden kısa süreli tedavileri uygulanır...

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Yapımı, Fiyatı ve Kullananlar

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Yapımı, Fiyatı ve Kullananlar

Kuşburnu çekirdeği yağı; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, özellikle cilt sağlığı için çok faydalı olan bir yağ çeşididir...

Kan Vermek Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kan Bağışının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan Vermek Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kan Bağışının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan vermek; fiziksel olarak kemik iliğini uyardığı ve genç kan hücrelerinin kemik iliğine yapılıp dolaşıma karışmasını sağladığı için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir...